Laserová zbraň, ktorá ničí drony. Pripomínate nacistov a ich wunderwaffe, odkázal Rusom Zelenskyj
- Ruské tvrdenia o nasadení laserov svedčia podľa Zelenského o krachu invázie
- Jej použitie sa však nezdá viacerým
- Ruské tvrdenia o nasadení laserov svedčia podľa Zelenského o krachu invázie
- Jej použitie sa však nezdá viacerým
Laserová sofistikovaná zbraň, ktorá dokáže zostreľovať drony, ktoré zohrávajú vo vojne na Ukrajine obrovskú úlohu. Rusko oznámilo, že práve tieto „superzbrane“ nasadilo na Ukrajine. Je však otázne, či je to aj pravda.
O údajnom nasadení vysokovýkonných laserových zbraňových systémov na Ukrajine hovoril na stredajšej tlačovej konferencii v Moskve ruský vicepremiér Jurij Borisov, ktorý má na starosti ruský vojensko-priemyselný komplex.
Podľa jeho slov sa počas bojov na Ukrajine využívajú aj „prvé prototypy“ novej generácie laserových zbraní s označením Zadira, ktoré sú schopné spáliť a zneškodniť nepriateľské drony. Agentúra Reuters uvádza, že o tomto type zbrane nie sú verejne známe takmer nijaké informácie, informovala TASR.
Nacisti mali wunderwaffe, Rusi laserové zbrane, mieni Zelenskyj
Tejto informácie však hneď chytil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý takéto tvrdenia prirovnal k nacistickej propagande. Podľa neho takéto vyhlásenia svedčia o „úplnom krachu invázie“, ktorý núti Moskvu k tvrdeniam o nasadení nových „zázračných“ zbraní.
„Vidíme, že v treťom mesiaci totálnej vojny sa Rusko snaží nájsť svoju ‚wunderwaffe’. Vraj laser. To jasne naznačuje úplný krach invázie,“ povedal Zelenskyj v noci na štvrtok vo svojom pravidelnom večernom videopríhovore k národu.
Zelenskyj vo svojom príhovore dal ruské tvrdenia o nasadení laserov do súvisu s tým, že Moskva už na Ukrajine vystrieľala väčšinu svojho arzenálu rakiet, ktoré jej už začínajú dochádzať.
Podľa neho už Rusi na Ukrajine od začiatku invázie vystrelili viac než 2 000 rakiet. Väčšina z nich bola pritom použitá na ničenie civilnej infraštruktúry a ruská armáda tým nedosiahla žiaden zo svojich strategických cieľov, uviedol Zelenskyj.
Šéf Kremľa Putin však naďalej trvá na tom, že ruská „špeciálna vojenská operácia“ ide podľa plánu a dosahuje stanovené ciele.
Problém je poháňanie jadrovým reaktorom
Odborníci si však myslia, že so superzbraňou to nebude až taká pravda. Ako totiž pripomína The Guardian, viaceré svetové armády postupne vyvíjajú laserové systémy na zostreľovanie dronov, väčšinou však ide o prototypy alebo sú v štádiách testovania. Vo vojenskom konflikte ešte neboli vyskúšané.
Za príklad denník dáva napríklad Izrael. Minulý mesiac izraelský premiér Naftali Bennett uviedol, že armáda úspešne otestovala laserový systém nazývaný Iron Beam. Sám na Twitteri uviedol, že sa to môže podobať na sci-fi.
Israel has successfully tested the new “Iron Beam” laser interception system.
This is the world’s first energy-based weapons system that uses a laser to shoot down incoming UAVs, rockets & mortars at a cost of $3.50 per shot.
It may sound like science fiction, but it’s real. pic.twitter.com/nRXFoYTjIU
— Naftali Bennett בנט (@naftalibennett) April 14, 2022
Laserová zbraň však spotrebuje veľké množstvo energie. Funguje totiž tak, že nasmeruje lúč veľkého množstva energie na spálenie cieľa.
Odborníci tiež pre denník uviedli, že ruské systémy sú poháňané malými jadrovými reaktormi, ktoré sú podobné tým, ktoré sa používajú v ponorkách. A práve to je podľa jedného z ruských analytikov problém, kvôli ktorému Rusko na Ukrajinu tieto zariadenia nenasadí.
„Pokiaľ viem, nič sa nepoužíva. Rusko nebude na Ukrajine používať lasery Zadira alebo Peresvet. Problém je v tom, že tieto lasery využívajú jadrovú energiu, čo znamená, že ak by sa Ukrajina zamerala na zariadenia, viedlo by to k malej jadrovej katastrofe, ktorá by ruských vojakov vystavila rádioaktívnemu materiálu,“ uviedol analytik, ktorý chcel ostať v anonymite.
„Verím, že toto je len veľký humbuk,“ dodal. Zbraň Zadira vie spáliť dron vo vzdialenosti päť kilometrov za približne päť sekúnd.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: The Guardian, TASR, Twitter/Naftali Bennett