Počet obetí krížnika Moskva môže prevýšiť Kursk, Rusi ho taja. Medzi mŕtvymi sú aj branci
- Rusko prísne tají, koľko námorníkov umrelo pri potopení krížnika Moskva
- Na palube bolo 510 vojakov, niektorí boli branci. Mnohí sú nezvestní
- Rusko prísne tají, koľko námorníkov umrelo pri potopení krížnika Moskva
- Na palube bolo 510 vojakov, niektorí boli branci. Mnohí sú nezvestní
Minulý týždeň sa potopila pýcha Čiernomorskej flotily krížnik Moskva po tom, ako ju zasiahli ukrajinské strely Neptun. Počet obetí, ktoré zahynuli pri požiari a následnom potopení plavidla, ostáva doposiaľ neznámy. Rusko už pri požiari plavila uviedlo, že evakuovalo celú posádku.
Napriek tomu množstvo príbuzných ruských námorníkoch netuší o osude svojich blízkych. Na sociálnych sieťach vznikli skupiny, kde príbuzní pátrajú po informáciách, ktoré by im pomohli odhaliť, čo sa s nimi stalo.
To bol prípad aj Julie Tsyvovej, ktorá pátrala po svojom 19-ročnom synovi Andrejovi. Ako jedna z mála sa neskôr dozvedela, že jej syn je mŕtvy.
„Mal len 19 rokov, bol branec,“ povedala Tsyvová pre The Guardian. Zronená matka sa o osude syna dozvedala z telefonátu ruského ministerstva obrany. „Nič iné mi nepovedali, žiadne informácie o tom, kedy bude pohreb.“
„Som si istá, že nie je jediný, kto zomrel,“ dodala.
Na lodi boli aj branci
The Guardian uvádza, že ide len o druhú potvrdenú smrť. Ruský režim zatiaľ utajuje počty mŕtvych, zranených i nezvestných námorníkov.
Medzi nezvestnými majú byť aj branci, ktorých nasadenie ruský prezident Vladimir Putin popieral, no neskôr ho priznalo ruské ministerstvo obrany a uviedlo, že ich nasedenie bol „omyl“ a bojovať na Ukrajine ďalej nebudú.
„Odvedenec, ktorý by nemal vidieť aktívny boj, je medzi nezvestnými v akcii,“ napísal na VKontakte Dmitrij Škrebec, ktorého syn Yegor bol kuchárom na lodi a je uvedený ako nezvestný v akcii.
„Povedali, že celá posádka bola evakuovaná. To je lož! Krutá a cynická lož!“ dodal otec nezvestného branca.
Ruskému webu The Insider povedala manželka Škrebeca Irena, že prehľadali nemocnicu na Kryme, kde bolo asi 200 zranených námorníkov.
„Pozreli sme sa na každé popálené dieťa,“ povedala matka nezvestného vojaka. „Neviem vám povedať, aké to bolo ťažké, ale nenašiel som to svoje. Bolo tam len 200 ľudí a na palube krížnika ich bolo viac ako 500. Kde sú ostatní? Hľadali sme v Krasnodare a všade inde, volali sme na každé miesto, ale nenašli sme ho.“
Ruské médium hovorí o 40 mŕtvych a desiatkach zranených
Anonymná žena pre Novaya Gazeta uviedla, že mŕtvych bolo minimálne 40 námorníkov, ďalšie desiatky sú nezvestné.
Nezávislý ruskojazyčný spravodajský portál Meduza s odvolaním sa na zdroj blízky veleniu čiernomorskej flotily uviedol, že zahynulo 37 členov posádky Moskvy. Podľa zdroja bolo zranených približne 100 námorníkov, ale presný počet nezvestných nie je neznámy.
Rusko v nedeľu zverejnilo 26-sekundové video, ktoré malo zachytávať námorníkov z Moskvy, uvádza Sky News. Nie je však jasné, že kedy a kde bolo video natočené. Podľa odhadov je na videu približne 100 až 150 vojakov z 510-člennej posádky.
Okrem toho sa na verejnosť dostali fotografie a video zobrazujúce Moskvu krátko pred jej potopením. Snímky ukázali, že jej záchranné člny boli nasadené, čo naznačuje, že bol pravdepodobne vydaný rozkaz opustiť loď.
Medzi mŕtvymi má byť aj samotný kapitán krížnika Anton Kuprin, uvádza Independent, ktorý sa odvoláva na vyjadrenie ukrajinskej strany. Kyjev tvrdí, že kapitán mal umrieť počas „explózie a požiaru na palube“.
Ruský režim nebol nikdy transparentný, pokiaľ ide o obete, povedal expert
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na žiadosť o vyjadrenie v utorok povedal, že Kremeľ nemá oprávnenie.
„Všetka komunikácia prebieha len prostredníctvom ministerstva obrany,“ uviedol Peskov. „Všetky informácie dáva ministerstvo obrany a my nie sme oprávnení nič zverejňovať,“ dodal.
Príbuzní nezvestných námorníkov sa obávajú, že počet obetí môže dokonca prekonať počet obetí nešťastnej nehody jadrovej ponorky Kursk. Pri nehode ponorky v roku 2000 zahynulo 118 námorníkov.
Príbuzní obetí nehody kritizovali ruské úrady, že po ponorke začali pátrať príliš neskoro a odmietali zahraničnú pomoc, ktorá mohla uväznených námorníkov zachrániť. Začínajúci prezident Vladimir Putin bol vtedy kritizovaný, pretože odmietol prerušiť dovolenku v Soči. S rodinami námorníkov sa stretol až 10 dní od potopenia ponorky.
Kritika médií, verejnosti a pozostalých vtedy spôsobili, že Putinove preferencie sa náhle prepadli. Taktiež táto udalosť odštartovala Putinovu vojnu s médiami, pretože ruský prezident práve ich obvinil, že môžu za „biedny stav“ armády. Ruský prezident tvrdil, že peniaze, ktoré mali smerovať do armády oligarchovia, rozkradli a kúpili si za ne médiá.
Expert na Rusko Alexander Gabuev, vedúci pracovník Moskovského centra Carnegie, uviedol, že terajšie správanie Moskvy nie je prekvapivé.
„Tento režim nebol nikdy veľmi transparentný, pokiaľ ide o obete,“ povedal Gabuev pre The Guardian. Poukázal pritom na ruské vojenské operácie na Ukrajine a v Sýrii alebo na vyšetrovanie teroristických útokov v Beslane (Severné Osetsko) a divadle v Dubrovke (Moskva).
„Veľa z toho má precedens a nie je to niečo veľmi nové alebo veľmi prekvapivé,“ uviedol odborník. Práve teroristické útoky v Beslane a Moskve neboli nikdy podrobne vyšetrené a existuje podozrenie, že množstvo obetí majú na svedomí zasahujúce ruské bezpečnostné služby.
Zdroje: the Guardian, Novaya Gazeta, The Insider, Sky News, Independent, TASR