Transportéry, ktoré chce Slovensko kúpiť: Rezort obrany vyskúšal 3 najlepšie bojové vozidlá

  • Vo VTSÚ Záhorie prebehli skúšky pásovej bojovej techniky ponúkanej v rámci tendra na nové transportéry
  • Výsledky skúšok budú zapracované do pripravovanej štúdie uskutočniteľnosti, ktorej zverejnenie je plánované na konci mája 2022
Pásové vozidlá
Ministerstvo obrany
  • Vo VTSÚ Záhorie prebehli skúšky pásovej bojovej techniky ponúkanej v rámci tendra na nové transportéry
  • Výsledky skúšok budú zapracované do pripravovanej štúdie uskutočniteľnosti, ktorej zverejnenie je plánované na konci mája 2022

Na Záhorí, v priestoroch Vojenského technického a skúšobného ústavu, boli vykonané skúšky vybraných parametrov pásových bojových vozidiel.

Ide o vozidlá, ktoré slovenskému rezortu obrany ponúkajú zahraniční výrobcovia v rámci projektu obstarania nových pásových transportérov, informuje v tlačovej správe hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Vozidlá podrobili viacerým skúškam

Ministerstvo obrany informuje, že v súlade s doterajším priebehom vyhodnocovania sa na testovaní zúčastnili tri najlepšie ponuky.

Ide o Maďarsko s vozidlom LYNX od spoločnosti Rheinmetall Landsysteme GmbH, Španielske kráľovstvo s vozidlom ASCOD od spoločnosti GDELS Santa Bárbara Sistemas a Švédske kráľovstvo s vozidlom CV90 od spoločnosti BAE Systems Hägglunds AB.

Spomínané vozidlá boli na území Slovenska podrobené streleckým a ergonomickým skúškam, ako aj skúškam jazdných vlastností. Kontrolovali sa aj technické parametre tak, aby naplno vyhovovali požiadavkám slovenských ozbrojených síl.

DSC_1544x
zdroj: Ministerstvo obrany
DSC_1581x
zdroj: Ministerstvo obrany

Na čo všetko si posvietili?

V rámci streleckých skúšok overovali odborníci rôzne režimy streľby hlavnej výzbroje bojového vozidla na rôzne vzdialenosti, ako aj na rôzne typy statických či pohyblivých terčov.

Jazdné vlastnosti vozidla sa skúšali jazdou v teréne i po pozemnej komunikácii. Testovala sa aj dynamika vozidla, manévrovateľnosť či prekonávanie rôznych typov prekážok.

Testovanie ergonomických požiadaviek vozidiel zamerali na ergonómiu vnútorného priestoru vozidla, hlučnosť, vibrácie a v neposlednom rade aj uloženie nesenej výzbroje a výstroje.

Požiadavky Slovenska

Nové pásové bojové vozidlá majú na Slovensku nahradiť techniku mechanizovaných jednotiek typu BVP-1, BVP-2 a BVP M.

Medzi kritéria pre výber v tomto prípade spadajú požiadavky Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ako aj transparentný proces ich obstarania. Dôležité je aj výrazné zapojenie domáceho obranného priemyslu, podotýka ministerstvo obrany.

Výsledky skúšok by sme sa mali dozvedieť na konci mája, kedy ich zapracujú do pripravovanej štúdie uskutočniteľnosti. Materiál neskôr predložia vláde Slovenska v súlade so stanovenými procesmi, ako aj s odporúčaniami konkrétnych ponúk ministerstvom obrany do 30. júna 2022.

Proces verejného obstarávania bude ukončený podpísaním zmluvy na úrovni vláda-vláde, ktoré je predbežne naplánované na koniec roka 2022.

DSC_1543x
zdroj: Ministerstvo obrany
DSC_1545x
zdroj: Ministerstvo obrany

Dobrovoľná vojenská príprava

Rezort obrany spúšťa po dvojročnej pandemickej prestávke ďalšiu dobrovoľnú vojenskú prípravu. Záujemcovia si môžu podávať žiadosti o zaradenie do prijímacieho konania. Počas 11-týždňovej prípravy v Základni výcviku a mobilizačného doplňovania Martin získajú absolventi základné vojenské vedomosti a zručnosti.

Výcvik je plánovaný v termíne od 6. júla do 23. septembra.

Rezort obrany má tento rok ambíciu vycvičiť 150 vojakov dobrovoľnej vojenskej prípravy. Zameranie výcviku bude okrem získania základných vedomostí a praktických zručností v ovládaní zbraní aj na zvýšenie fyzickej kondície, zvýšenie pripravenosti na zvládanie stresových a záťažových situácií a v neposlednom rade aj na vojenskú disciplínu.

Po úspešnom ukončení výcviku sú absolventi povýšení na vojakov 2. stupňa a zaraďovaní do záloh, pričom majú otvorenú možnosť vstúpiť aj do aktívnych záloh a byť tak pripravení na nasadenie v rámci domáceho krízového manažmentu. Zároveň absolventi dostanú aj príspevok viac ako 1 300 eur.

„Aj vplyvom vojnového konfliktu na Ukrajine sa verejnosť začala intenzívnejšie zaujímať o vlastnú bezpečnosť a tiež o obranu štátu. Práve dobrovoľná vojenská príprava môže byť pre mnohých spôsobom, ako v súlade s legislatívou a pod dozorom skutočných profesionálov zapracovať na svojej sile, odvahe a pripravenosti na vlastnú obranu i obranu vlasti,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Tlačová správa/Ministerstvo obrany, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá