Nikto netuší, čo je s vojakmi, ktorých zajali Rusi pri „oslobodení“ Azovstaľu. Môžu ich odsúdiť na smrť

  • Blízki obrancov z Azovstaľu netušia, čo s nimi je
  • Dúfajú, že sú stále nažive
vojaci z Azovstaľu
SITA/Russian Defense Ministry Press Service via AP
  • Blízki obrancov z Azovstaľu netušia, čo s nimi je
  • Dúfajú, že sú stále nažive

Stovky ukrajinských vojakov pred dvoma týždňami ukončili obranu oceliarne Azovstaľ. Niektorí z ich blízkych tvrdia, že ani dnes poriadne nevedia, kde sa vojaci nachádzajú a v akom stave sú, informuje CNN.

Ruská armáda 20. mája oznámila, že „oslobodila“ Azovstaľ i celý Mariupol. Informovala vtedy, že z poslednej bašty ukrajinského odporu v obkľúčenom meste vyšlo celkovo 2 439 bojovníkov.

Denis Pušilin zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky vtedy uviedol, že žiadni Ukrajinci, ktorí zostali v továrni, nepredstavujú hrozbu pre ruské sily.

Šéf Ruskom podporovaného separatistického regiónu na východe Ukrajiny tvrdí, že v rozľahlej mariupoľskej oceliarni Azovstaľ sa naďalej môžu skrývať ukrajinskí bojovníci, a to aj po tom, čo Moskva oficiálne vyhlásila operáciu prevzatia kontroly nad ňou za úspešnú a dokončenú.

Mohli by sa skrývať, niekde sa stratiť, zaostať za tými, ktorí sa vzdali a boli zajatí,“ povedal Denis Pušilin zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky.

Nevedia nič

„S mojím manželom som nebola v poslednej dobe v kontakte, nemám o ňom žiadne informácie,“ povedala Anna Ivleva, manželka vojaka Antona, ktorý bol pri bojoch v Mariupole vážne zranený.

Od momentu, kedy s ním hovorila naposledy, prešiel mesiac. „Naposledy sme sa rozprávali 13. apríla. Neskôr mi jeho spolubojovníci napísali správu, že ešte žije.“

Neostáva jej nič, len dúfať, že to tak stále je, aj ak by bol v zajatí, povedala. Rodiny, ženy aj matky vojakov z Azovstaľu pri sebe dnes stoja a sú v kontakte 24/7: „Stále si meníme akékoľvek informácie, ktoré máme. Sme ako rodina.“

Vojaci Azovstal
zdroj: TASR/Dmytro 'Orest' Kozatskyi/Azov Special Forces Regiment of the Ukrainian National Guard Press Office via AP

Dúfajú, že sú stále nažive

Vojaci bránili oceliarne statočne. Po dlhom obliehaní však Rusi nad mestom prebrali kontrolu. Dnes nie je jasné, koľko ukrajinských vojakov majú Rusi v zajatí. Putinova armáda však tvrdila, že sa im ich vzdalo viac ako 2-tisíc.

Ruská štátna propaganda vykresľovala obrancov Azovstaľu ako nacistov. Existujú preto vážne obavy, ako sa s nimi môže zaobchádzať, keď sú v rukách Rusov.

Iná žena, Yana, ktorá CNN požiadala zo strachu o anonymitu, prežíva podobnú situáciu. „Dlho sme sa nerozprávali, dlho som o ňom nič nepočula. Naposledy sme boli v kontakte 11. mája.“

Ukrajinská vláda jej neposkytla žiadne informácie o tom, kde by mohol jej priateľ byť. „Jeho mamu kontaktoval Červený kríž, nepamätám si, kedy presne. Povedali jej však len, že je nažive. To je všetko.“

vojaci z Azovstaľu
zdroj: SITA/AP Photo/Alexei Alexandrov, File)

Už nezavolal

Ďalšia žena, ktorej manžel bránil Azovstaľ, Tetiana povedala, že sa jej manželovi podarilo zavolať jej z neznámeho čísla už po tom, čo sa vzdali Rusom. Povedal jej, že niektorých Ukrajincov zadržiavajú v meste v Doneckej oblasti, ktorá je ovládaná separatistami.

