O niekoľko hodín môže oblohu rozžiariť unikátna meteorická búrka
- Meteorickú búrku nevie nikto garantovať, podotýka NASA
- Šanca, že sa skutočne odohrá, je 50:50
- Meteorickú búrku nevie nikto garantovať, podotýka NASA
- Šanca, že sa skutočne odohrá, je 50:50
Astronómovia z NASA predpovedajú veľmi zriedkavú meteorickú búrku. Líši sa od omnoho bežnejších rojov tým, že je frekvencia meteorov v tomto prípade výrazne vyššia.
Zem by mohla unikátna búrka zasiahnuť už o niekoľko hodín. Stále však nie je isté, či sa tak vôbec stane. Ide o všetko, alebo nič, uvádza NASA.
Predpoveď môže aj sklamať
Ak by k nebeskému predstaveniu došlo, išlo by o jedinečný zážitok, ktorý mnohí v priebehu ich života nezažijú. Pri meteorickej búrke hovoríme o stovkách až tisícke padajúcich meteorov za hodinu. „Udalosti ako je táto však nesplnia vždy očakávania,“ upozorňuje NASA.
K takejto meteorickej búrke došlo na Zemi naposledy v roku 2001 a odvtedy sa nič podobné nezopakovalo. Nedá sa s istotou tvrdiť, že sa to počas dnešnej noci zmení. Šanca je 50:50.
Možná meteorická búrka má pochádzať z kométy Schwassmann-Wachmann 3, ktorá sa v súčasnosti rozpadáva. Práve z nej pochádzajú úlomky prachu, ktoré spôsobujú meteorickú búrku Tau Herculids, píše CNN.
Astronómovia sú plní očakávaní
Kométu objavili v roku 1930 nemeckí pozorovatelia Arnold Schwassmann a Arno Arthur Wachmann. Opäť ju spozorovali až koncom 70. rokov a v 90. rokoch sa kométa rozbila na niekoľko kusov.
V roku 2006, keď kométa opäť prešla okolo Zeme, z nej bolo uvoľnených takmer 70 kusov a odvtedy sa ďalej štiepi. V noci z pondelka na utorok by sa mohli úlomky dostať do blízkosti Zeme, odkiaľ by mali byť aj viditeľné.
„Ak sa však budú úlomky kométy pohybovať pomalšie ako rýchlosťou 321 kilometrov za hodinu, tak sa na Zem nedostanú a nebudú pozorovateľné žiadne meteory,“ ozrejmil Bill Cooke na blogu NASA.
NASA však zároveň uviedla, že pozorovania zo Spitzerovho vesmírneho teleskopu, ktoré boli zverejnené v roku 2009, naznačujú, že sa niektoré úlomky pohybujú dostatočne rýchlo. Vesmírni vedci sa preto tešia, aj keď nie je búrka až tak istá.
Najlepšie vyhliadky majú Američania
Meteorické roje sú omnoho bežnejšie. Každý rok sa ich vyskytne približne 30 a niektoré z nich ľudstvo dobre pozná celé stáročia. Napríklad meteorický roj Perzeíd, ktorý sa vyskytuje každý rok v auguste, po prvýkrát zaznamenali čínski astronómovia pred 2 000 rokmi. Úplne nové meteorické roje, ako je tento, sú zriedkavé.
V roku 2022, teda v túto noc, sa počíta s tým, že by sa mohla Zem zraziť s časticami, ktoré boli uvoľnené pri rozpade v roku 1995. Nikto nedokáže presne spočítať, či sa tak stane a ani koľko meteorov za hodinu uvidíme.
Ak k nej skutočne dôjde, najlepšie bude pozorovateľná zo Severnej Ameriky.
Astronómovia však špekulujú a hovoria, že mohla kométa blízko preletieť aj v rokoch 1892 a 1987. Ak sa aj vtedy kométa rozpadla a uvoľnila väčšie množstvo častíc, je možné, že niečo uvidíme aj v Európe, približuje portál Astro.
Ak by si chcel nebeské predstavenie zažiť, musíš to jednoducho skúsiť a možno sa na teba usmeje šťastie. Búrku ti však nikto nevie nikde na svete garantovať.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: NASA, CNN, New York Times, Astro