U našich susedov úradovalo tornádo. Sila búrok v Európe neustále rastie

  • Zatiaľ čo Česi sa museli popasovať s krupobitím, niektorým Maďarom stuhla krv v žilách
  • Na území ich krajiny sa objavilo viditeľné tornádo
tornádo, blesky
Facebook/Országos Meteorológiai Szolgálat. Noaa
  • Zatiaľ čo Česi sa museli popasovať s krupobitím, niektorým Maďarom stuhla krv v žilách
  • Na území ich krajiny sa objavilo viditeľné tornádo

Portál imeteo.sk informuje o tvorbe búrok v Čechách, Rakúsku aj Maďarsku. V Českom Krumlove sa prehnalo aj krupobitie, pričom krúpy dosahovali veľkosť okolo 1 centimetra. Objavilo sa aj takmer 160 bleskových výbojov.

„Búrky sa začali tvoriť aj vo východnom Rakúsku, pričom búrlivo je aj neďaleko slovensko-rakúskych hraníc. Ďalšie búrky sa objavujú aj v severnej polovici Maďarska, a to pri hraniciach s Rakúskom, ale búrlivo je aj na severovýchode krajiny. Práve tieto búrky na severovýchode Maďarska vyprodukovali aj tornádo, ktoré sa objavilo pri meste Debrecín, v druhom najväčšom meste Maďarska,“ informuje imeteo.sk.

To, koľko škôd tornádo spôsobilo, zatiaľ nie je jasné.

„Nie je to tak dávno, ako sa objavilo podozrenie, že v okolí Miškovca sa objavilo tornádo. Tornádo sa malo vyskytnúť 24. apríla popoludní, pričom poškodilo viacero domov v dedinke Onod. Nakoniec sa potvrdilo, že išlo o gustnádo, čiže vír počiatočného štádia tornáda, ktorý však dokáže páchať značné škody.“

Tornádo je vír, ktorý sa nachádza pod základňou búrkového oblaku a dotýka sa zemského povrchu. Väčšinou má tvar lievika alebo stĺpu, ktorý vychádza z búrkovej oblačnosti.

To znamená, že sa tvorí a existuje aj vo vyšších vrstvách ovzdušia, nie iba tesne nad zemským povrchom. Jeho horizontálne rozmery sú pomerne malé – rádovo desiatky až stovky metrov, a doba života zväčša desiatky sekúnd až desiatky minút. Rýchlosti vetra v takom víre môžu dosahovať vysoké hodnoty – až stovky km/h.

Keď sa začali tornáda skúmať podrobnejšie, nastala potreba nejakým spôsobom ich zatriediť, klasifikovať. Intenzita tornáda a škody ním spôsobené zodpovedajú rýchlosti vetra v tornáde.

Veľkosť tornáda totiž nemusí byť nevyhnutne priamo úmerná jeho intenzite. Odhadnúť rýchlosť vetra v tornáde však bolo a aj stále je veľkým problémom. V súčasnosti tento problém čiastočne rieši používanie Dopplerovho radaru. Najpoužívanejšou a najznámejšou stupnicou je v súčasnosti Fujitova škála, ktorá má šesť stupňov. 

Ďalšou stupnicou, ktorá sa venuje intenzite tornád, je škála TORRO, pomenovaná podľa rovnomennej organizácie, ktorá sa zaoberá výskumom tornád a nebezpečných búrok vo Veľkej Británii.

Táto stupnica má jedenásť tried a delenie je podrobnejšie. Zástancovia stupnice TORRO väčšinou tvrdia, že na európske pomery je škála TORRO vhodnejšia, pretože tornáda intenzity F3 a vyššie podľa Fujitovej škály boli v Európe zaznamenané len zriedkavo.

Dnešné počasie

Aktuálne búrky na území Slovenska nie sú, no môžu sa objaviť. Na pozore by sa malo mať stredné Slovensko. Dnes bude na Slovensku polooblačno až oblačno, miestami prechodne až zamračené. Ojedinele, na strednom Slovensku len miestami, aj prehánky a ojedinele búrky. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Najvyššia denná teplota bude 18 až 23 stupňov Celzia, na Orave a pod Tatrami miestami okolo 16 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov bude okolo 7 stupňov Celzia.

Bude bezvetrie alebo bude fúkať len slabý vietor, ktorý pri búrkach prechodne zosilnie. Meteorológovia predpokladajú zrážky do 5 milimetrov a pri búrkach okolo 15 milimetrov.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: imeteo.sk, met.hu, SHMÚ, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá