Vlastníš byt či dom? Bytová kríza sa bohužiaľ týka aj teba, stačí jedna katastrofa

  • Slovákov čaká náročné obdobie. Ceny vystrelili prudko nahor a nebude to inak ani najbližšie mesiace
  • Ekonomickú krízu ovplyvnila pandémia, globalizácia aj vojna na Ukrajine 
  • Ako by mali Slováci ochrániť svoj majetok pri raste cien?
byty bratislava
Facebook/Visit Bratislava, Unsplash
  • Slovákov čaká náročné obdobie. Ceny vystrelili prudko nahor a nebude to inak ani najbližšie mesiace
  • Ekonomickú krízu ovplyvnila pandémia, globalizácia aj vojna na Ukrajine 
  • Ako by mali Slováci ochrániť svoj majetok pri raste cien?

O zdražovaní v stavebníctve už niet pochýb, naznačuje to aj Štatistický úrad. Len od začiatku roka narástla cena stavebných materiálov o 24,6 % a cena práce o 12,1 %. Odhady staviteľov a dodávateľov naznačujú, že tento rok to bude ďaleko drastickejšie.

Zvyšovanie cien materiálov a ľudskej práce negatívne ovplyvnilo aj predajné ceny bytov a domov, ktoré opäť medziročne zaznamenali dvojnásobný nárast, a predpoklady hovoria, že tento rok ešte neklesnú. To je však problém ľudí, ktorí vlastné bývanie ešte nemajú.

Nový problém však je, že kríza s nehnuteľnosťami začína trápiť aj Slovákov, ktorí byt či dom vlastnia a mali by sa mať na pozore – a to najmä kvôli kombinácii inflácie a zvyšujúcich sa cien za materiály.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Plánuješ v najbližšom období kúpu nehnuteľnosti?

Takto to vyzerá na trhu nehnuteľností

Zvyšovanie cien cíti trh s nehnuteľnosťami už roky. Ceny nehnuteľností na Slovensku sa výrazne nafukujú najmä posledné dva roky, keď sa zdražovanie postupne približovalo k hranici 20 % ročne. Byty ponúkané v novostavbách v rámci Bratislavy dosiahli koncom roka 2021 priemernú cenu 4 256 €/m² vrátane DPH, konštatujú analytici z Bencont Investments.

Bratislava
zdroj: Facebook/Visit Bratislava, Unsplash – Bratislava tento rok zaznamenala najvyšší medziročný rast cien bytov od roku 2008.

Došlo tak k ďalšiemu výraznému cenovému skoku a nárast cien za rok 2021 teda dosiahol 18,4 %. Bratislava tento rok zaznamenala najvyšší medziročný rast cien bytov od roku 2008.

Počet voľných bytov sa opäť znížil, keď sa koncom roka z prvej ruky predávalo už len 2 072 bytov. Počet predaných bytov za rok 2021 presiahol 2 800 bytov, čo je v porovnaní s rokom 2020 nárast o takmer 17 %.

Kríza s materiálmi

Stavebníctvo popri bežných problémoch pociťuje neistotu z ďalšieho vývoja cien a dostupnosti materiálov a výrobkov. Dodávateľom klesá schopnosť garantovať cenu aj lehotu, mnohí avizovali zdraženie zhruba o 10 %.

Za prvé dva mesiace roka 2022 stavebná produkcia na Slovensku medziročne vzrástla o 7,1 % na 635,1 mil. eur. Táto hodnota podľa Štatistického úradu SR stále výraznejšie zaostávala za objemom produkcie v rovnakom období roku 2020, teda tesne pred začiatkom pandémie koronavírusu. 

Aktuálne najväčší nárast cien bol zaznamenaný najmä pri základných stavebných materiáloch, ako je cement, tehla, oceľ alebo plastové výrobky. Kritický je aj nedostatok hutníckych materiálov, najmä valcovanej ocele a betonárskej výstuže. Keďže viacerí dodávatelia zastavili príjem objednávok a cena tovaru skladom vyskočila dramaticky nahor.

Kríza s materiálmi však do situácie prináša zaujímavý obrat, kvôli ktorému by sa mali mať na pozore nielen ľudia, ktorí majú nákup nehnuteľnosti ešte pred sebou, ale aj ľudia, ktorí ju už vlastnia. 

Modelový príklad

V roku 2015 si Martin postavil dom pri Bratislave, za strechu zaplatil 3 000 eur. Na rovnakú sumu uzavrel aj poistenie strechy.

Teraz je rok 2022 a Martinovi víchrica, pred dvoma dňami zničila časť strechy.

Pochopiteľne, obrátil sa na poisťovňu, ktorá mu ochotne vyplatí celú škodu, a to 3 000 eur, ktoré pôvodne za strechu zaplatil.

Chyták je však v tom, že za 3 000 eur si Martin rovnakú ani porovnateľnú strechu v dnešnej dobe nepostaví. Inflácia a najmä cena materiálov išli tak prudko hore, že by Martin potreboval aspoň 4 500 eur, v 7-ročnej poistnej zmluve však svieti omnoho menšia suma. Aj keď mal teda Martin strechu poistenú, musí sa uskromniť.

Na čo si dať pozor pri poistení domu či bytu?

V prípade nečakanej udalosti, ako vytopená pivnica či víchrica, ktorá zničila časť strechy, sú Slováci častokrát prekvapení, keď im nie je preplatená celá výška opráv škody na nehnuteľnosti a časť opráv si musia hradiť na vlastné náklady. Jedným z dôvodov je v mnohých prípadov podpoistenie, čo predstavuje situáciu, kedy je aktuálna hodnota domu či bytu oveľa vyššia než suma, na ktorú je poistený.

