Ukrajincom sa podaril famózny zásah, zničili štyri obrnené vozidlá za sebou
- Video ukazuje mimoriadne úspešný zásah. Ukrajincom sa podarilo zničiť až 4 ruské vozidlá
- S vozidlami si poradili v priebehu tri a pol minúty
- Video ukazuje mimoriadne úspešný zásah. Ukrajincom sa podarilo zničiť až 4 ruské vozidlá
- S vozidlami si poradili v priebehu tri a pol minúty
Na internete kolujú viaceré videá, ktoré ukazujú úspech ukrajinských síl v boji s ruským okupantom. Teraz sa na internet dostalo video, ktoré ukazuje mimoriadne úspešný zásah. Ukrajincom sa podarilo zasiahnuť až štyri ruské obrnené vozidlá za sebou v priebehu tri a pol minúty.
Video malo byť natočené v oblasti Iziumu, ktoré sa nachádza v Charkovskej oblasti. Ide o boje v druhej fáze ruskej invázie na Ukrajine, kde je cieľom ruských jednotiek dobytie Donbasu. Rusi boli nútení upustiť od svojich pôvodných cieľov, ktorými boli dobytie hlavného mesta Kyjev a pravdepodobne inštalovanie proruskej bábkovej vlády.
Na videu, ktoré zdieľal vojenský analytik Rob Lee i účet Ukraine Weapons Tracker, vidieť zásah štyroch ruských vozidiel pomocou protitankovej strely ukrajinskej výroby Stugna – P, prezývaná aj ako Skif. Na záberoch vidieť, ako obsluhujúci personál zameria jedno vozidlo po druhom a úspešne vypáli.
„Video ukrajinského tímu Skif ATGM (Protitankové riadené strely), ktorý rýchlo zameral štyri ruské tanky alebo obrnené vozidlá v oblasti Izium ukazuje, aké smrteľne ľahké môžu byť ATGM,“ uviedol Rob Lee.
Video of a Ukrainian Skif ATGM team quickly targeting four Russian tanks or armored vehicles in the Izyum area. Shows how deadly light ATGM teams can be.https://t.co/yu76pd5F0C pic.twitter.com/Qn94KsaBA2
— Rob Lee (@RALee85) April 25, 2022
Ďalší užívatelia si všimli, že ukrajinské sily sa naučili mieriť nad vozidlá, aby sa vyhli nechcenému dopadu na zem.
Na základe arabských nápisov na monitore protitankovej strely vidno, že išlo o exportnú verziu, pravdepodobne určenú pre krajiny Blízkeho východu. Podľa informácií Ukraine Weapons Tracker išlo o ukrajinský útok proti bokom ruského konvoja snažiaceho sa upevniť frontovú líniu.
Samotná Stugna-P sa v boji proti ruskému okupantovi už viackrát osvedčila. Prednedávnom sme informovali, že dokázala zasiahnuť dokonca letiaci ruský útočný vrtuľník Ka-52.
Operovať môže v dvoch módoch
Stugna-P, známa tiež vo svojej expertnej verzii ako Skif, je ukrajinský protitankový systém vyvinutý spoločnosťou Luch Design Bureau. Systém je navrhnutý na ničenie obrnených cieľov, pričom si dokáže poradiť i s moderným dizajnom, ako je monolitický pancier, vrátane výbušného reaktívneho panciera.
Systémy môžu útočiť na stacionárne aj pohyblivé ciele. Ich dostrel je pomerne pôsobivý, až 5 kilometrov v ideálnych podmienkach cez deň. Zaútočiť dokážu ale aj na blízke ciele do 100 metrov.
Protitankové systémy môžu slúžiť na útok na zbraňové systémy, ľahko obrnené objekty a dokonca vznášajúce sa helikoptéry.
Oproti protilietadlovej strele Stinger má výhodu, že dokáže zostreliť aj cieľ, ktorý sa pohybuje vo výške pod 180 metrov. Rakety systému dokážu preniknúť pancierom až do hrúbky 1 100 milimetrov.
Systém dokáže operovať v dvoch módoch. Prvým je manuálne ovládanie a zameriavanie. Druhý je automatický mód, takzvaný „vystrel a zabudni“, ktorý nevyžaduje manuálne sledovanie cieľa. Po odpálení strely môže operátor použiť zameriavací kríž a joystick na korekciu zamerania a nasmerovanie strely.
Na navádzanie slúži laserový systém, ktorý sa vyrába v Bielorusku.
Odpaľovať dokáže i na diaľku
Systém operuje s dvoma strelami: štandardnou 130-milimetrovou strelou RK-2S a vylepšenou a výkonnejšou strelou RK-2M kalibru 152 milimetrov, ktorá má o 10 % väčší dosah a rýchlosť.
Portál 19fortyfive uvádza, že oproti americkému Javelinu, ktorého úspechy sú na Ukrajine dobre známe, má systém nevýhodu menšej prenosnosti. Ide totiž o ťažký systém, ktorý sa umiestňuje na statív alebo sa montuje na vozidlá, dokonca aj na golfové vozíčky.
Skladá sa zo statívu, raketového kontajnera, diaľkového ovládacieho panela PDU-215, navádzacieho zariadenia a termosnímky a zvyčajne ho obsluhujú tri až štyri osoby.
Jeho výhodou je, že dokáže odpaľovať zariadenia aj na diaľku. Personál tak môže operovať z krytu alebo dokonca z podzemného bunkra pomocou riadiaceho systému spojeného s odpaľovacím zariadením káblom dlhým 50 metrov.
Systém sa osvedčil na východnej Ukrajine, kde ničil obrnené vozidla proruských separatistov. Zakúpili si ho aj viaceré štáty od Alžírska, Azerbajdžanu, cez Maroko, Katar až po Saudskú Arábiu.
Portál opisuje systém ako jeden z najúspešnejších projektov ukrajinského zbrojného priemyslu, ktorý pomáha zvýšiť morálku na ukrajinskej strane. Na sociálnych sieťach sa pravidelne objavujú zábery úspešných zásahov systému proti ruským tankom, obrneným vozidlám či tankerom.
Zdroj: 19fortyfive