„Jeho hlas bol pokojný a sebavedomý,“ povedala. „Povedal, že podmienky, v ktorých ich držia, sú v poriadku. Spomenul mi, že v budúcnosti by možno mohli prijať aj nejaké zásielky.“

Tetiana s jej mužom telefonovala približne desať minút. Neskôr jej povedal, že sa pokúsi zavolať znova. Odvtedy o ňom nič nepočula.

Vojaci Azovstal
zdroj: TASR/Dmytro 'Orest' Kozatskyi/Azov Special Forces Regiment of the Ukrainian National Guard Press Office via AP

Zajatci pribúdajú denne

Separatisti tvrdia, že je v Donbase ukrajinských zajatcov omnoho viac než 2-tisíc. Podľa ich slov je až približne 8-tisíc ukrajinských vojnových zajatcov zadržiavaných v dvoch separatistických „republikách“ na východe Ukrajiny – v Doneckej ľudovej republike (DĽR) a Luhanskej ľudovej republike (LĽR). Povedal to vo štvrtok predstaviteľ LĽR Rodion Mirošnik.

„Zajatcov je veľa. Samozrejme, na území Doneckej ľudovej republiky je ich viac, ale aj my ich máme dosť, momentálne je ich celkovo v regióne okolo 8-tisíc. To je veľa, pričom denne pribúdajú doslova stovky ďalších,“ povedal Mirošnik. Stanica Sky News upozornila, že tieto informácie nie je schopná nezávisle overiť.

Kyjev očakáva ich skorú výmenu za zajatých Rusov, no Rusko naopak týchto vojakov považuje za svojich zajatcov a podľa vyhlásení viacerých ruských politikov aj tamojších sepratistických lídrov ich dokonca plánuje súdiť.

Experti aj západní politici v tejto súvislosti upozorňujú, že by to bolo v rozpore so Ženevskými konvenciami, ktoré upravujú aj zaobchádzanie s vojnovými zajatcami. Tí podľa týchto medzinárodných dohovorov nesmú byť trestaní za účasť v bojoch, ale len za prípadné vojnové zločiny.

Môžu byť odsúdení na smrť

Mohli by ich odsúdiť na smrť. Vyhlásil to v pondelok popredný predstaviteľ proruských separatistov v Donbase, ktorého citovali ruské štátne médiá. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Rozhodne o nich súd,“ povedal šéf ministerstva spravodlivosti samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Jurij Sirovatko. „Za takéto zločiny udeľujeme v DĽR najvyšší trest – trest smrti,“ tvrdil. Podľa jeho slov sú na území DĽR „všetci (ukrajinskí) vojnoví zajatci“ vrátane približne 2300 vojakov z Azovstaľu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz vyzvali v sobotu v telefonickom rozhovore ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zajatých bojovníkov z Azovstaľu prepustil.

Rusko: Môžete si vziať mŕtvych

Rusko v utorok uviedlo, že odovzdá Ukrajine telá 152 ukrajinských vojakov, ktoré boli nájdené v podzemí rozsiahleho areálu oceliarní Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, ovládanom ruskou armádou. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AFP a denníka The Guardian.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že jeho príslušníci našli telá „152 bojovníkov a vojakov ukrajinských ozbrojených síl“. Ruská strana pritom tvrdí, že tieto telá boli umiestnené v nákladnom aute s nefunkčnou chladiacou jednotkou, pričom ruskí vojaci pod telami údajne našli štyri míny.

Ukrajinskí bojovníci pritom telá podľa ruského rezortu obrany podmínovali na príkaz Kyjeva, aby mohli následne obviniť Rusko z toho, že zničilo tieto pozostatky. Guardian však upozorňuje, že ruské ministerstvo tieto svoje tvrdenia nepodložilo žiadnymi dôkazmi.

Ruská strana plánuje telá ukrajinských bojovníkov a vojakov nájdené v areáli Azovstaľu odovzdať ukrajinským predstaviteľom,“ cituje ruský rezort obrany AFP.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, TASR, Sky News

Najnovšie videá

Trendové videá