Ruská umelkyňa oblepila produkty v obchode informáciami o vojne na Ukrajine. Hrozí jej 10 rokov väzenia
- Proti vojne vystupuje od jej začiatku
- Vo väzení jej nedávajú lieky, ktoré potrebuje
- Má to byť výstraha pre ostatných
- Proti vojne vystupuje od jej začiatku
- Vo väzení jej nedávajú lieky, ktoré potrebuje
- Má to byť výstraha pre ostatných
Aj v samotnom Rusku sa nájde veľké množstvo odporcov už tri mesiace trvajúcej vojny na Ukrajiny, ktorú 24. februára tohto roku inicioval ruský prezident Vladimir Putin.
Ten ani v minulosti so svojimi odporcami nejednal v rukavičkách, stačí uviesť bývalého majstra sveta v šachu Garryho Kasparova, ktorý pre svoje politické názory radšej z Ruska v roku 2013 ušiel, lebo sa bál o vlastný život, píše ABC News.
Čerstvejším príkladom je príbeh v posledných rokoch jediného relevantného Putinovho vyzývateľa Alexeja Navaľného, ktorý v auguste 2020 takmer prišiel o život po tom, čo ho otrávili nervovým jedom vojnového pôvodu novičokom, ktorý v 70. rokoch minulého storočia vyvíjal bývalý Sovietsky zväz, ako informuje The New York Times.
Obvinená na základe nového zákona
The Guardian poukazuje na to, že ruskej umelkyni a speváčke Alexandre Skočilenkovej hrozí až desaťročné väzenie za jej tichý protest, potom čo bola obvinená na základe nového zákona zakazujúceho šírenie falošných správ (fake news) ohľadom ruských ozbrojených jednotiek.
V tejto súvislosti NPR pripomína, že v rámci tohto zákona, ktoré ruské orgány prijali v marci, je zakázané taktiež používať termíny „vojna“ alebo „invázia“ na opis toho, čo Kremlin nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“ na Ukrajine.
The Moscow Times uvádza, že Skočilenková bola zadržaná ešte v polovici apríla kvôli podozreniu, že v jednom supermarkete vymenila cenovky za informácie o leteckom útoku na divadlo v Mariupole z 16. marca, kde sa skrývali civilisti.
„Ruská armáda bombardovala umeleckú školu v Mariupole, kde sa pred ostreľovaním skrývalo asi 400 ľudí,“ bolo uvedené na cenovkách.
Jeden z okresných súdov Sankt Peterburgu poslal Skočilenkovú do vyšetrovacej väzby do 31. mája a ak ju súd uzná vinnou, hrozí jej medzi 5 – 10 rokov za mrežami.
Proti vojne vystupuje od začiatku
Portál Vice zdôrazňuje, že Skočilenková od začiatku ruskej invázie bojovala s pocitmi bezmocnosti a s otázkou: „Ako byť Rusom, ktorý je hlboko proti tejto vojne a ktorý nikdy nemlčal?“
Začala organizovať malé podujatia s názvom „Jams for peace“, kde pozývala hudobníkov, básnikov a umelcov, aby vystupovali v kaviarňach a domoch ľudí. Okrem toho, vyhotovila aj pohľadnice s pacifistickými odkazmi.
The Guardian poukazuje na to, že proti vojne vystupuje od jej samého počiatku. V deň, kedy ruské jednotky prekročili ukrajinské hranice, teda 24. februára, sa zúčastnila na proteste proti tomuto kroku, za čo dostala pokutu vo výške 10-tisíc rubľov.
„Nepodporujem vojnu na Ukrajine. Dnes som vyšla na ulicu, aby som to povedala nahlas,“ napísala vtedy o svojej účasti na Instagrame.
Má ísť o výstrahu pre ostatných
Za jej prepustenie sa okrem niekoľkých známych osobností vyslovila aj jedna z najznámejších ľudsko-právnych organizácií Amnesty International, ako píše NPR.
„Účelom je vyvolať strach a ticho. Je dôležité vytvoriť dojem, že vojnu všetci podporujú a všetci s ňou súhlasia. Je to jasný signál pre ľudí, aby sa báli a mlčali, aby sa báli protirečiť oficiálnym správam o Ukrajine,“ povedal petrohradský zákonodarca Boris Vishnevsky, ktorý taktiež vyzýva k prepusteniu Skočilenkovej z väzby.
O neľudskosti väzobných podmienok svedčí aj skutočnosť, že 31-ročná Ruska trpí celiakiou a taktiež potrebuje lieky na jej bipolárnu poruchu, ale ruské úrady ju odmietli poslať do domáceho väzenia, čo by bolo za týchto okolností, bežná procedúra, informuje Vice.
Zdroje: ABC News, The New York Times, The Guardian, NPR, The Moscow Times, Vice