Klub OĽaNO je slobodný, obhajuje sa Tabák. Niekto to urobil z hlúposti, niekto za prachy, hovorí Matovič
- Parlament dnes rozhodoval o väzobnom stíhaní Roberta Fica
- Poslanci po hlasovaní neskrývali svoje pobúrenie z výsledku
- Parlament dnes rozhodoval o väzobnom stíhaní Roberta Fica
- Poslanci po hlasovaní neskrývali svoje pobúrenie z výsledku
Parlament dnes rozhodoval o väzobnom stíhaní Roberta Fica. Boris Kollár pred hlasovaním uviedol, že to bude tesné. Hlasovanie nebolo tajné, za túto možnosť hlasovalo len 51 zo 150 prítomných poslancov.
Ako avizoval Kollár, tak aj bolo. Hlasovanie bolo dosť tesné. Národná rada neodsúhlasila žiadosť Generálnej prokuratúry SR o vzatie poslanca Roberta Fica do väzby. Za hlasovalo 74 zo 150 prítomných poslancov, proti bolo 49 z nich, zdržalo sa 19 poslancov a 8 nehlasovali.
Reakcie politikov na rozhodnutie parlamentu na seba nenechali dlho čakať. Andrej Stančík z klubu OĽaNO no sociálnej sieti napísal, že „zradcovia sa vyfarbili“. Mladý poslanec ich vyzval, aby vrátili mandát, keďže do parlamentu sa dostali podvodom na voličov. „Neverím, že to bolo zadarmo.“
Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka bolo toto hlasovanie najväčšou prehrou politickej kariéry lídra hnutia OĽaNO. „A porazil ho nielen jeho obľúbený koaličný partner, ale aj vlastné poslankyne. Už nikdy nebudú môcť hovoriť o boji proti korupcii,“ napísal na sociálnej sieti.
Medzi vyjadrujúcich sa politikov sa pridal aj Peter Pellegrini. Ten skonštatoval, že túžba po politickej pomste dnes v parlamente prehrala. „Spravodlivosť môže a musí ďalej nasledovať svojimi štandardnými cestami,“ dodal.
OĽaNO zabudlo na svoj boj proti korupcii
Juraj Šeliga z klubu Za ľudí slovami šetril a uviedol iba, že k tomu, čo sa stalo v parlamente, nemá slová.
Na druhej strane stojí minister školstva Branislav Gröhling, ktorý sa rozpísal. V úvode príspevku poďakoval klubu SaS za principiálny postoj pri väzbe Fica.
„Bežného občana môže poslať súd do väzby. Pri poslancovi NRSR to ale možné nie je. Najprv tento krok musia schváliť jeho vlastní kolegovia z parlamentu na návrh prokurátora. Až potom môže rozhodovať súd o väzbe,“ vysvetľuje v príspevku.
Ďalej píše, že ho mrzí, že niektoré osobnosti na protikorupčnej kandidátke OĽaNO na svoj boj proti korupcii zabudli. Upozornil tiež na to, že hnutie postavilo celú kampaň na boji s korupciou a dnes hlasovali presne opačne.
Jana Bittó Cigániková si vo vyjadrení nebrala servítku pred ústa a skonštatovala, že sa hanbí za svoje kolegyne, ktoré sa do parlamentu dostali na kandidátke protikorupčného hnutia a dnes sa rozhodli podržať Roberta Fica.
Strana Progresívne Slovensko zas vyzvala premiéra Eduarda Hegera, aby vylúčil hnutie Sme rodina z vlády. „Nehlasovanie členov a členiek Sme rodina za vydanie poslanca Fica na trestné stíhanie je posledná čiara, ktorú prekročili,“ píše Michal Truban.
Koalícia slabochov
Medzi vyjadreniami nechýba ani to od Igora Matoviča. „Niekto to urobil z naivity, niekto z hlúposti, niekto za prachy a niekto si chcel len kúpiť poistku, aby raz nevydali spravodlivosti jeho,“ napísal s tým, že ho mrzí, že 17 poslancov Sme rodina a 2 poslankyne hnutia OĽaNO si myslia, že poslanci sú viac ako obyčajní ľudia.
Matovič ďalej píše, že spravodlivosť prehrala jednu z bitiek, no aj tak bude dobre. Tiež ďakuje 48 poslancom, ktorí ostali „verní hodnotám a nepodľahli tlaku“.
Lucia Ďuriš Nicholsonová skonštatovala, že v parlamente sedí koalícia slabochov a banda opozičných lúzrov, pričom do tejto skupiny ráta aj hnutie Sme rodina.
„Dnes som prišla o všetky ilúzie, že táto vláda je schopná doručiť zmenu vo vymožiteľnosti práva, zmenu politickej kultúry a zasadiť sa o návrat spravodlivosti do krajiny, ktorú 3 volebné obdobia pustošil Robert Fico,“ píše Nicholsonová.
Ďalej skonštatovala, že sa k rozhodnutiu parlamentu vyjadrovať nejde, pretože plytvať slovami na takú „bandu lúzrov“ by bol luxus. „Koho budem voliť na nasledujúcich voľbách? To je dnes pre mňa kľúčová otázka, na ktorú nemám odpoveď. Pekný večer, Slovensko,“ dodáva na záver.
K svojmu rozhodnutiu sa vyjadrila aj Romana Tabák, ktorá svoje kroky obhajuje tým, že sa odmieta podieľať sa na politickej pomste. „Ak platí, že poslanecký klub hnutia OĽaNO je slobodný a všetci hlasujeme podľa svedomia a presvedčenia, potom nikto nemôže moje hlasovanie namietať,“ konštatuje.
Bude nasledovať vylúčenie Tabák a Hatrákovej?
Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš podá návrh na vylúčenie Kataríny Hatrákovej a Romany Tabák z klubu OĽaNO. Informoval o tom na tlačovej konferencii po tom, ako plénum Národnej rady SR neodsúhlasilo žiadosť prokuratúry o súhlas s vydaním Roberta Fica (Smer-SD) do väzby. Hatráková sa pri hlasovaní zdržala, Tabák nehlasovala. Informuje o tom agentúra TASR.
„Dnes sa poslankyne Katarína Hatrákova a Romana Tabák, dve poslankyne z 50 poslancov OĽaNO, svojím hlasovaním spreneverili hodnotám hnutia a programu, pod ktorý sa podpísali, a tým, že zabránili výkonu spravodlivosti, zradili drvivú väčšinu voličov OĽaNO,“ uviedol Šipoš.
Pripomenul predvolebné sľuby hnutia hovoriace i to, že zákony musia platiť pre každého rovnako.
Zdroj: TASR