Ničíte Zem. Konzultantka Shellu končí, na rozlúčku si ťažiarov drsne podala
- Po jedenástich rokoch skončila pre prázdne reči o životnom prostredí
- Shell prijala stratégiu net-zero, ale chce podporovať fosílne palivá
- Po jedenástich rokoch skončila pre prázdne reči o životnom prostredí
- Shell prijala stratégiu net-zero, ale chce podporovať fosílne palivá
Klimatická zmena, respektíve ochrana životného prostredia, sa čoraz častejšie dostáva do popredia nielen médií, ale aj rozhovorov bežných občanov. Pre niektorých ľudí je táto otázka taká dôležitá, že sú ochotní sa kvôli nej vzdať dobre rozbehnutej kariéry.
Príbeh seniorskej konzultantky ropného gigantu Shell Caroline Dennettovej je práve jedným z takých, uvádza The Guardian.
Skončila po jedenástich rokoch spolupráce
Politico píše, že Dennettová pracovala pre Shell ako bezpečnostná konzultantka jedenásť rokov. V pondelok však zaslala výkonnému riaditeľovi Benovi van Beurdenovi a viac ako tisícke zamestnancov tejto spoločnosti e-mail, v ktorom podáva výpoveď s odôvodnením, že už viac nemôže pracovať pre spoločnosť, ktorá plánuje rozšíriť ťažbu fosílnych palív.
„Končím kvôli nejednoznačnej rétorike firmy Shell o klíme. Vedia, že pokračujúca ťažba ropy a plynu spôsobuje extrémne škody našej klíme, životnému prostrediu a ľuďom. A nech hovoria čokoľvek, Shell sa aj tak neobmedzuje pokiaľ ide o fosílne palivá,“ cituje z jej listu CBC News.
„Shell funguje mimo konštrukčných limitov našich planetárnych systémov. Shell nerealizuje kroky na zmiernenie známych rizík. Spoločnosť Shell neuprednostňuje bezpečnosť životného prostredia pred vlastnou výrobou,“ uvádza sa ďalej v liste.
NZ Herald podotýka, že Shell bol „hlavným klientom“ Dennettovej firmy Clout, ktorá sa špecializuje na vyhodnocovanie bezpečnostných postupov vo vysoko rizikových odvetviach, vrátane ťažby ropy a plynu. So Shell začala spolupracovať v dôsledku havárie ropnej plošiny Deepwater Horizon v Mexickom zálive v roku 2010, ktorá otriasla celým odvetvím.
„Organizácia Spojených národov a Medzinárodná energetická agentúra majú jasno: neexistuje žiadna bezpečná úroveň novej ťažby ropy a plynu, akékoľvek nové projekty nás zaväzujú ku globálnemu prehrievaniu a neobývateľnému svetu,“ pokračuje Dennettová vo svojom rozlúčkovom liste.
„Napriek verejným vyjadreniam Shell ohľadom nulových čistých emisií, Shell neznižuje produkciu ropu a plynu, ale plánuje preskúmať a vyťažiť oveľa viac. Bolí ma ukončiť tento pracovný vzťah, ktorý si veľmi vážim, ale už nemôžem pracovať pre spoločnosť, ktorá ignoruje všetky alarmy a odmieta riziká klimatických zmien a ekologického kolapsu,“ dodala.
Odísť je pre ňu privilégiom
Dennettová je podľa The Guardian absolventkou odboru trestné právo, ale pracovnú kariéru strávila vo výskume a poradenstve, sa rozhodla prestať spolupracovať so spoločnosťou Shell na základe pozretia spravodajských záberov demonštrantov Extinction Rebellion, ktorí vyzývali zamestnancov spoločnosti, aby odišli.
Konzultantka, ktorá vedie interné bezpečnostné prieskumy a sídli v juhoanglickom meste Weymouth, priznala, že mala „privilégium“, že mohla odísť, a „mnohí ľudia pracujúci v spoločnostiach zaoberajúcich sa fosílnymi palivami také šťastie jednoducho nemajú“.
Dobré načasovanie
Vyzvala manažérov Shell, aby sa „pozreli do zrkadla a spýtali sa sami seba, či skutočne veria, že ich vízia väčšej ťažby ropy a plynu zabezpečí ľudstvu bezpečnú budúcnosť“.
Jej oznámenie prišlo v predvečer utorkového valného zhromaždenia spoločnosti Shell v Londýne. Na stretnutí sa diskutovalo o plánoch tejto spoločnosti na zníženie emisií.
„Niet pochýb o tom, že sme odhodlaní naplniť našu globálnu stratégiu, aby sme sa do roku 2050 stali spoločnosťou s nulovými čistými emisiami a tisíce našich ľudí tvrdo pracujú na tom, aby sme to dosiahli. Stanovili sme si krátkodobé, strednodobé a dlhodobé ciele a máme v úmysle ich dosiahnuť,“ cituje hovorcu Shell The Guardian.
Zdroje: The Guardian, Politico, CBC News, NZ Herald