Čekanovu prácu vyzdvihla EÚ: „Som hrdý Slovák, ale zároveň aj Európan,“ hovorí vedec

  • Prácu Pavla Čekana vyzdvihla Európska rada pre inovácie v rámci Dňa Európy
  • Poukázali na šesť projektov, ktoré dokazujú význam jednotnej Európy
Vedec Pavol Čekan
Facebook/Pavol Čekan
  • Prácu Pavla Čekana vyzdvihla Európska rada pre inovácie v rámci Dňa Európy
  • Poukázali na šesť projektov, ktoré dokazujú význam jednotnej Európy

Tohtoročný Deň Európy je zameraný na „Európsky rok mládeže“. Európska komisia chce podľa vlastných slov presadzovať koncepty pokroku a inovácií medzi mladšími.

Sústredia sa najmä na tri základné oblasti, a to zdravie, ekológiu a digitál. „Skontaktovali sme sa s niektorými z najnovších príjemcov EIC, ktorí vyvíjajú riešenia v zdravotníctve, zelenom a digitálnom sektore. Prispievajú tak k vytvoreniu lepších životných podmienok pre všetkých Európanov v budúcnosti,“ uvádza Európska rada pre inovácie (EIC) na svojom webe.

V tejto súvislosti vyzdvihla Európska únia prácu známeho slovenského vedca Pavla Čekana. Healthtech startup MultiplexDX získal koncom roka 2019 grand z prestížnej celoeurópskej schémy EIC Accelerator, ako historicky prvá firma na Slovensku.

Významný krok vpred

Európska rada pre inovácie v súvislosti s Dňom Európy poukázala na šesť významných projektov, ktoré ilustrujú zmysel jednotnej Európy. Nachádza sa medzi nimi aj výskum a vývoj onkologickej diagnostiky Multiplex8+ pre rakovinu prsníka z dielne úspešného Slováka.

Ako uvádza portál Webnoviny, diagnostický test podporila pred troma rokmi Európska inovačná rada tromi miliónmi eur. Má zvýšiť presnosť diagnózy rakoviny prsníka z dnešných 50 – 70 % na 98 %.

„Som hrdý Slovák, ale zároveň aj Európan,“ píše na sociálnej sieti vedec. „Najmä udalosti posledných mesiacov ukazujú, aký veľký význam má myšlienka jednotného európskeho priestoru – Európskej únie. Nejde iba o možnosti, ako je štúdium a práca v zahraničí či možnosť chodiť na dovolenky len na občiansky preukaz,“ uvažuje Čekan.

„Členstvo v EÚ pre mňa znamená nádej, že moje deti budú žiť v krajine, ktorá bude modernou spoločnosťou, vyznávajúcej hodnoty postavené na rešpekte, bezpečnosti, solidarite, spravodlivosti a spolupatričnosti.“

Ide o poctu

Čekan na Facebooku úprimne ďakuje. Píše, že ide o poctu, ale aj záväzok v oblasti výskumu rakoviny a vývoja diagnostických metód a testov. Verejnosť na záver svojho príspevku prosí, aby nevzdávali obhajobu európskych hodnôt vo verejnom priestore: „Teda aj tu, na sociálnych sieťach.“

Čoraz častejšie sa stretávame s diagnózou rakoviny prsníka, ide o najčastejší typ rakoviny u žien. Aj napriek tomu však nemáme presné diagnostické testy, píše Európska rada pre inovácie.

Mnoho žien čelí nesprávnej diagnóze, čo znamená, že podstupujú nesprávnu liečbu. Firma MultiplexDX navrhuje personalizovaný a presný diagnostický test pre skoré aj neskoré štádium choroby, ktorý sa nazýva Multiplex8+.

Krížová kontrola

Test z dielne Pavla Čekana kombinuje dve rôzne technológie, ktoré dokážu eliminovať nesprávnu diagnózu vytvorením špecifického čiarového kódu, ktorý navrhne personalizovanú liečbu.

Okrem toho určí jej dĺžku a ozrejmí, aká je pravdepodobnosť, že bude pacient profitovať z chemoterapie. Výsledky vždy získavajú minimálne z dvoch nezávislých zdrojov. Lekárom poskytne test presnejšie informácie o zhubnom tkanive, čím umožní nastaviť efektívnu liečbu „na mieru“.

Čekan
zdroj: TASR/Martin Baumann

„Naša spoločnosť je v popredí rastúceho trendu v komunite diagnostiky rakoviny. Snažíme sa vyvinúť nástroje, ktoré dokážu odhaliť rakovinu skôr a tiež poskytnúť prispôsobené plány liečby,“ uviedol Evan Paul, CSO z Multiplex DX.

„My v MultiplexDX veríme, že sa mladšie generácie v Európe môžu na nové technológie, akou je tá naša, tešiť. Budeme schopní zachytiť rakovinu skôr, než sa stane smrteľnou. Budú mať prospech z liečebných plánov na mieru, ktoré predĺžia našu dlhovekosť aj pohodu,“ dodal.

Zdroje: Facebook/Pavol Čekan, Európska rada pre inovácie, Webnoviny

Najnovšie videá

Trendové videá