Poslanci radia mladým: Čím skôr investujete do vlastného bývania, tým lepšie
- Mladí hľadajú prvé bývanie. Súčasná situácia im však nehrá do karát
- Ponúk je málo a byty sú čoraz drahšie
- Pozri sa, čo mladým radia naši poslanci
- Mladí hľadajú prvé bývanie. Súčasná situácia im však nehrá do karát
- Ponúk je málo a byty sú čoraz drahšie
- Pozri sa, čo mladým radia naši poslanci
Mladí pri hľadaní prvého bývania zažívajú ťažké časy. Bývania je málo a ceny sú každým týždňom vyššie. Poslancov sme sa spýtali, čo by mladým na zvládnutie tejto situácie poradili.
Kým niektorí vravia o najvhodnejšom čase zvažovať hypotéku, iní odporúčajú skôr prenájom. Zhodli sa však na jednom, bývanie treba riešiť čo najskôr.
Čoraz menej, stále za viac
Prednedávnom sme ti priniesli pohľad realitných agentov, ktorí situáciu s vysokými cenami bytov vysvetlili. Podľa štatistík RK HERRYS sa predalo až o tretinu viac bytov, ako na trh pribudlo. Evidujú taktiež pokles ponuky oproti začiatku minulého roka, a to až o polovicu.
Ceny nehnuteľností neustále stúpajú a odborníci pokles cien neavizujú. Práve naopak, varujú pred ďalším zdražovaním. Za stále vyššie stúpajúce ceny bývaní môže neutíchajúci dopyt a čoraz menšia ponuka.
„Na trhu je extrémna bublina. Nehnuteľnosti nestoja toľko, koľko za ne pýtajú,“ vyjadril sa poslanec OĽANO György Gyimesi.
Problém sa zaviazal riešiť predseda strany Sme rodina Boris Kollár, ktorý sa verejne prezentuje iniciatívou výstavby 25-tisíc nájomných bytov ročne.
Po dvoch rokoch vládnutia však byty stále neuzreli svetlo sveta, Kollár sa však nevzdáva. Pre Televíze noviny sa vyjadril, že najnovšie vec konzultuje aj s rakúskymi odborníkmi a politikmi.
Mladým, ktorí túžia po bývaní, Gyimesi odporúča počkať práve na dlho sľubované nájomné byty. „Mohla by to byť jedna z ciest, ako si získať prvé samostatné bývanie,“ tvrdí Gyimesi.
Banky na tom nie sú o nič lepšie
Ďalšia z rád, ktorú poslanci pre mladých majú, je obrátiť sa na banky. Aj to však dnes už každým dňom predstavuje čoraz menej výhodné riešenie. K astronomickým sumám za bývanie sa pridávajú aj zvýšené úrokové sadzby, ktoré postupne zavádzajú banky po celom Slovensku.
„Mnohí ľudia na Slovensku fungujú v rámci hypoték, najdôležitejšie je mať však zamestnanie a adekvátne ohodnotenie,“ povedal v ankete pre náš web Minister vnútra Roman Mikulec.
Podľa neho sa jeho rezort snaží nájsť spôsoby, ako nádejným policajtom, záchranárom a hasičom zlepšiť pracovné podmienky, aby si bývanie mohli neskôr ľahšie dovoliť.
Slovenské banky k situácii prispeli aj spomínaným zvyšovaním úrokových sadzieb v reakcii na infláciu. Ako prvá na tento krok pristúpila VÚB banka a neskôr sa pridala aj ČSOB, informuje portál Forbes. Podľa odborníkov sa neskôr pridajú ďalšie banky, ktoré na túto vlnu trendu nastúpia tiež.
Hypotekárne sadzby boli podľa Forbes doteraz na jednej z najnižších úrovní v rámci EÚ. Bolo tak predovšetkým kvôli silnému konkurenčnému prostrediu na Slovensku.
Za súčasný nárast vraj môže niekoľko zložitých faktorov, medzi nimi aj očakávané zvyšovanie sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB).
Kupuj, kým nie je neskoro
Odborníci sa zhodujú v jednom, nečakať a kúpu bývania riešiť okamžite. Názor s nimi zdieľa aj poslanec strany Za ľudí Juraj Šeliga, ktorý mladým radí jednoznačnú investíciu do vlastného bývania čo najskôr.
Vzhľadom na spomínané stúpanie úrokových sadzieb vraví, že „čím skôr si zoberú hypotéku, tým je to v tomto smere lepšie“.
Šeligov názor včasného riešenia bývania podporuje aj poslankyňa SaS Jarmila Halgašová. So Šeligom vravia o lacnejších a skromnejších alternatívach bývania v menej lukratívnych častiach miest. „Aj skromnejšie, ale vo svojom, je to lepšie,“ spomína Šeliga.
Halgašová súcití s mladými a sama opisuje súčasnú situáciu ako „veľmi náročnú“, a to predovšetkým pre mladých ľudí. Ako najvýhodnejšiu možnosť prvého bývania spomína prenájom. „Je to jednoduchšie ako brať si úver,“ hodnotí Halgašová.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Forbes, Televízne noviny, Startitup