Slováci sa plynu z Ruska vzdať boja. Prieskum ukázal závratné čísla
- Prieskum agentúry Focus ukázal postoj Slovákov k obmedzeniu plynu a ropy z Ruska
- Nenasledujeme predstavu hlavných predstaviteľov SR
- Prieskum agentúry Focus ukázal postoj Slovákov k obmedzeniu plynu a ropy z Ruska
- Nenasledujeme predstavu hlavných predstaviteľov SR
Prieskum agentúry Focus pre televíziu Markíza, reláciu Na telo, odhalil, ako prihliadajú Slováci na obmedzenie dodávok plynu a roky z Ruska, pokiaľ by to znamenalo zvyšovanie cien. Podľa výsledkov iba 7 % Slovákov podporuje vypnutie, respektíve obmedzenie importu plynu na Slovensko z Ruskej federácie.
Naopak, až 62 % Slovákov si nemyslí, že je takáto sankcia dobrým riešením. 25 % respondentov bolo za odpoveď „áno, v najbližších rokoch“. 6 % sa vyjadrilo, že odpovedať nevedia.
Podľa hlavných predstaviteľov Slovenskej republiky by k sankciám týkajúcich sa plynu z Ruska malo dôjsť.
„Putin chce zničiť našu jednotu, lebo ak sa tak stane, bude mať z toho prospech. Takže sa snažíme zachrániť a presadzovať jednotu, pretože ju potrebujeme. A tiež solidaritu, aj tá je veľmi dôležitá. Samozrejme, že nám s plynom môže spôsobiť problémy. Ale ak mu dovolíme zlomiť našu jednotu a nebude fungovať solidarita, bude to takpovediac koniec EÚ, čo nemôžeme dovoliť,“ vyjadril sa v rozhovore pre BBC Newsnight premiér Eduard Heger.
https://www.facebook.com/premier.sr/videos/361466212701404
So sankciami pre Ruskú federáciu dlhodobo súhlasí aj hlava štátu Zuzana Čaputová, ktorá nedávno podporila ukrajinský ľud a apelovala na ruských vojakov, aby sa stiahli a ukončili nezmyselné utrpenie, aj prostredníctvom videa.
„Ak aspoň jedna žena, jeden bežný človek z Ukrajiny mal pocit, že sme krivdu pomenovali aj za neho, že sme tým prejavili účasť na jeho bolesti, splnilo to svoj účel. Som presvedčená, že máme urobiť čokoľvek na vytváranie legitímneho tlaku na ukončenie tohto nezmyselného utrpenia,“ píše na sociálnej sieti.
https://www.facebook.com/zcaputova/videos/1085986705464797
Kríza vo svete
- Ruský plynárenský koncern Gazprom v utorok informoval, že od stredy (27. 4.) zastavuje dodávky zemného plynu do Poľska cez plynovod Jamal. Uviedla to poľská plynárenská spoločnosť PGNiG. V rovnaký deň informoval aj bulharský Bulgargaz o rovnakom kroku.
- Ceny zemného plynu v Európe prudko vyskočili po tom, ako Rusko zastavilo jeho dodávky do Poľska a Bulharska. Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci v stredu na burze v Amsterdame stúpol o 24 % na 127,50 eura za megawatthodinu a jeho cena sa tak dostala na najvyššiu úroveň od 1. apríla.
- Poľsko a Bulharsko dostávajú plyn od svojich susedov z Európskej únie. Uviedla to v stredu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v reakcii na skutočnosť, že Rusko v stredu zastavilo dodávky plynu do Poľska aj Bulharska.
- Ekonomická aktivita v Spojených štátoch v 1. kvartáli tohto roka nečakane klesla. Bola to prvá kontrakcia najväčšej svetovej ekonomiky od roku 2020. Medzi dôvody patria problémy v rámci dodávateľských reťazcov, vysoká inflácia a negatívny vplyv vojny na Ukrajine. Hrubý domáci produkt (HDP) sa za tri mesiace od januára do konca marca 2022 medziročne znížil o 1,4 % po náraste o 6,9 % v poslednom štvrťroku 2021, uviedlo americké ministerstvo obchodu.
- Ekonomika eurozóny odštartovala rok 2022 slabým rastom. Dôvodom bol prudký nárast cien energií, rovnako ako zhoršenie problémov v rámci dodávateľských reťazcov po ruskej invázii na Ukrajinu. HDP eurozóny v 1. kvartáli v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom stúpol o 0,2 % po zvýšení o 0,3 % v posledných troch mesiacoch 2021, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat vo svojom rýchlom odhade. HDP celej Európskej únie (EÚ) vzrástol o 0,4 % po 0,5 % v poslednom kvartáli minulého roka. V medziročnom porovnaní HDP eurozóny expandoval o 5 % a EÚ o 5,2 % po 4,7 %, respektíve 4,9 %.
- Inflácia v eurozóne sa v apríli zrýchlila a dostala sa na nový rekord. Index spotrebiteľských cien medziročne stúpol o 7,5 % po náraste o 7,4 % v marci, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat vo svojom rýchlom odhade.
- Ruská centrálna banka znížila v piatok kľúčovú úrokovú sadzbu o tri percentuálne body, rovnako ako na predchádzajúcom zasadnutí. Hlavnú úrokovú sadzbu znížila na 14 % z predchádzajúcich 17 %, na ktoré ju zredukovala začiatkom apríla. Prvá redukcia prišla zhruba päť týždňov po tom, ako banka v reakcii na prepad kurzu rubľa po útoku Ruska na Ukrajinu zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu z 8,5 až na 20 %.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Facebook/Eduard Heger - Predseda vlády SR, TASR, Markíza Na telo, Facebook/Zuzana Čaputová