Kotleba chce prísť na rokovanie do NR SR. Fanúšikov vyzýva, aby sa prišli pozrieť

  • Politik tvrdí, že doposiaľ mu neprišlo oznámenie o strate mandátu
  • Svojim sledovateľom oznámil čas, kedy sa do parlamentu dostaví
Marian Kotleba
TASR/Michal Svítok
  • Politik tvrdí, že doposiaľ mu neprišlo oznámenie o strate mandátu
  • Svojim sledovateľom oznámil čas, kedy sa do parlamentu dostaví

Už je to nejaký deň, čo sa ukázalo, že Marian Kotleba, pravdepodobne, príde o svoj mandát. Napriek tomu sa nevzdáva. Včera totiž na sociálnej sieti informoval o tom, že doposiaľ nedostal žiadne oznámenie týkajúce sa straty svojho mandátu.

„Ja mám za to, že môj mandát stále platí, a preto sa zajtra zúčastním rokovania Národnej rady Slovenskej republiky. Zhruba v čase 12:30 prídem do parlamentu,“ napísal pod príspevok.

Zároveň vyzval svojich fanúšikov, aby sa prišli pozrieť na „reakciu tohto protiľudského systému“.

Zákony platia pre všetkých

Zákony platia pre všetkých – jeden z obľúbených sloganov Mariana Kotlebu. Ale keď sa to začne týkať jeho, zrazu to neplatí. Dnes to bude z jeho strany ukážka toho, že zákony platia pre všetkých, len pre Mariana Kotlebu nie. Na sociálnej sieti to napísal podpredseda parlamentu Gábor Grendel.

„Hecovať ľudí proti ,systému ‘ za to, že Národná rada SR bude dbať na dodržiavanie Ústavy SR ako najvyššieho zákona v štáte, je prejav zúfalstva človeka, ktorý odmieta niesť zodpovednosť za svoje skutky a v záujme preferencií svojej strany je ochotný otvorene porušiť svoje vlastné deklarované zásady o rovnosti pred zákonom,“ uviedol Grendel.

Podobná situácia nastala aj 11. apríla, kedy sa Kotleba odvolával na našu Ústavu, kde sa v súvislosti so stratou mandátu hovorí aj o podmienečnom odložení výkonu trestu.

Mandát poslanca podľa ústavy zaniká „dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin alebo ktorým bol odsúdený za trestný čin a súd nerozhodol v jeho prípade o podmienečnom odložení výkonu trestu odňatia slobody“.

Kotleba sa nazdáva, že jeho mandát ostáva naďalej platný, preto si ho mieni uplatňovať a zúčastní sa aj na ďalšej schôdzi parlamentu. „Ak je trest podmienečne odložený, tak účinok trestu v podobe straty mandátu poslanca NR SR nenastáva, mandát nepadá, čiže poslancovi ostáva,“ vyhlásil Kotleba vo videu. Zároveň tvrdí, že úmysel mu na súde nebol dokázaný.

Kancelária Národnej rady SR uviedla, že zatiaľ nemá k dispozícii rozsudok v Kotlebovej kauze v písomnej forme. Aj Mandátový a imunitný výbor NR SR podľa jej predsedníčky Anny Andrejuvovej (OĽaNO) čaká na písomné oznámenie.

Odborníci prišli bezprostredne po rozsudku s o čosi iným stanoviskom. Potvrdili, že Kotleba svojím odsúdením prichádza o poslanecký mandát. Zaoberajú sa skôr otázkou, či bude môcť Kotleba kandidovať do Národnej rady v riadnom termíne volieb v roku 2024.

Kandidatúra je možná až po zahladení trestu

„Mandát podľa ústavy zaniká v momente právoplatného odsúdenia, čo je v okamihu vyhlásenia rozsudku,“ povedal pre Startitup advokát Peter Kubina. Hneď po vyhlásení rozsudku mal tak poslanec o mandát prísť.

„Musí požiadať o zahladenie trestu a až potom môže kandidovať. Osobne si myslím, že nebude môcť kandidovať v roku 2024,“ povedala pre agentúru SITA odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Najvyšší súd SR odsúdil Kotlebu v kauze rozdávania šekov na šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden a pol roka. Zákon o podmienkach výkonu volebného práva hovorí, že prekážkou práva byť volený je právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené.

O zahladenie musí Kotleba požiadať. Podľa Trestného zákona súd môže zahladiť odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu, alebo po premlčaní jeho výkonu riadny život nepretržite po dobu najmenej tri roky, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody neprevyšujúci jeden rok.

Marian Kotleba
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Prišiel aj o odstupné

Okrem toho, že Kotleba príde o mandát, prišla ďalšia facka. Upozornil na ňu Ondrej Dostál na sociálnej sieti. Ukázalo sa totiž, že nedostane ani odstupné vo výške troch mesačných platov ako ostatní poslanci. „Môže za to poďakovať svojmu bývalému parťákovi Milanovi Mazurekovi. A trochu aj mne,“ konštatuje poslanec.

Dostál spomína aj zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, podľa ktorého by mal mať poslanec nárok na dvojmesačný plat po zániku poslaneckého mandátu v prípade, že bol poslancom najmenej 5 mesiacov a menej ako 5 rokov. Ak bola osoba poslancom aspoň 5 rokov, patrí mu ešte plat za 3 mesiace.

Vzhľadom na to, že Kotleba figuroval na pozícii poslanca 6 rokov, mal by mať nárok na 3 poslanecké platy. „Keby mu napríklad mandát zanikol voľbami, po ktorých by sa už jeho fašistická strana nedostala do parlamentu,“ podotýka Dostál.

Trojmesačný poslanecký plat by potešil nejedného Slováka, no Kotleba sa z neho tešiť nebude. V zákone sa totiž od roku 2019 nachádza výnimka, „podľa ktorej nárok na toto ‚odstupné’ nemajú poslanci, ktorým mandát zanikol právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin alebo právoplatným odsúdením za nedbanlivostný trestný čin na nepodmienečný trest odňatia slobody“. V prípade Kotlebu ide o prvú kategóriu.

Táto výnimka sa do zákona dostala vďaka Milanovi Mazurekovi, ktorý bol v minulosti odsúdený za rasistické reči, ktorými sa dopustil úmyselného trestného činu hanobenia rasy, národa a presvedčenia a bol odsúdený na peňažný trest. V dôsledku toho prišiel o svoj mandát, no dvojmesačné odstupné ešte dostal.

Zdroje: Facebook/Marian Kotleba, SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá