Odmietame tu zomrieť. Separatisti z Donecka nechcú bojovať v Luhansku, ich video obletelo svet
- Tri mesiace bojovali v Mariupole, teraz majú ísť „na porážku umierať“ do Luhanskej oblasti
- Rusi ich podľa nahrávok posielajú v prvých líniách a s výbavou, ktorá patrí do múzea
- Tri mesiace bojovali v Mariupole, teraz majú ísť „na porážku umierať“ do Luhanskej oblasti
- Rusi ich podľa nahrávok posielajú v prvých líniách a s výbavou, ktorá patrí do múzea
Internetom sa šíri video skupiny separatistov z neuznanej Doneckej ľudovej republiky, ktorí sa v úvode predstavia ako členovia 2., 3. a 4. roty, 4. bataliónu, 107. regimentu – celkovo tak podľa ich slov hovoria v mene vyše 200 bojujúcich mužov.
Ich hlavný hovorca, stojaci vpredu pred kamerou, spomína, že tri mesiace oslobodzovali Mariupol, čo sa im aj podarilo. Teraz sa dozvedajú, že sa vraj stali súčasťou nejakej „Kozáckej jednoty“ – očividne nevedome a bez ich súhlasu – a nariadili im ísť „na porážku umierať“ (slová separatistov) do oblasti Luhanska, teda samozvanej Luhanskej ľudovej republiky.
To odmietajú a na videu jasne horia, že „to je úplne iná republika“.
Vpredu stojaci muž taktiež spomína, ako ich nezákonne regrutovali a ako nikto z nich ani nepostúpil povinné lekárske vyšetrenie.
Na videu sa ku koncu objavuje aj chlap, ktorého Azov držal v zajatí. Je dosť bledý a má viditeľné poranenia, no lekárske vyšetrenie sa ani jemu nedostalo a podľa sťažností z videa sa dá usúdiť, že v takomto stave aj jemu nariaďujú pripojiť sa späť k jednotke a ísť ďalej bojovať do Luhanska.
Iba pred niekoľkými hodinami sa na internete objavilo ďalšie nové, veľmi podobné video separatistov. Tentokrát ide o 105. a 107. delostrelecký regiment, ktorý taktiež odmieta účasť na bojoch v Luhansku.
Separatisti opäť, ako už párkrát predtým, kritizujú aj ich nasadzovanie v predných líniách, hoci im bolo sľúbené a povedané niečo iné. Vďaka tomu majú obrovské straty, ktoré sa šplhajú až k takmer polovici celej jednotky.
V prvých líniách so zbraňami z múzea
O sťažnostiach naverbovaných mužov zo separatistických oblastí sme písali aj pred niekoľkými dňami, keď bola zachytená ich komunikácia – aj v tomto prípade šlo konkrétne o separatistov z Donbasu.
„Sme tu ako dobrovoľníci, no v skutočnosti je to dobrovoľné a zároveň nútené,“ hovorí jeden z nich. V komunikácii padajú sťažnosti, ako ich Rusi posielajú bojovať do prvých línii a to dokonca bez toho, aby vôbec priznali, že tam bojujú. Teda presne na to, na čo sa v novom videu sťažujú aj dva delostrelecké regimenty.
Morálka je podľa všetkého nízka a niektorí aj podľa tejto nahrávky odmietajú bojovať. Pripomíname, že o tomto probléme medzi separatistami, ale aj Rusmi, už dlhšie hovoria aj niektoré zahraničné spravodajské služby.
Sťažností separatistov sa týkajú aj zbraní a výstroje, s ktorými ich posielajú do bojov. Niekedy ide doslova o muzeálne exponáty.
Aj na viacerých záberoch vidieť, ako používajú oceľové prilby z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré ponúkajú menšiu ochranu a pohodlie v porovnaní s ich súčasnými nástupcami. Okrem toho je možné vidieť aj nekódované vysielačky, ktoré je oveľa ľahšie odpočúvať, čo bol zrejme aj prípad spomínanej zachytenej komunikácie.
Separatist units with Mosin rifles, unencrypted Baofeng VHF radios, and a mix of SSh steel helmets. https://t.co/7pPgkQoRe5
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) May 13, 2022
V tej sa dokonca spomína, že niektorí nemajú žiadnu prilbu a ani uniformu. Čečenci ich vraj nazývajú „mäso pre nepriateľa“.
Čo sa týka konkrétnych zbraní separatistov, za zmienku toho, čo patrí skôr do múzea než na boj, stoja pušky Mosin. Ich dejiny siahajú až do cárskeho Ruska a posledná zdokumentovaná sa vyrobila pred vyše 50 rokmi.
Internet sa baví aj na používaní guľometu M1910 Maxim, ktorého dejiny taktiež siahajú do 19. storočia. Hoci ide o novšiu verziu, stále je to zbraň, ktorá by podľa viacerých už nemala na modernom bojisku čo hľadať. Zábery z frontu však ukazujú, že ju používajú obe strany konfliktu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Youtube / #DPR - "We refuse to go into slaughter in LPR – a...different republic!", archív Startitup