Desiatky detí na celom svete trápi záhadný akútny zápal pečene
- Nový druh hepatitídy, ktorý sa vyskytuje u detí
- Prípady sa našli v Izraeli, ale aj v ďalších krajinách
- Nový druh hepatitídy, ktorý sa vyskytuje u detí
- Prípady sa našli v Izraeli, ale aj v ďalších krajinách
Ministerstvo zdravotníctva Izraela v utorok oznámilo, že 12 deťom mladším ako 5 rokov bola diagnostikovaná akútna hepatitída. Jerusalem Post uvádza, že niektorí detskí pacienti museli podstúpiť aj transplantáciu. Všetky prípady sa vyskytli v období posledného roku.
7 prípadov vrátane 2 transplantácií sa vyskytlo v liečebnom ústave Petah Tikva a 5 ďalších v Jeruzaleme. Oba liečebné ústavy prijímali mladých pacientov z rôznych častí krajiny.
Tento týždeň ministerstvo zdravotníctva rozposlalo list detským lekárom a lekárom v celej krajine, v ktorom naliehajú, aby dohliadli na deti s akútnou hepatitídou neznámej príčiny. V prípade nálezu ďalšej nákazy žiadajú o urýchlené nahlásenie všetkých prípadov úradníkom. Prípady majú spoločné to, že nemajú prakticky žiadne vysvetlenie a lekári netušia, čo ich spôsobilo.
Aj v ďalších 50 krajinách
Prípady, ktoré sme spomenuli, sú podľa lekárov skôr sporadické, nejde teda o „epidémiu“. Lekárov však máta, kde sa ochorenie u detí vzalo.
„Zápal pečene spôsobil, že detská pokožka a oči zožltli od žltačky a pečeňové enzýmy dosiahli abnormálnu hladinu. Neexistuje žiadna súvislosť medzi akútnou hepatitídou a hepatitídou A, B, C, D alebo E,“ dodal doktor Eyal Shteyer.
Hovorca Schneider Children’s Medical Center v Petah Tikva uviedol, že všetkých 7 detí sa vyliečilo z vírusového ochorenia COVID-19. Neexistuje však žiaden dôkaz o akejkoľvek súvislosti s aktuálnou nákazou hepatitídy. Vakcína proti akútnej hepatitíde je dostupná, zatiaľ však nie je schválená pre deti do 5 rokov.
Okrem Izraela hlásia prípady hepatitídy u detí aj ďalšie krajiny. Ako informuje BBC, Británia hlási až 74 prípadov, no ďalšie prípady sa vyskytli v Írsku, Španielsku či Dánsku. Podľa ministerstva zdravotníctva bolo v Alabame hlásených 9 prípadov aktuálnej žltačky u detí mladších ako 10 rokov a až dve z nich potrebovali transplantáciu pečene.
Deti ktoré boli diagnostikované mali príznaky gastrointestinálneho ochorenia a rôzne stupne poškodenia pečene, vrátane úplného zlyhania pečene.
Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť uviedla, že adenovírusy sú jednou z možných príčin, ktoré sa momentálne vyšetrujú. Česká Iniciatíva Sníh však dopĺňa, že prekonané ochorenie Covid-19 by mohlo byť tiež príčinou a je teda predmetom skúmania. Viaceré deti, ktoré zápal pečene postihol, prekonali Covid-19.
Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) sa hypotézy tímu incidentov v Spojenom kráľovstve sústreďovali okolo infekčného pôvodu alebo možnej toxickej expozície. Nenašlo sa žiadne možné prepojenie s vakcínou proti COVID-19. Laboratórne vyšetrenia vylúčili hepatitídu typu A, B, C, D a E ako možné príčiny v týchto aktuálnych prípadoch.
Medzi najčastejšie príčiny úmrtí na svete patrí aj hepatitída
Zápalové ochorenie pečene spôsobuje poškodenie a ničenie pečeňových buniek. Častejšie môžeme označenie tohto ochorenia počuť aj ako žltačka. Evidujeme niekoľko druhov hepatitídy, najčastejším pôvodom sú vírusy. Vírusové hepatitídy nesú označenie A, B, C, D a E.
Žltačka môže prebiehať v dvoch základných formách, aktuálna a chronicka. Aktuálna forma priebehu je charakteristická s náhlym začiatkom a výraznými ťažkosťami. Choroba obvykle po pár mesiacoch ustúpi alebo výnimočne vedie k zlyhaniu pečene.
Druhá forma hepatitídy vznikne najčastejšie z aktuálneho ochorenia. Často spôsobí riskantné komplikácie a predstavuje veľké nebezpečenstvo rizika toho, že vznikne zdĺhavé ochorenie poškodzuje pečeň.
Zdroje: NPZ, JerusalemPost, BBC, IniciativaSníh