Štefančík o Ficovej väzbe: Všimnite si, komu všetkému podal ruku po hlasovaní v parlamente

pellegrini a fico
TASR/Martin Baumann

Autor názoru je pedagóg, publicista a politológ.

Hlasovanie parlamentu o vydaní Roberta Fica na väzobné stíhanie ukázalo, aký zlý je Matovičov nápad založiť OĽANO. Na jednej strane môže táto strana vyvolávať nadšenie. Predsa len, dať ľudom, ktorí niečo dosiahli vo svojej profesii, prípadne sú známi vo svojom regióne, šancu na spravovanie vecí verejných, pôsobí lákavo.

Problém je však v tom, že ide o ľudí združených ani nie na základe vyznávania nejakej ideológie, prípadne hodnotovej orientácie, ale ide len o ľudí s túžbou dostať sa do parlamentu, a to bez toho, aby sa predtým o politiku zaujímali.

matovič
zdroj: TASR/Dano Veselský

OĽANO zlyhalo

Takéto amorfné zoskupenie, ktoré svojím fungovaním vykazuje prvky antisystémového straníckeho systému, môže fungovať len dočasne. Po čase vyvoláva problém, pretože poslanci musia sem-tam hlasovať aj o hodnotových otázkach. Aj preto Matovičovi z poslaneckého klubu odchádzali ľudia, a preto mu z klubu odišli ľudia aj v tomto volebnom období.

Hlasovanie o Ficovi bolo určite jednou z tých dôležitejších hodnotových otázok. Poslanci totiž nemali posúdiť, či je Fico vinný, alebo nie, či prokurátor hovorí pravdu, alebo sa mýli, či vyšetrovateľ nahromadil dostatok dôkazov, alebo urobil niekde chybu, alebo, dokonca, či Fico pôjde do väzby, alebo nie. O tom by predsa rozhodoval príslušný súd.

Poslanci teda mali rozhodnúť o tom, či sa má Robert Fico postaviť pred sudcu, ktorý rozhodne o spôsobe jeho stíhania. Rozhodovali teda o tom, či máme chápať poslanca ako rovnocenného človeka iným občanom, alebo máme na neho nazerať ako na kategóriu nadčloveka. So špeciálnymi výhodami, ktoré „obyčajným ľuďom“ neprináležia.

Práve v tomto momente marketingový produkt, ktorý je v aktuálnom volebnom období navyše mimoriadne výnosným podnikateľským zámerom, zlyháva. Darmo dnes bude Igor Matovič hovoriť, že inak ako zvyšok poslaneckého klubu hlasovali len dve poslankyne.

Práve na týchto dvoch hlasoch totiž parlament mohol otočiť svoje rozhodnutie. Takže je na mieste tvrdiť, že OĽANO s Igorom Matovičom na čele v tomto úsilí záujmov „obyčajných ľudí“ zlyhalo. Rozdiel medzi „obyčajnými ľuďmi“ a „nezávislými osobnosťami“ bol tentokrát priepastný.

Sme rodina v tom mala jasno – dnes pomôžem ja tebe, zajtra ty mne

Od poslancov Sme rodina od začiatku nikto neočakával, že budú hlasovať za vydanie Fica na väzobné stíhanie. V živej pamäti máme obvinenia bývalého šéfa SIS, nielen nominanta Sme rodiny, ale rovnako rodinného príslušníka dvoch poslancov strany. Pokojne sa tak dnes môže správať aj šéf strany.

Najznámejšia fotografia odsúdeného podvodníka Ladislava B. je práve so súčasným predsedom slovenského parlamentu. Pravidelne sa objavujú jeho fotografie z ranného obdobia jeho podnikateľských aktivít, na ktorých je zvečnený s členmi bratislavskej mafie.

K tomu všetkému sme pred pár dňami zaznamenali obvinenie poslanca Sme rodiny z korupcie. Poslanca, ktorý predtým pôsobil v strane Smer-SD. Aká náhoda.

Ak by dnes niekto tvrdil, že poslanci Sme rodiny si takto zabezpečili pokojné noci v prípade, ak by sa Smer opäť dostal do vlády, nebol by ďaleko od pravdy. Ale aj o tom je slovenská politika.

Zaujímavé bolo sledovať, komu Robert Fico podal ruku bezprostredne po hlasovaní. Poslancovi za stranu Sme rodina Borguľovi, poslancovi Pellegrinimu a poslancovi z krajne pravicovej strany.

O Borguľovi tu už reč bola. Myšlienka na Pellegriniho vyvoláva spomienku na krabicu od šampanského a na stranu krajnej pravice sa zas a znovu zbierajú argumenty, prečo ich zrušiť. Nehovoriac o ich šéfovi, ktorý by sa tiež rád vrátil do parlamentu.

Borguľa, Pellegrini, krajná pravica. Scenár, že by mohlo ísť o budúcich koaličných partnerov Smeru, nemožno vylúčiť. Hoci si niekedy nevedia prísť na slovo, častujú sa neslušnými výrazmi, keď ide do tuhého, vedia sa navzájom podržať. A takto to môže vyzerať aj v budúcnosti. Ak to pôjde, dajú sa dokopy.

robert fico parlament
zdroj: TASR/Martin Baumann

Dve väčšiny v parlamente

V Národnej rade tak dnes máme dve väčšiny. Jedna je pre ľudí, druhá pre nadľudí. Jedna väčšina vládne, spravuje veci verejné, schvaľuje zákony.

Tá druhá väčšina kontroluje poslanecké privilégiá, udržiava pri živote kategóriu našich ľudí a robí všetko preto, aby zákony platili len pre nás, pre nich samotných však nie.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Trendové videá