Mariupol povstane z trosiek. Boháč Achmetov chce mesto vybudovať odznova

  • Zničené ukrajinské mesto Mariupol možno ešte čaká svetlá budúcnosť
  • Život sa mu chystá vdýchnuť ukrajinský superboháč
Ranit Achmetov
TASR/AP Photo/Alexei Alexandrov, Reprofoto Akhmetovfoundation.org
  • Zničené ukrajinské mesto Mariupol možno ešte čaká svetlá budúcnosť
  • Život sa mu chystá vdýchnuť ukrajinský superboháč

Najbohatší Ukrajinec, magnát Rinat Achmetov, sa podľa Agentúry Reuters pripravuje podať pomocnú ruku zbombardovanému Mariupolu. Mesto chce vybudovať odznova. Achmetovovi v oblasti patria dve veľké oceliarne a sám má k tomuto mestu blízky vzťah.

Problémy od roku 2014

Achmetovovo „impérium“ na východnej Ukrajine utrpelo veľké škody počas prebiehajúcej ruskej invázie, ale aj v dôsledku anexie Krymu a vojny v Donbase, kde prebiehajú boje už prakticky osem rokov. V roku 2013 sa bohatstvo tohto veľkopodnikateľa odhadovalo na 15,4 miliardy dolárov, v súčasnosti je to už len 3,9 miliardy.

Rinatovi Achmetovovi patria mariupolské oceliarne Azovstaľ a metalurgický Illičov kombinát, ktoré boli počas bojov o mesto z veľkej časti zničené. Zvyšky ukrajinských obrancov kladú odpor ruským útočníkom práve v rozsiahlom komplexe Azovstaľu, pričom ťažké boje predtým prebiehali aj v Illičovej oceliarni.

Globálna tragédia

Achmetovovi patrí najväčšia ukrajinská oceliarska spoločnosť Metinvest, ktorá v piatok vyhlásila, že nikdy nebude vykonávať svoju činnosť na územiach kontrolovaných ruskými okupantmi.

„Mariupol je globálna tragédia a globálny príklad hrdinstva. Pre mňa Mariupol bol, je a vždy bude ukrajinským mestom,“ cituje Achmetova Reuters.

Muž kráča so psom okolo bytovky zničenej po ostreľovaní na okraji ukrajinského Mariupolu na území pod kontrolou separatistickej vlády Doneckej ľudovej republiky v utorok 29. marca 2022. FOTO TASR/AP
zdroj: TASR/AP/ Alexei Alexandrov

Mojou ambíciou je vrátiť sa do ukrajinského Mariupola…, aby mohla tamojšia oceľ opäť konkurovať na svetových trhoch ako predtým,“ uviedol oligarcha v písomných odpovediach na otázky Reutersu.

Verím, že sa nám po víťazstve v tejto vojne všetkým spoločne podarí znovuvybudovať slobodu, európsku, demokratickú a úspešnú Ukrajinu.

Verím, že naši udatní vojaci ubránia mesto, aj keď rozumiem, že je to pre nich veľmi ťažké,“ pokračuje s tým, že je v kontakte s manažérmi Metinvestu, ktorí prevádzkujú práve spomínané oceliarne Azovstaľ a Illičov kombinát v Mariupole. Upozornil však, že produkcia je kvôli invázii pozastavená a počas ruskej okupácie ani fungovať nebude.

„Zradca“ či záchranca

Reuters pripomína, že o Achmetovovi sa hovorilo ako o „zradcovi“, ktorý chce so svojou skupinou zvrhnúť prezidenta Volodymyra Zelenského. Biznismen to označil za absolútnu lož. Naopak, Zelenského pochválil za odvahu a profesionalitu.

Ako v minulosti pripomenuli Aktuality, Achmetov bol ešte donedávna považovaný za jedného z najväčších bojovníkov proti pandémii koronavírusu na Ukrajine. Za prostriedky potrebné na boj s chorobou zaplatil takmer 10 miliónov eur. Išlo tak o ventilátory, rúška či rýchlotesty.

Na snímke z videa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozpráva z Kyjeva 6. apríla 2022.
zdroj: TASR/AP/Ukrainian Presidential Press Office

Práve Achmetov sa začal stávať predmetom kritiky samotného prezidenta Zelenského. Ten totiž začal ešte minulý rok intenzívnejšie hovoriť o tzv. deoligarchizácii Ukrajiny. Podľa portálu by sa tieto plány dotkli práve biznismena.

„Marshallov plán“

Miliardár, ktorého majetok Forbes odhaduje na necelé štyri miliardy dolárov, hovorí, že Ukrajina bude po vojne potrebovať niečo ako „Marshallov plán pre Ukrajinu“. V pláne má obnovenie výroby v podnikoch, ktorá dá ľuďom prácu a tiež veľké investície.

Má ambíciu ju vybudovať nanovo. „Mojim úmyslom je vrátiť sa do Mariupola a znovu tu rozbehnúť výrobu, ktorá bude konkurencieschopná v celom svete, ako kedysi,“ povedal.

Verím, že všetci spolu znovu vybudujeme slobodnú, európsku, demokratickú a úspešnú Ukrajinu po výhre v tejto vojne,“ zakončil.

Achmetov sa zároveň domnieva, že v povojnovej rekonštrukcií bude zohrávať kľúčovú úlohu aj jeho finančný a priemyselný konglomerát SCM, ktorý je najväčším súkromným podnikateľským subjektom na Ukrajine. Výšku škôd odhadol na približne trilión dolárov.

Jachta či nehnuteľnosti?

Achmetov je zakladateľ Fondu pre rozvoj Ukrajiny, ktorý sa zaoberá zdravotnými službami, vzdelávaním či kultúrou. Web Superyacht sa domnieval, že je aj vlastníkom jachty Valeria. Tieto tvrdenia sa nepotvrdili, pretože Achmetov tvrdil, že podobné „hračky“ nevlastní.

Podľa portálu miliardár vlastní viacero nehnuteľností. Za 150 miliónov dolárov má vlastniť byt v Hyde parku v Londýne a vo Francúzsku si vraj kúpil vilu za 220 miliónov dolárov s názvom „Les Cédres“. So svojou manželkou Lilyou mal žiť vo svojej rezidencii Donecku. Taktiež by mal v Kyjeve vlastniť kaštieľ.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Reuters, Forbes, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá