Ústav politických vied SAV nechce mať s Ľubošom Blahom nič spoločné
- Členovia Ústavu politických vied sa dištancovali od výrokov poslanca Ľuboša Blahu
- Vyzývajú ho na prerušenie vedeckej činnosti
- Členovia Ústavu politických vied sa dištancovali od výrokov poslanca Ľuboša Blahu
- Vyzývajú ho na prerušenie vedeckej činnosti
Statusy poslanca Smeru Ľuboša Blahu sú úž dlhšie prísne sledované očami verejnosti. Jeho vulgárny slovník pobúril obyčajných ľudí, no aj vysokopostavených činiteľov, ktorých si vzal na pranier. Ich reakcie nenechali na seba dlho čakať a Blaha musí čeliť následkom.
Po nedávnom zablokovaní jeho facebookového účtu sa mu obrátili chrbtom aj jeho akademickí kolegovia.
Ľuboš Blaha sa v jednom zo svojich statusov odvolával na podporu Ústavu politických vied SAV. Ten sa mu však obrátil chrbtom. Členovia Ústavu politických vied sa dištancovali od výrokov poslanca Národnej rady SR Ľuboša Blahu (Smer-SD), ktorý je tiež členom ústavu. Uviedli to vo svojom vyhlásení, ktoré zverejnili na webe SAV.
Podpora najvyššieho
Čelní predstavitelia sa vďaka statusom, ktoré Blaha ešte viac aj napriek výzvam pritvrdzoval, zhodli, že by mal okamžite opustiť akadémiu.
SAV na Blahove statusy reagovala viackrát. Ako informuje Denník N, v marci to bolo po prvýkrát, čo sa ním ústav rozhodol zaoberať.
Ako denník pripomína, zrejme ani po „grilovaní“ pred správnou radou Blaha domovský ústav neopustí. Oporu má totiž mať v jeho nadriadenom, šéfovi Ústavu politických vied Petrovi Dinušovi. Ten je zároveň aj predsedom správnej rady, pred ktorou má Blaha vysvetľovať problémové statusy.
Blaha sa dostal do nemilosti vlastných kolegov nedávno najmä pre statusy, v ktorých kritizoval poslancov, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s Američanmi.
„Slovenská akadémia vied verná svojmu humanitnému poslaniu je znepokojená nárastom netolerancie a agresivity v našej spoločnosti, javom, ktorý sa spočiatku rodí v znevažujúcich slovách a cez podnecovanie k nenávisti prerastá až k reálnym fyzickým atakom,“ ozvali sa SAV-kári na svojom oficiálnom profile na sociálnej sieti.
Kolegovia sa mu otočili chrbtom
Tentokrát však reagoval samotný ústav. Členovia Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied sa teraz dištancovali od výrokov poslanca Národnej rady SR Ľuboša Blahu. Podpísaní členovia podotkli, že vyjadrenia Blahu svojou povahou zásadne degradujú verejný diskurz a prispievajú k vytváraniu deliacich čiar v spoločnosti.
Dodali, že ako vedeckí pracovníci v oblasti spoločenských vied si dôsledky jeho správania intenzívne uvedomujú. Nemôžu ich akceptovať po ľudskej ani po profesionálnej stránke. Vo svojom vyhlásení rázne odmietli, že ich doterajšie nevyjadrovanie sa k vyhláseniam Blahu môže byt chápané aj ako ich latentné legitimizovanie.
V zmysle politickej neutrality Slovenskej akadémie vied Ústav politických vied nekomentoval politické aktivity a vyjadrenia svojich zamestnancov, a teda ani politickú činnosť Ľuboša Blahu. Zamestnanci preto požiadali verejnosť, aby ich nespájala s Blahovým politickým pôsobením a neatakovala vedeckých pracovníkov Ústavu politických vied SAV.
Odmietnutá účasť
Signatári vyhlásenia pripomenuli, že Blahu v minulosti riaditeľ ÚPV Peter Dinuš požiadal, aby sa pod svojimi vyhláseniami nepodpisoval ako pracovník ÚPV SAV alebo inými vyjadreniami nezaťahoval ústav do svojho politického boja. Riaditeľ tiež navrhol, aby Blaha prehodnotil prerušenie vedeckej činnosti a zvážil uvoľnenie do verejnej funkcie, čo však politik odmietol.
„Aj z tohto dôvodu sa Správna rada ÚPV SAV na svojom ustanovujúcom rokovaní 11. marca 2022 uzniesla, že pozve na svoje najbližšie zasadnutie pána Blahu a zaviazala predsedu správnej rady Petra Dinuša, aby s pánom Blahom dohodol stretnutie. On sa však odmietol na zasadnutí správnej rady zúčastniť,“ priblížili členovia ÚPV SAV.
Na základe uvedeného akademická obec ÚPV SAV zhodnotila, že nemôže ďalej mlčať a odmieta klásť dôraz na právny formalizmus, ktorý sa snaží striktne oddeľovať medzi politickými a vedeckými aktivitami svojich zamestnancov, keďže tak podľa nich nerobil ani Blaha.
Zasadnutie Správnej rady Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied, na ktorom sa mali rozprávať o pôsobení člena ústavu a opozičného politika Blahu, sa uskutočnilo v piatok 25. marca.
Zo zverejnenej zápisnice zasadnutia vyplýva, že Blaha svoju účasť odmietol s písomným odôvodnením, že „nebude rozoberať svoje politické aktivity, čo je jeho súkromná záležitosť nesúvisiaca so SAV“.
Prvý zo slovenských politikov
V súčasnosti však Blaha už za svoje činy zodpovedá. Stal sa totižto prvým slovenským politikom, ktorý bol na sociálnej sieti Facebook zablokovaný za šírenie nenávistných prejavov. Stalo sa to po sérii „banov“.
Ako uvádza portál Živé.sk, poslanec mal v priebehu týždňa 72-hodinový trest. V tom čase nemohol pridávať žiadne nové komentáre a statusy.
S týmto trestom sa Blaha stihol pochváliť počas jedného protestu na Slavíne. Jednej účastníčke prezradil, že trest mal dostať za status o zosnulej Madeleine Albrightovej. Blaha ju v ňom nazval ako „balkánsku mäsiarku“ či „strojkyňu amerického masového vraždenia“.
Z Blahovho konta bol však status už vymazaný, no podľa štatistík sa mal na sieti zobraziť celkovo 10 až 15-tisíc ráz.
https://www.facebook.com/LBlaha/videos/678998786738768/
Existuje však niekoľko nezrovnalostí, ktoré nie sú mnohým jasné. Blaha dostal takzvaný ban až dňa 7. apríla, aj keď predmetný status bol uverejnení ešte dňa 24. marca. Redakcia navyše dostala niekoľko ďalších sťažností používateľov na Blahove statusy ešte pred jeho trestom, no Facebook nijako nereagoval.
Avšak nakoniec všetko dobre dopadlo a Facebook začal konať. Nesústredil sa len na šírenie dezinformácií o pandémii koronavírusu, ale aj na iné prehrešky vysokopostavených činiteľov.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Živé.sk, Denník N, SIU, SITA