Slovensko je chorá krajina, sme na chvoste „hitparády“, vravia analytici
- Po zdravotnej stránke je na tom Slovensko v porovnaní s inými štátmi EÚ mimoriadne zle
- Je potrebné začať problém riešiť
- Po zdravotnej stránke je na tom Slovensko v porovnaní s inými štátmi EÚ mimoriadne zle
- Je potrebné začať problém riešiť
Slovensko je chorá krajina, ktorá potrebuje moderné zdravotníctvo, vyzývajú k práci ministrov Dáta bez pátosu.
Po zdravotnej stránke je na tom Slovensko v Európe mimoriadne zle, konštatujú analytici. Odkazujú sa na rebríček, ktorý porovnáva občanov Európskej únie v súvislosti s rokmi, o koľkých sa predpokladá, že budú žiť bez zdravotného postihnutia, ktoré by ich obmedzovalo.
Stav je potrebné riešiť
„Sme na chvoste hitparády zdravých seniorov,“ píšu Dáta bez pátosu. Z hodnotenia vypichujú Švédsko, ktoré sa v ňom umiestnilo na prvom mieste pri mužoch aj ženách. Vo Švédsku sa očakáva, že miestni budú bez vážnejších problémov žiť až 73 rokov.
Naopak, Slovensko sa nachádza na druhom konci, medzi najhoršími. Máme jeden z najnižších vekov dožitia sa v zdraví. Pri mužoch aj ženách sa očakáva len 57 rokov zdravého života.
„To je ďaleko pred dôchodkom. Riešením však nie je znížiť vek odchodu do dôchodku,“ poznamenávajú odborníci. „Úlohou vlády je riešiť tento stav, máme problém.“
„Z vašich grafov, bonusov, prídavkov a pomoci sa, milí ministri, nevyzdravieme a ani nám nebude lepšie. Začnite budovať moderné zdravotníctvo pre chorú krajinu,“ odkazujú na sociálnej sieti Dáta bez pátosu.
https://www.facebook.com/databezpatosu/photos/a.127804495800686/503629514884847/
Občania aj firmy už prispeli
Analytici poznamenávajú, že má vláda k dispozícii 17 % medziročný nárast výberu daní pre štátny rozpočet za štyri mesiace: „Takže my, občania a firmy, sme už prispeli.“
Dáta, na základe ktorých bol rebríček zostavený, pochádzajú ešte z roku 2016.
Podľa ich slov patrí veľká vďaka za súčasný stav ešte strane Smer-SD: „Paška dosť napomohol tomu, že priemerne asi 6 rokov pred dožitím sa oznamu o priznaní dôchodku, máme doma tučnú zdravotnú kartu a zbierku liekov. Teda, ak sú k dispozícii.“
„Dobrou správou je, že sme na konci rebríčka, takže sa už nižšie posunúť nemôžeme a bude relatívne ľahké dostať sa vyššie,“ dodávajú analytici za známym facebookovým profilom.
Pomocná ruka z Ukrajiny
Slovensko má záujem o lekárov a sestry z Ukrajiny. Uviedol to predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) počas návštevy v Nemocnici sv. Jakuba v Bardejove. Slúži v nej 15 ukrajinských lekárov. Väčšina z nich už niekoľko rokov a veľmi dobre sa na Slovensku adaptovali.
https://www.facebook.com/premier.sr/posts/568602998163089
Premiér to napísal vo svojom profile na sociálnej sieti. „Slovensko má nedostatok lekárov a sestier. Výchova lekára však trvá roky a tento problém tak nie je riešiteľný z večera do rána. Aj preto som rád, že nové legislatívne zmeny umožnili zdravotníkom z Ukrajiny, aby tu rýchlejšie našli uplatnenie. Je v našom záujme, aby na Slovensku pôsobili natrvalo,“ skonštatoval.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: FB/Dáta bez pátosu, FB/Eduard Heger, SITA