Stres nás môže priviesť k psychickým poruchám. Jednou z najzávažnejších je porucha príjmu potravy

  • Stres môže vyústiť až do psychických porúch a tým do porúch stravovania
  • Aj na Slovensku existuje mnoho občianskych združení, ktoré tieto problémy riešia
porucha príjmu potravy, unsplash
Unsplash/Camila Quintero, Khamkhor WhQAZ
  • Stres môže vyústiť až do psychických porúch a tým do porúch stravovania
  • Aj na Slovensku existuje mnoho občianskych združení, ktoré tieto problémy riešia

Nadmerný stres je pre nás veľkým strašiakom. „Je to dynamické ochorenie, ktoré predpovedá celý rad zdravotných prejavov,“ uvádza sa v štúdii Dynamic stress responses. Vystavovanie sa obrovskému napätiu a neustálemu stresu môže spôsobiť trvalé následky.

Naša mentálna nerovnováha nám do značnej miery vie ubrať aj na našom apetíte. V mnohých prípadoch to môže vyústiť až do psychických porúch. Porucha príjmu potravy (PPP) patrí medzi tie najzávažnejšie ochorenia tohto druhu.

Ako uvádza aj ďalšia štúdia zverejnená v European Journal of Neuroscience, práve stres je najbežnejším spúšťačom ochorenia PPP, najčastejšie ide o pocitové prejedanie sa.

Príčina vzniku týchto ochorení však nemá len jeden dôvod. Vo väčšine prípadov na vznik vplýva viacero rizikových faktorov, ako napríklad spoločenské prostredie, vek, povaha alebo psychická zraniteľnosť, vysvetľuje psychiatrička Barbora Pavlová v knihe Spektrum porúch príjmu potravy. Motívom, hlavne u mladých ľudí, je snaha získať si obdiv okolia alebo prispôsobenie sa trendom. 

Pochopiť poruchu príjmu potravy pre ľudí s bežným apetítom je veľakrát zložité. Ľudia trpiaci touto poruchou sa často snažia udržať si perfektnú kontrolu nad svojou postavou a stravovacími návykmi. Sebavedomie sa snažia zvýšiť falošným pocitom víťazstva hneď po tom, čo si odoprú jedlo a všimnú si aj mierne zníženie hmotnosti, pričom je často nežiadané. 

Rozhovory o fyzickom vzhľade 

„Musíme byť veľmi opatrní, keď pristupujeme k rozhovorom o fyzickom vzhľade niekoho, najmä o jeho váhe,“ povedal pre CNN odborný asistent verejného zdravia Alvin Tran.

Aj dobre myslené poznámky, ktoré sú mierené na jeho osobu, môžu jeho situáciu výrazne zhoršiť. Liečba PPP je väčšinou zdĺhavý a náročný proces, ktorý sa nemusí vždy na 100 % vyriešiť či ustáliť. 

„Máme tendenciu, pozrieť sa nejakým spôsobom na ľudí a na základe veľkosti tela určiť, či sú zdraví,“ konštatovala pre CNN Tamara Pryorová, výskumná pracovníčka a riaditeľka výskumu v ED Care. Upozorňuje, že podvýživou môžu trpieť ľudia s vyššou aj nižšou hmotnosťou.

Poruchy PPP sú celosvetovým problémom. BBC zverejnilo údaje, ktoré získali od NHS Digital a týkali sa mladých ľudí v Anglicku, ktorí končia v nemocnici. Údaje ukazujú, že ich počet stúpa. Počet prijatých ľudí mladších ako 20 rokov sa za minulý rok zvýšil takmer o 50 %. 

porucha príjmu potravy, váha
zdroj: Unsplash/Kenny Eliason

Druhy ochorenia sú rôzne

Porúch príjmu potravy je viacero. Medzi najviac známe patrí anorexia, bulímia či pocitové prejedanie sa. Existujú však aj nové druhy. 

„Klasifikácia oddielu Poruchy príjmu potravy v najnovšom vydaní Medzinárodnej klasifikácie duševných porúch (ICD-10) je takmer zhodná s koncepciou amerického diagnostického a štatistického manuálu DSM-IV. PPP sú zaradené do skupiny F 5. Poruchy správania spojené s fyziologickými poruchami a somatickými faktormi. Ako najdôležitejšie syndrómy sú popísané anorexia nervosa (F 50.0) a bulimia nervosa (F50.2),“ vysvetľuje vo svojej štúdii Poruchy príjmu potravy MUDr. Monika Dluhá.

Medzi relevantne nové typy patrí ortorexia, bigorexia a drunkorexia. Ortorexia je posadnutosť zdravou výživou a zdravím životným štýlom. Bigorexia sa prevažne týka telesných proporcií v zmysle posadnutosti vlastným vzhľadom. Drunkorexia označuje opakované redukovanie príjmu potravy s cieľom čo najviac znížiť príjem kalórií a dovoliť si tak vypiť viac alkoholu.

Nečakaj na to najhoršie, neboj sa a rieš to

Pokiaľ potrebuješ pomocnú ruku, neboj sa kontaktovať linky pomoci. Mnohým organizáciám na Slovensku to nie je jedno a chcú pomôcť. Občianske združenie Chuť Žiť funguje niekoľko rokov a ich bezplatnú linku pomoci môže kontaktovať ktokoľvek.

Pokiaľ sa o svojom probléme bojíš hovoriť, na webe Ligy za duševné zdravie nájdeš odpovede na najčastejšie otázky. Rovnako ich môžeš kontaktovať telefonicky alebo mailom.

„Je dôležité hovoriť o svojich pocitoch. Ak ťa niečo trápi, rozprávaj o tom. Bude ti ľahšie,“ odkazuje Liga za duševné zdravie na ich webovej stránke.

Zdroje: CNN, BBC, Spektrum porúch príjmu potravy, Chuť žiť , Liga za duševné zdravie, Poruchy príjmu potravy, Oxford academic, European journal of neuroscience

Najnovšie videá

Trendové videá