Krajiny menia svoju stratégiu testovania na Covid. Pribudlo takmer 2 000 nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 741
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5 861
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 741
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5 861
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 57,78 %. Informuje NCZI. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 741 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 046 883, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 772 201 osôb. V nemocniciach je hospitalizovaných 1 047 pacientov.
Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 14 prípadov. Celkový počet úmrtí je 19 817.
Nezáujem o očkovanie
Vakcinančné centrum Fakultnej nemocnice AGEL v Skalici bude od pondelka 25. apríla zatvorené. Dôvodom je pretrvávajúci nezáujem verejnosti o očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Nemocnica však podľa hovorkyne skupiny AGEL Martiny Pavlíkovej nevylučuje jeho opätovné otvorenie, ak by pribudla nová očkovacia látka, o ktorú by mali ľudia záujem.
Skalická nemocnica podľa jej riaditeľa Jakuba Rybára aktuálne poskytuje zdravotnú starostlivosť desiatim pacientom z koronavírusom, len dvaja z nich sú zaočkovaní tromi dávkami vakcíny.
Ako ďalej informoval, žiadny zamestnanec nevykazuje pozitivitu na koronavírusové ochorenie. Nemocnica už naplno rozbehla plánované operácie.
V Trnavskom kraji zabezpečovali očkovanie proti ochoreniu COVID-19 hlavne veľkokapacitné centrá zriadené župou. Tie vo februári tohto roku skončili činnosť a očkovanie prenechali nemocniciam, poliklinikám a lekárom v ambulanciách. Záujem o vakcínu proti ochoreniu COVID-19 však so zlepšujúcou sa epidemickou situáciu zo dňa na deň klesá.
Pokles úmrtí na Covid
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že počet hlásených nových prípadov ochorenia COVID-19 po celom svete minulý týždeň klesol takmer o štvrtinu a od konca marca naďalej klesá. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.
WHO, ktorá patrí pod OSN a sídli v Ženeve, vo svojej pravidelnej týždňovej správe uviedla, že od 11. apríla do 17. apríla bolo hlásených takmer 5,59 milióna prípadov nákazy. To je o 24 % menej než v predchádzajúcom týždni. Počet novohlásených úmrtí klesol o 21 % na 18 215.
WHO dodala, že počty nových prípadov sa znížili v každom regióne sveta – hoci v oboch Amerikách iba o dve percentá. Správa WHO bola aktualizovaná v stredu večer a novinárom zaslaná vo štvrtok.
Zdravotnícka organizácia tiež uviedla, že „tieto trendy treba interpretovať s opatrnosťou, pretože niekoľko krajín postupne mení svoju stratégiu testovania na Covid, čo vedie k nižším celkovým počtom vykonaných testov a k následným nižším počtom zistených prípadov infekcie“.
Krajinami s najvyšším hláseným počtom prípadov minulý týždeň boli Južná Kórea s vyše 972 000 prípadmi, Francúzsko s vyše 827 000 infikovanými a Nemecko s viac než 769 000 nakazenými, dodala WHO.
Najvyššie počty nových úmrtí hlásili USA (3 076), Rusko (1 784) a Južná Kórea (1 671). Celkovo bolo zatiaľ celosvetovo hlásených vyše 502 miliónov prípadov nákazy a takmer 6,2 milióna úmrtí súvisiacich s koronavírusom.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR, SITA