Každý Slovák s poistenou nehnuteľnosťou by mal v tejto dobe venovať energiu a čas svojej poistnej zmluve. Tá totiž chráni len do výšky hodnoty nehnuteľnosti, ktorá je na papieri. Riešením by teda bolo každý rok nehnuteľnosť naceňovať nanovo a podľa toho uzatvárať nové zmluvy a nastavovať mesačné poistné. 

Poisťovňa Kooperativa ale umožňuje takzvanú indexáciu poistenia, ktorá to robí automaticky. Dom či byt sa v takom prípade napoja na nezávislý Index spotrebiteľských cien, a ak tie pôjdu hore, automaticky pôjde hore aj hodnota, výška krytia a výška poistného. Sumy sa vyrátavajú na rok dopredu a raz za rok sa upravujú. Zistiť viac o indexácii poistenia →

„Poistenie domu alebo bytu spred niekoľkých rokov už nemusí postačovať pri nečakaných situáciách, akými sú napríklad zaplavený dom, prasknuté potrubie či požiar. Preplatenie škôd pri týchto udalostiach však môže byť problém. Tieto náklady výrazne ovplyvňuje raketový rast cien stavebných materiálov a prác,“ konštatuje pre Startitup Silvia Nosková Illášová s tým, že ak klienti aktualizácii poistnej zmluvy doteraz nevenovali pozornosť, vzhľadom na výrazný nárast inflácie by tento krok nemali odkladať. 

„Niekoľkoročné zmluvy nedokážu byť klientom takou finančnou oporou, s akou rátali pri ich uzatvorení. V období, kedy sa ceny citeľne zvyšujú, odporúčame čo najskôr kontaktovať poisťovňu a zmluvu zmeniť,“ dopĺňa Silvia Nosková Illášová.

kooperativa
zdroj: TASR, Unsplash

Riešenie, ktoré ušetrí stovky eur 

Indexácia poistenia je jediný zmysluplný spôsob, ako sa je možné uistiť, že sú dom či byt v prípade nešťastnej udalosti kryté do ich skutočnej hodnoty. Inak sa po víchrici, ktorá môže v extrémnom prípade zobrať časť strechy, pokojne môže stať, že na odtrhnutú strechu prispeje poisťovňa len dvomi tretinami namiesto celej sumy.

Ak človek nemá indexovanú zmluvu, prichádza aj pri menších, čoraz, ale bežnejších škodách – prasknuté potrubie či vytopenie suseda, o stovky eur.

„Poisťovňa každý rok na základe zverejňovaného rastu indexu cien stavebných prác a materiálov upravuje poistnú sumu aj cenu poistky. Výhodou je, že tento prepočet prebieha automaticky, čiže klient na to nezabudne a jeho zmluva je vždy aktuálna,“ vysvetľuje princíp hovorkyňa Kooperativy a dodáva, že úprava cien poistného na základe indexácie je z pohľadu klientov v zásade nepatrná v porovnaní s benefitom, aký aktualizácia prinesie, keď dôjde ku škode.

Obraz o tom, ako práve vychádza poistenie nehnuteľnosti a domácnosti je možné získať aj cez jednoduchý nástroj – digitálnu kalkulačku, ktorú ponúka napríklad Kooperativa. Online kalkulačka automaticky vypočíta koľko aktuálne stojí domáca poistka či do akej miery je existujúca poistka neaktuálna. Zistiť viac o digitálnej kalkulačke →

Čo môže za rast cien?

V prvom rade všeobecná inflácia, ktorú Štatistický úrad aktuálne odhaduje na 10,4 %.

S ňou úzko súvisia aj dôsledky pandémie, ktorá zranila globalizovanú výrobu. V globalizovanom svete je bežné, že nadnárodné korporáty outsourcujú výrobu na iný kontinent a svoj reťazec tak vystavujú doprave navyše.

Stačí, že ázijský štát kvôli pandémii či vojne zavrie fabriku s chemikáliami a o dva mesiace budú na Slovensku chýbať farby či čistiace prostriedky. To isté platí napríklad pre jedlo – ale aj materiály.

Ďalším dôvodom je ruská vojna na Ukrajine, ktorá ohrozuje oživenie svetovej ekonomiky po pandémii a vplýva na rast cien komodít a zosilňuje hrozbu dlhodobej inflácie.

Ekonomické dôsledky sa vo zvyšku sveta a na Slovensku prejavia predovšetkým rastom cien komodít, ktorý podporia už existujúce inflačné tlaky. To bude mať najväčší vplyv na dovozcov energií a potravín, pričom v prípade ešte väčšej eskalácie konfliktu hrozí veľké narušenie dodávok. Pokles dopytu z Európy bude tiež brzdiť globálny obchod.

 

Nehnuteľnosť, v ktorej bývame alebo ktorú vlastníme, patrí často k najhodnotnejším majetkom, ktoré nadobudneme počas života. Kvôli kúpe domu či bytu si ľudia berú hypotéky, ktoré splácajú takmer celý život.

Napriek tomu mnohí zabúdajú na dôležitosť ochrany tohto majetku a nad poistením pivnice či strechy neraz špekulujú. Život však prináša nečakané situácie a medzi nimi negatívne. Nešťastná nehoda, zaplavený dom, ale aj prasknuté potrubie – to sú všetko udalosti, ktoré môžu človeku spôsobiť nielen finančné, ale aj existenčné následky.

Indexácia poistenia posúva na papieri hodnotu nehnuteľnosti na správnu úroveň automaticky a v prvom rade znamená istotu, že moje poistenie nehnuteľnosti ma skutočne ochráni.

Najnovšie videá

Trendové videá