„Veselá“ reštrukturalizácia, ktorá nemá páru. Dedoles čelí problémom, píše Lucia Jesenská
- Dedoles žiada o reštrukturalizáciu
- Obľúbená značka EDO-KIN sa rozširuje
- Trnava prichádza s klubovňami pre mladých
- Dedoles žiada o reštrukturalizáciu
- Obľúbená značka EDO-KIN sa rozširuje
- Trnava prichádza s klubovňami pre mladých
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- Plné sklady, no žiadne peniaze. Prečo Dedoles žiada o reštrukturalizáciu
- Michal a Karol majú miliónové tržby. Z ich nového gastro projektu v Bratislave odpadneš
- Trnava sa mení na raj. Pre mladých buduje novinky, ktoré zvyšok Slovenska len ticho závidí
Dedoles má problémy
Masívne reklamy s tancujúcimi škrečkami a ošiaľ po ponožkách s tými najrôznejšími vzormi. Nejaký čas to vyzeralo tak, že spoločnosť Dedoles má potenciál na dlhodobý rast. Minulý rok totiž výrazne investovali do infraštruktúry, skladového vybavenia a technológií, IT systémov či budovania značky.
Pred časom nám o veľkých ambíciách majiteľ firmy Jaroslav Chrapko porozprával aj v rozhovore. Ich pozitívne výsledky sľubovali každoročný rast tržieb. Ako uvádza firma, v posledných 3 rokoch sa jej podarilo zvýšiť tržby z 15 na 92 miliónov eur.
[siu-newsletter]
A teda sa, pochopiteľne, ešte vlani pripravovali na ambiciózny rastový program. Opak sa však stal pravdou a očakávania sa už pred časom rozplynuli. Firma prvé problémy priznala pred mesiacom, keď majiteľ firmy Jaroslav Chrapko musel prepustiť približne 200 zamestnancov.
Dnes firma žiada o reštrukturalizáciu. Zjednodušene povedané, ide o akési ozdravenie firmy pod dohľadom veriteľov, ktoré povolí súd. Dedoles to uviedol v stanovisku.
Ako to už pri predaji produktov býva, súčasťou reštrukturalizačného procesu je aktívny predaj tovaru. Dedoles má skladové zásoby, ktorých hodnota z pohľadu očakávaných tržieb prevyšuje existujúce záväzky.
Predaj tak naďalej prebieha aj bez prerušenia a naskladnený tovar spoločnosť distribuuje svojim zákazníkom.
„Realizácia ozdravného plánu za podpory a spolupráce veriteľov je cestou k tomu, aby sa firma vrátila na rastovú krivku a postupne boli záväzky splatené,“ dodal Chrapko.
Zdá sa, že majiteľ firmy sa aj napriek existujúcim problémom nevzdáva a firmu chce zachrániť. Hovorí o tom aj fakt, že pre zákazníkov pripravujú aj novú letnú kolekciu či kampaň. Viac sa dočítaš v našom článku.
Obľúbený ázijský koncept
Snáď každý milovník ázijskej kuchyne pozná značku EDO-KIN. Jej zakladatelia Michal Šramko a Karol Gálik ju na slovenský gastro trh priniesli pred desiatimi rokmi a Bratislavčania si sieť reštaurácií obľúbili.
Dôkazom je aj to, že koncept chutných ázijských jedál sa postupne rozširuje a jeho zakladatelia dali hlavy dokopy a vytvorili celkom nový projekt s názvom Aziakju.
Keďže nás zaujímalo, čo nové príde do sveta gastronómie, spojili sme sa s Michalom a Karolom, ktorý nám o novom projekte prezradili niečo viac.
„S prvotnou myšlienkou prišli naši chalani z vývoja Adam a Roman. Nápad sa nám páčil a začali sme na ňom spoločne pracovať. Aziakju je pod našou značkou EDO-KIN, je to jedna firma. Aplikujeme v nej všetky prevádzkové postupy a máme jednotné firemné nariadenia,“ objasnil Michal Šramko.
