Experti o Putinovom prejave: Zúfalstvo. Verí, čomu chce veriť. Situáciu buď nechápe, alebo ju ignoruje
- Zrak celého sveta sa dnes upieral na Moskvu
- Ruský prezident Putin zastával rozhodnutie spustiť inváziu
- Čo si o jeho príhovore myslia experti?
- Zrak celého sveta sa dnes upieral na Moskvu
- Ruský prezident Putin zastával rozhodnutie spustiť inváziu
- Čo si o jeho príhovore myslia experti?
Oči celého sveta sa v pondelok ráno upierali na Rusko. Na Červenom námestí v Moskve sa konala tradičná vojenská prehliadka ku Dňu víťazstva nad fašizmom. Zúčastnilo sa jej zhruba 11-tisíc vojakov. Obavy v podobe vyhlásenia vojny Ukrajine alebo mobilizácie sa nenaplnili.
Namiesto toho ruský prezident Vladimir Putin predviedol prejav, ktorý niektorí experti označili ako zúfalstvo, iní poukázali na konšpirácie a ďalší si myslia, že Putinovi dochádzajú nápady, čo ďalej s Ukrajinou.
Čo povedal Putin?
Ruský prezident ospravedlňoval inváziu na Ukrajinu. Putin uviedol, že rozhodnutie spustiť inváziu bolo správnym rozhodnutím.
Pokračoval vo svojich tradičných výčitkách proti Západu a Severoatlantickej aliancii (NATO), ktoré podľa neho vytvorili neférový systém bezpečnosti a vplyvu, ktorý uprednostňuje Spojené štáty.
„V decembri minulého roka sme navrhli uzavrieť dohodu o bezpečnostných zárukách. Rusko vyzvalo Západ k úprimnému dialógu, k hľadaniu rozumných, kompromisných riešení, k vzájomnému zohľadňovaniu záujmov. Všetko márne,“ uviedol Putin požiadavky z minulého roka.
Na základe nich požadoval, aby sa Ukrajina nestala členom Aliancie. Taktiež žiadal, aby NATO stiahlo svoje štruktúry z bývalých krajín Sovietskeho zväzu a ich satelitov. Medzi nimi aj zo Slovenska či Česka.
Putin vo svojom prejave Alianciu nepodložene obvinil, že pomáhala Ukrajine plánovať napadnutie Ruska, čím ospravedlnil inváziu na Ukrajinu.
„Krajiny NATO nás nechceli počuť, čo znamená, že v skutočnosti mali úplne iné plány. A videli sme to,“ uviedol ruský prezident.
„Otvorene prebiehali prípravy na ďalšiu trestnú operáciu na Donbase, za inváziu do našich historických krajín vrátane Krymu. V Kyjeve oznámili možné získanie jadrových zbraní,“ pokračoval Putin vo svojich konšpiráciách.
Ruský prezident ďalej tvrdil, že „nebezpečenstvo rástlo každým dňom“.
Putin taktiež hovoril aj o globálnom konflikte, podľa neho je potrebné, „aby sme robili všetko preto, aby sa hrôza globálnej vojny neopakovala“. Ani raz nezmenil Ukrajinu menom a taktiež nehovoril o boji na Ukrajine, ale len na Donbase.
Vo svojom prejave nespomenul, aké má konkrétne plány so „špeciálnou vojenskou operáciou“, ako inváziu na Ukrajinu Rusi nazývajú. Chýbalo aj spresnenie plánov v budúcnosti na Ukrajine či pochválenie sa víťazstvom na Ukrajine.
„Špeciálnu vojenskú operáciu“ prirovnal k boju s fašistami počas druhej svetovej vojny. „Teraz sa obraciam na naše ozbrojené sily a milície na Donbase. Bojujete za vlasť, za jej budúcnosť, aby nikto nezabudol na poučenie z druhej svetovej vojny,“ povedal Putin, ktorý nepravdivo tvrdí, že na Ukrajine prebieha denacifikácia.
Rusko je ako fašisti spred 77 rokov, tvrdí Wallace
Na adresu Putinových slov sa stihli vyjadriť už mnohí odborníci alebo politici. Britský minister obrany Ben Wallace uviedol, že Rusko nebojuje s fašizmom, ale naopak, samotné je ako fašisti spred 77 rokov.
„Prostredníctvom invázie na Ukrajinu Putin a jeho najužší okruh generálov teraz odzrkadľujú fašizmus a tyraniu spred 77 rokov a opakujú chyby totalitného režimu minulého storočia,“ cituje ministrove slová agentúra Reuters.
„Pre nich (ruských generálov) a pre Putina to nemôže byť deň víťazstva, iba hanba a určite porážka na Ukrajine,“ dodal minister. Minister, o ktorom sa často špekuluje ako o nástupcovi Borisa Johnsona, uviedol, že Putin je zúfalý.
„Myslím si, že verí tomu, čomu veriť chce, (je to) mierny záblesk zúfalstva,“ povedal podľa CNN Wallace o Putinovi.
Putinovi došli nápady, čo s Ukrajinou
Profesor strategických štúdií Phillips O’Brien na Univerzite svätého Andrewa v Škótsku uviedol, že Putin pravdepodobne nemá ďalšie nápady, ako ďalej naložiť s Ukrajinou.
„To, akú rétoriku Putin použil vo svojom prejave, je nepodstatné. Že nevyhlásil vojnu alebo všeobecnú mobilizáciu je to dôležité. Bez konkrétnych krokov na vybudovanie novej sily Rusko nemôže viesť dlhú vojnu a hodiny začínajú tikať (v prospech) neúspechu ich armády na Ukrajine,“ uviedol profesor na sociálnej sieti.
Putin je podľa neho „úplne bez nápadov. Buď teraz nerozumie realite situácie na Ukrajine, alebo ju úmyselne ignoruje.“
Redaktor CNN Nic Robertso, ktorý sa venuje medzinárodnej diplomacii, si tiež všimol, že prejav prezidenta Putina neobsahoval konkrétne plány, ako naložiť s Ukrajinou a ani aké ciele chce dosiahnuť.
„Zarazilo ma, že aspoň o bojovom pásme hovoril ako o Donbase a nie o celej Ukrajine,“ povedal. Ukrajinu jej menom nezmienil Putin ani raz.
Na tretiu svetovú Putin myslí, tvrdí korešpondent Deutsche Welle
Linda Thomas-Greenfieldová, veľvyslankyňa USA pri OSN, v rozhovore pre CNN povedala, že ruské vedenie vraj prekvapila sila západnej reakcie na inváziu na Ukrajinu. Západ uvalil na Moskvu bezprecedentné sankcie.
„Nemajú čo oslavovať,“ cituje slová veľvyslankyne Euronews. „Nepodarilo sa im poraziť Ukrajincov. Nepodarilo sa im rozdeliť svet ani NATO. A podarilo sa im len medzinárodne sa izolovať a stať sa vyvrheľským štátom na celom svete,“ dodala.
Reportér Deutsche Welle Aaron Tilton pripomenul, že agresorom je Rusko, ktoré začalo inváziu. „Putin sa pokúsil delegitimizovať ukrajinský ľud a ukrajinskú vládu tým, že ich spojil s nejakou nacistickou minulosťou,“ povedal korešpondent.
Novinár si myslí, že Putin sa snaží pripraviť ruský ľud na dlhodobý konflikt práve touto rétorikou.
Odkazom pre medzinárodných pozorovateľov mala byť zmienka o globálnej vojne. „Zmienil globálnu vojnu. Zmienil prospekt tretej svetovej vojny. To určite nie je to, čo Rusko chce, ale točí o tom, a to je indikátorom, že sa pokúša zastrašiť a ukázať západným pozorovateľom, že na to myslí,“ uviedol Tilton.
Zdroje: Reuters, CNN, Euronews, Deutsche Welle/Youtube