Futbaloví chuligáni si neškrtnú. Vstupenky na zápasy budú na meno
- Zavádza sa lehota 30 dní na uchovanie zoznamu divákov a údajov o divákovi
- Zvýši sa tiež horná hranica sadzby pokút v blokovom konaní zo 100 na 500 eur
- Zavádza sa lehota 30 dní na uchovanie zoznamu divákov a údajov o divákovi
- Zvýši sa tiež horná hranica sadzby pokút v blokovom konaní zo 100 na 500 eur
Prezidentka SR Zuzana Čaputová odobrila sprísnenie pravidiel pri rizikových športových zápasoch. V stredu podpísala novelu zákona o organizovaní verejných športových podujatí. Novinka má klepnúť po prstoch výtržníkom, ktorí si zo športových zápasov robia bojové pole.
Jednou z kľúčových zmien pri organizovaní verejných športových podujatí je presun agendy informačného systému o bezpečnosti na športových podujatiach zo Slovenského futbalového zväzu a Slovenského zväzu ľadového hokeja na Ministerstvo vnútra SR.
Ďalšia zmena sa týka povinnosti overovať totožnosť diváka so vstupenkou na meno a priezvisko či rozšírenia počtu osôb, ktorých účasť sa vyžaduje na porade organizátora rizikového podujatia.
Vyplýva to z vládnej novely zákona o verejných športových podujatiach, ktorú dnes podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.
Ak je podujatie označené ako rizikové, tak pre účely bezpečnosti je dôležité zabezpečiť integrovaný prístup nielen mimo športoviska, ale aj priamo na športovisku. Preto je nevyhnutné, aby na rizikovom podujatí mala polícia pre sily a prostriedky vymedzené miesta aj v priestore športoviska, pričom nemajú nahradiť usporiadateľskú službu.
Z dôvodu lepšieho zabezpečenia ochrany života, zdravia, bezpečnosti osôb a majetku na štadiónoch sa zvýši počet členov usporiadateľskej služby na rizikovom podujatí z 20 na 25 členov usporiadateľskej služby na 300 divákov.
Ak ide o rizikové podujatie zvyšuje sa percentuálny podiel všetkých členov usporiadateľskej služby z 50 na 60 percent, ktorí sú odborne spôsobilými zamestnancami prevádzkovateľa strážnej služby alebo príslušníkmi obecnej polície.
Zavádza sa lehota 30 dní na uchovanie zoznamu divákov a údajov o divákovi pre potreby Policajného zboru v súvislosti s dokumentovaním a objasňovaním protiprávneho konania pri narušení verejného poriadku. Zvýši sa tiež horná hranica sadzby pokút v blokovom konaní zo 100 na 500 eur.
Výtržnostiam musí odzvoniť
Nové pravidlá začnú platiť už tento rok v júni. Poslednou kvapkou bol vlaňajší neodohratý zápas Slovana Bratislava a Spartaka Trnava. Hneď na začiatku zápasu totiž fanúšikovia vtrhli na hraciu plochu.
Hralo sa iba 16 minút a zápas museli prerušiť. Futbaloví chuligáni totiž obsadili trávnik. Niekoľkým fanúšikom sa podarilo roztržku natočiť a zverejniť na sociálnych sieťach. Futbaloví chuligáni odpaľovali pyrotechniku priamo vo svojom sektore, ale aj na ploche.
Počas prvého polčasu sa niekoľko desiatok fanúšikov Trnavy dostalo nad sektor Slovanistov a strechu štadióna. Do sektora potom hodili dymovnice. Následne na ihrisko vtrhlo odhadom 300 fanúšikov Spartaka.
Opice sú vo forme, komentoval minister
Na situáciu prostredníctvom sociálnych sietí zareagoval aj minister obrany Jaroslav Naď. Ten výtržníkov zo včerajšieho zápasu označil za opice, pričom do pléna položil otázku, ako dlho sa chce spoločnosť na podobný druh správania pozerať.
„Pamätáte si moje vyjadrenie, že na plote Úradu vlády viseli opice? Áno, to boli opice, pretože normálny človek sa takto nespráva. Myslel som si to vtedy a teraz ešte viac,“ uviedol.
Naď na sociálnej sieti objasnil, že v tom čase za podobné výroky dostal veľké množstvo kritiky a ľudia mu kládli otázku, čo si to dovoľuje proti „slušným protestujúcim ľuďom“.
Výtržníctvo však so slušnosťou nemá veľa spoločného, čo sa potvrdilo aj počas včerajšieho zápasu. „Nuž a včera boli opice opäť raz vo forme,“ dodal Naď.
„Mnohé opice, sú zákonom chránené. Tieto by mali byť zákonom exemplárne potrestané, aby sme zákonmi chránili slušných ľudí,“ uzavrel prostredníctvom Facebooku.
Čítajte viac z kategórie: Šport
Zdroj: SITA