EÚ začne voči Maďarsku právne konanie pre porušenie demokratických noriem
- Maďarsko čelí problémom
- Vláda môže prísť o peniaze z EÚ
- Maďarsko čelí problémom
- Vláda môže prísť o peniaze z EÚ
Európska komisia (EK) v stredu iniciovala proti Maďarsku doteraz nepoužitý právny postup, ktorý by mohol viesť k tomu, že vláda v Budapešti nebude mať prístup k finančným zdrojom EÚ pre porušenie demokratických noriem a zásad právneho štátu. Informuje spravodajca TASR.
Von der Leyenová, ktorá v Štrasburgu europoslancom odpovedala na otázky ohľadom výsledkov prvých rokov súčasného mandátu Európskej komisie, upozornila, že maďarské úrady o začatí procesu informoval európsky komisár pre rozpočet a správu Johannes Hahn. Ten rakúskej tlači podľa agentúry AP povedal, že rozhodnutie EK súvisí s podozrením na korupciu a s problémami s verejnými zákazkami.
Podobne sa vyjadrila v Štrasburgu aj von der Leyenová, podľa ktorej je v Maďarsku problémom najmä korupcia, pravidlá právneho štátu však podľa nej stredoeurópska krajina narúša aj v iných ohľadoch. Budapešť podľa nej dostala možnosť vysvetliť svoju pozíciu a odpovedať na otázky EK.
https://twitter.com/France24_en/status/1511640877520723968
„Dôkladne sme tieto odpovede vyhodnotili a rozhodli sme sa, že je na čase sa posunúť o krok ďalej. Preto teraz pošleme formálny list, aby sme mechanizmus podmienenosti (medzi vyplácaním peňazí z únijných fondov a dodržiavaním princípov právneho štátu) začali,“ povedala ešte začiatkom mesiaca von der Leyenová.
Maďarsko je prvou krajinou, ktorá čelí tomuto konkrétnemu mechanizmu, zavedenému na začiatku roku 2021. Režim krížového plnenia umožňuje EÚ prijímať opatrenia vrátane pozastavenia platieb na ochranu rozpočtu.
Pravidlu dal tento rok vo februári za pravdu aj Súdny dvor Európskej únie, ku ktorému žalobu proti spojeniu právneho štátu a európskych fondov podalo spolu s Maďarskom aj Poľsko.
Zatiaľ čo komisia verdikt privítala, vlády oboch krajín len označili za politické rozhodnutie či útok na vlastnú suverenitu. Oznámenie predsedníčky EK europoslanci na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu prijali potleskom.
Prípadné pozastavenie alebo zníženie platieb z únijných fondov musí podporiť najmenej 15 z 27 členských krajín EÚ. V Maďarsku vyhrala parlamentné voľby konzervatívna strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, a to aj napriek dlhodobej kritike z Bruselu. Podľa EÚ vládny kabinet v Budapešti obmedzuje demokratické slobody.
Brusel robí veľkú chybu, „keď tancuje, ako maďarská ľavica píska“, povedal na rozhodnutie EK šéf kancelárie maďarského premiéra Gergely Gulyás. Dodal, že vo voľbách svoju podporu Orbánovmu kabinetu vyjadrilo okolo 2,9 milióna voličov a 3,3 milióna ich v referende súhlasilo s takzvaným zákonom proti pedofílii, ktorý sa týka sexuálnych menšín.
Zákon kritizujú ochrancovia ľudských práv aj Európska komisia, ktorá ho označila za diskriminačné voči ľuďom hlásiacim sa ku komunite LGBT. Referendum nakoniec nebolo platné, pretože sa v ňom nevyjadril dostatočný počet voličov. „Európska komisia by sa mala vrátiť k zdravému rozumu a dialógu,“ povedal Gulyás.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: TASR, apnews.com