Kým mnohým príchod pandémie uškodil, v tomto prípade to bolo opačne. Ako zakladatelia vysvetlili, korona priniesla ideálnu možnosť tento koncept aplikovať do food courtovej zóny v Centrali, kde predtým bolo EDO-KIN bistro.
A o čo vlastne ide? Podobne, ako koncept EDO-KIN, aj Aziakju kráča ruka v ruke s ázijskou kuchyňou. Ide o street food na spôsob BBQ a jeho základom sú predovšetkým chutné grilované jedlá.
V ponuke teda nájdeš grilované kurence, krídelká, bravčové mäso, ale aj obľúbené novinky Kjurrito a Chicken katsu. „Kjurrito je na spôsob mexického burrita v ázijskom podaní a Chicken katsu sú niečo ako ázijské kuracie nugetky. Všetky jedlá sú dochutené našimi vlastnými omáčkam,“ prezradili zakladatelia.
Každý, kto sa pohybuje v gastro sektore, vie, že veľkú rolu tu hrajú aj financie. Dôsledkom toho, že zakladatelia prerábali už existujúcu prevádzku, ich investícia do nového projektu bola výrazne nižšia.
Aj vďaka tomu autori projektu predpokladajú rýchlejšiu návratnosť, a to do približne dvoch rokov. Pochopiteľne, vzhľadom na neočakávaný vývoj trhu sa nedá presne určiť návratnosť investície. Viac sa dozvieš v našom článku.
Trnava prosperuje
Kto by to bol povedal, že jeden prieskum dokáže prispieť k úspešnému rozvoju mesta? V prípade Trnavy to však platí určite, kde bol zlomový miestny prieskum vykonaný počas minulého roka.
Práve v ňom viac ako 90 % ľudí uviedlo, že by chcelo mať blízko domova nejaký centrálny priestor, kde sa môžu stretávať s rovesníkmi, hrať hry, pozerať filmy, prísť si zacvičiť, alebo sa spoločne vzdelávať v jednotlivých oblastiach.
Činy na seba nenechali dlho čakať a v „malom slovenskom Ríme“ vznikol projekt, ktorého úlohou je takéto priestory vytvárať. A ideálne, ak by boli v každej štvrti Trnavy.
Pozitívny je aj fakt, že projekt sa snaží využiť priestory, ktoré chátrajú. Dôkazom je aj jedna z klubovní, ako tieto priestory Trnavčania volajú, ktorá bola tento rok otvorená v mestskej časti Modranka.
„Ide o modelový priestor, na ktorom si overíme, ako to funguje, aby sme sa poučili a ďalšie centrá tvorili už efektívnejšie,“ uviedol po jeho otvorení pre Trnavské rádio Peter Cagala z organizácie Zaži v Trnave (kultúrne stredisko Trnavy).
Ako je však jasné, nekončí to pri jednom centre. Primátor Trnavy Peter Bročka v stredu predstavil plán ďalšieho centra pre mladých, ktoré tentokrát vznikne na sídlisku Družba. Tu by sa klubovňa mohla otvoriť už budúci rok.
O tom, že Trnava sa venuje voľnému času mládeži svedčí aj predchádzajúci príspevok primátora, v ktorom osobne na videu predstavuje zdieľané školské dvory. Tie môže poobede po vyučovaní využívať na šport prakticky hocikto.
Napokon, tento prístup k životu v meste je rozhodne obdivuhodný a rozhodne môže byť ostatným slovenským mestám inšpiráciou. Viac o projekte si prečítaš v našom článku.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- Elon Musk má na krku žalobu. Snaha o kúpu Twitteru mu môže poriadne zavariť
- Výnimočný stav v Maďarsku: Orbán si chce uzurpovať moc, stráca zábrany
- Štefan Harabin sa musí ospravedlniť Esetu, rozhodol súd
- Rusi plánujú kontroverzný zákon. Firmám zo Západu chcú skomplikovať odchod
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti