Do konca storočia sa na Slovensku môže otepliť o štyri stupne Celzia, varuje klimatológ

  • Do konca tohto storočia by sa na našom území malo otepliť o ďalšie štyri stupne Celzia
  • Ak sa neprijmú žiadne alebo veľmi nešťastné opatrenia, toto oteplenie môže byť aj o šesť stupňov
klíma protest
TASR/Ján Krošlák
  • Do konca tohto storočia by sa na našom území malo otepliť o ďalšie štyri stupne Celzia
  • Ak sa neprijmú žiadne alebo veľmi nešťastné opatrenia, toto oteplenie môže byť aj o šesť stupňov

Do konca tohto storočia by sa na Slovensku malo otepliť o ďalšie štyri stupne Celzia, predpovedá slovenský klimatológ Milan Lapin. Čerstvý držiteľ štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra II. triedy sa klimatickou zmenou zaoberá už 32 rokov.

Prichádza oteplenie

Všetko nasvedčuje tomu, že do konca tohto storočia sa oteplí na Slovensku o ďalšie štyri stupne Celzia. Ak sa prijmú veľmi prísne opatrenia na celom svete, tak oteplenie môže byť o tri stupne Celzia, ak sa neprijmú žiadne alebo veľmi nešťastné opatrenia, to oteplenie môže byť aj o šesť stupňov,“ uviedol.

Ako upozornil, vyššie zvýšenie teploty znamená totálne zmeny v biosfére a má vplyv aj na sociálnu a ekonomickú sféru, čo by si vyžadovalo množstvo finančných prostriedkov.

Fyzika klimatickej zmeny

Predmetom Lapinovej práce je predovšetkým fyzika klimatickej zmeny. Spolu s kolegami analyzuje, ako prebieha klimatická zmena, kto k nej prispieva, čo všetko možno urobiť pre jej zvládnutie a pre to, aby sme sa na klimatickú zmenu adaptovali.

 „Napriek tomu, že politici majú veľmi smelé plány a ciele na spomalenie klimatickej zmeny, pokračuje ďalej skoro tak, ako keby sme nič nerobili. To znamená, že musíme sa adaptovať a robiť také opatrenia, aby sme zmenšili negatívne dôsledky klimatickej zmeny,“ vysvetlil.

Slovensko Klíma ťa potrebuje petícia
zdroj: Unsplash/Markus Spiske

Slovenský klimatológ, profesor Milan Lapin je nielen špičkovým vedcom, ale tiež neúnavným popularizátorom vedy. Pracoval v Slovenskom hydrometeorologickom ústave, neskôr prešiel na Fakultu matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského, kde na katedre astronómie, fyziky Zeme a meteorológie dodnes pôsobí.

Obchodovanie s emisiami

Dočasné zastavenie obchodovania s emisiami by neprinieslo očakávané benefity, myslí si Slovenská klimatická iniciatíva. Benefitov by sa nedočkali firmy ani obyvatelia Slovenska, pozitívny dopad by to nemalo ani na klímu.

Iniciatíva upozorňuje, že obchodovanie s emisiami v rokoch 2012 až 2020 prinieslo Slovensku príjmy na úrovni viac ako miliardy eur, pričom tieto financie podľa iniciatívy nielen sanovali štátny rozpočet, ale boli využívané na viaceré inovačné projekty, podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a ochranu prírody. Informovala o tom koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Kateřina Chajdiaková v tlačovej správe.

klimatický štrajk klíma protest
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Už takmer 17 rokov je systém obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov základným pilierom stratégie Európskej únie na ich zníženie v priemysle a pri výrobe elektrickej energie a tepla,“ uviedla Chajdiaková.

„Slovensko potrebuje jasný plán, aktualizáciu stratégií a najmä pretavenie stratégií do reality. Zastavenie systému obchodovania s emisiami (ETS) jednoducho nie je riešením. Naopak, práve dnes potrebujeme viac investícií do programov úspor energií, zvyšovania energetickej efektívnosti aj rozvoja OZE, ktoré znižujú našu závislosť na fosílnych palivách od Ruska.“

Komplexný systém obchodovania s emisnými povolenkami nie je podľa nej o motivácii priemyslu k znižovaniu emisií, ale aj o využívaní prostriedkov z ich predaja na zelené investície.

„Do ETS systému platia hlavne veľké podniky. Tie majú podľa oficiálnych štatistických údajov aktuálne mimoriadne vysoké zisky. Zastavenie ETS by znamenalo, že by sme vymenili krátkodobé zisky veľkých znečisťovateľov za potrebné opatrenia pre ochranu klímy. To je nezmysel ekonomický, ekologický aj sociálny“ dodal Ján Karaba zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a výrobcov OZE.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá