Kotleba sa drží mandátu zubami-nechtami a poslaneckého bytu činkami
- Do poslaneckého bytu sa má po Kotlebovi nasťahovať Kanuščák. Nie všetko ide podľa plánu
- Financial Times píše, že aj Slováci zrejme chcú platiť Putinovi za plyn v rubľoch
- Štefan virtuálne sprístupňuje krásy Bratislavy, ku ktorým sa bežný človek nedostane
- Do poslaneckého bytu sa má po Kotlebovi nasťahovať Kanuščák. Nie všetko ide podľa plánu
- Financial Times píše, že aj Slováci zrejme chcú platiť Putinovi za plyn v rubľoch
- Štefan virtuálne sprístupňuje krásy Bratislavy, ku ktorým sa bežný človek nedostane
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- Kotleba v byte od štátu nechal prekvapenie. „Nemohol som sa tam nasťahovať,“ priznal Sulíkov poslanec
- Slovensko spomínajú vo Financial Times. Naši distribútori plynu majú patriť medzi tých, ktorí chcú platiť v rubľoch
- Štefan fotí Bratislavu na miestach, kam bežní nevkročia. Profil Beautiful Bratislava si získal Instagram
Kotleba hovorí zbohom aj poslaneckému bytu
Marian Kotleba prišiel o svoj poslanecký mandát. Spolu s ním stratil aj byt, na ktorý mal ako poslanec Národnej rady právo. To, že už skutočne nie je jej súčasťou, neznášal najlepšie a zdá sa, že sa mu ťažko lúčilo aj s parlamentným ubytovaním.
Šéf kotlebovcov prišiel o mandát po rozsudku Najvyššieho súdu a byt preto musel opustiť. Vinný je z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Spomínaný byt sa nachádza v širšom centre hlavného mesta, neďaleko Miletičovej ulice. Po novom má slúžiť poslancovi Jozefovi Kanuščákovi z SaS.
Liberál však pre Startitup začiatkom týždňa priznal, že s Kotlebom nešlo všetko práve po masle. Oznámili mu, že po ňom dostane byt, no zároveň, že si na to bude musieť počkať. „Majú problém s jeho vysťahovaním. Takže mi povedali, že ešte týždeň či dva, pretože tam má vraj plno činiek, že kým ich povynáša von, tak to chvíľu trvá,“ zhrnul Kanuščák.
[siu-newsletter]
Uznal, že ide o netypickú, ale aj úsmevnú situáciu. Zhodnotil, že sa nedá nič robiť, len „čakať, že pán Kotleba snáď vynosí činky von“. Na ten čas dostal od Národnej rady náhradné, dočasné ubytovanie. Zdá sa však, že Kanuščák bude už onedlho vo „svojom“. Kotleba sa podľa všetkého pustil do sťahovania.
„Pred prideleným poslaneckým bytom, kde dodnes býval Marian Kotleba, sa dnes ráno objavila maringotka. Do nej si odsúdený extrémista zbalí svoje zelené obleky, Krupu, činky i tresku a vydá sa do sveta nosiť ľuďom radosť a smiech,“ píšu na sociálnej sieti uštipačne Saskári. „Prajeme Marianovi veľa zdaru v jeho živote na kolesách.“ Viac sa dočítaš v našom článku.
Svet píše, že chcú Slováci platiť Putinovi v rubľoch
Slovensko opäť rezonuje v zahraničných správach, spomínajú nás vo Financial Times. Slovenskí distribútori plynu majú patriť medzi tých, ktorí chcú Putinovi platiť v rubľoch.
Vladimir Putin začiatkom mesiaca vyhlásil, že Rusku musia „nepriateľské krajiny“ platiť za zemný plyn v ich mene. Ide o nové podmienky, v opačnom prípade sa kontrakty zastavia a plyn sa odstaví, vysvetlil ruský prezident. Tí, ktorí majú o plyn stále záujem, „si budú musieť otvoriť účty v rubľoch v ruských bankách“.
Nešlo o prázdne slová. Ruský štátny energetický gigant Gazprom uviedol, že úplne zastavili dodávky zemného plynu do Poľska a Bulharska. Stalo sa tak po tom, čo krajiny odmietli platiť v rubľoch. Rusko tak dramaticky eskalovalo svoju reakciu na sankcie Západu.
Osoba spájaná s Gazpromom pre Bloomberg uviedla, že sa niektorí európski distribútori predsa len rozhodli ruským požiadavkám vyhovieť. Má ísť o desať spoločností, ktoré si už v ruskej Gazprombanke otvorili účet. Financial Times píše, že má ísť o distribútorov z Nemecka, Rakúska, Maďarska a Slovenska.
Figurujú medzi nimi dve z popredných energetických spoločností, a to nemecká spoločnosť Uniper a rakúska OMV. Rakúsky kancelár Karl Nehammer odmietol, že by chceli Rusku platiť v rubľoch, správy označil za falošné a ruskú propagandu. Uniper aj OMV však potvrdili, že s Gazpromom rokujú o tom, ako Rusku za plyn platiť a zároveň dodržiavať sankcie Európskej únie, píše CNN.
V rubľoch bude Rusku platiť určite napríklad Maďarsko, čo potvrdil aj miestny minister zahraničných vecí. Povedal, že nemali na výber, a tak pristúpili k platobnej schéme za ropu a plyn, ktorú požaduje Moskva.
„85 percent našich zásob plynu pochádza z Ruska a 65 percent ropy tak isto. Nerobíme to zo srandy. V tejto situácii sme nemali na výber,“ uviedol Péter Szijjártó pre CNN. Viac o postoji Slovenska v tejto téme si prečítaš v našom článku.
Profil Beautiful Bratislava si získal domácich aj turistov
Z profilov na sociálnych sieťach, ktoré mapujú krásy Bratislavy, jednoznačne vyniká profil Beautiful Bratislava. Stojí za ním Štefan Cipár, právnik, ktorý miluje mesto, v ktorom vyrastal. Jeho tvorbu sleduje na Instagrame v súčasnosti 32,5-tisíc ľudí a jemu sa nechce veriť, že jeho pohľad na Bratislavu zaujíma až toľkých.
Fotoaparát bráva často na miesta, kam sa bežný človek nedostane. Aj mnohí tí, ktorí sú v Bratislave doma, poznajú veľa budov len z exteriéru. Často ide o miesta, ktoré sú verejnosti neprístupné. Štefan na „storkách“ odhaľuje ich interiér a príbeh, čím mnohým virtuálne sprístupňuje inak nedostupné krásy mesta.
Vstup do „zakázaných“ budov často nie je jednoduchý a musí oň zabojovať. Za prvé miesto, ktoré si skutočne vybojoval, považuje vojenský internát Hviezda, ktorý mnohí poznajú pod názvom Kukurica.
Štefan vysvetľuje, že miesto patrí pod ministerstvo obrany a je stále vedené ako strategický objekt, aj keď roky chátra prázdnotou. „Povolenie bola veľmi dlhá a tŕnistá cesta. Cez všetky úrovne a kancelárie ministerstva som sa k výsledku prepracovával takmer rok.“
Medzi vzácne miesta, na ktoré sa Štefanovi podarilo dostať, patrí napríklad komplex RTVS v Mlynskej doline či Hotel Bôrik. Veľa z toho, čo je v našom hlavnom meste pekné, je však dostupné úplne každému, kto chce, naznačuje Štefan.
„Mám oči otvorené. Pozerám sa okolo seba. Ak to nie je nutné, v exteriéri nepoužívam mobil, nescrollujem z dlhej chvíle, a tak dokážem byť 100 % prítomný v danom momente. Moderné technológie nám nekonečne pomáhajú, no vedia nás aj o veľa obrať,“ uvažuje.
Štefan sa netají tým, že za vznikom úspešného profilu nestojí žiaden nadnesený dôvod. S narastajúcou popularitou Instagramu sa rozhodol, že na platforme začne publikovať krásy Bratislavy: „A stalo sa, že to má úspech.“
Štefanovu prácu onedlho nenájdeš len v ružovej apke. V súčasnosti vzniká kniha o historickej dlažbe v Bratislave, na ktorej sa podieľal. Vyjde vo vydavateľstve Čierne diery už tento rok.
Nedávno bol oslovený aj na spoluprácu na knihe Nové povesti zo starého Prešporka. Kniha má nadväzovať na dielo Márie Ďuríčkovej povesťami s tematikou dnešných dní. O Štefanovej tvorbe sa dočítaš omnoho viac v našom článku.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- Poslanci podržali Mikulca vo funkcii ministra vnútra
- Zoroslav Kollár potvrdil podplácanie Pčolinského
- Na ukrajinskú hranicu slovenskí poslanci poslali financie aj materiály. Cigániková a Pčolinský tam pomáhali 4 dni
- Opýtali sme sa Fica na dôkazy „fetovania“ Zemanovej: Však sa na ňu pozrite. Mesežnikov: Zaháňa svoj strach
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: SIU, Bloomberg, Financial Times, CNN