Mimoriadna situácia kvôli Covidu zostane na Slovensku naďalej vyhlásená. Pribudlo 142 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 142
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 266
Covid, pandémia
Pexels/Jan Kopřiva
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 142
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 266

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 867, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 142 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 149 094, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 789 752 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 174 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 0 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 100.

Mimoriadna situácia zotrvá

Mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu na Slovensku zatiaľ ostane v platnosti. Ako po rokovaní Ústredného krízového štábu povedal minister vnútra Roman Mikulec, dôvodom sú vyjadrenia Úradu verejného zdravotníctva SR, Ministerstva zdravotníctva SR, ale aj Medzinárodnej zdravotníckej organizácie. Tá podľa ministra stále považuje pandémiu ochorenia COVID-19 za neukončenú.

Pokiaľ ide o mimoriadnu situáciu v súvislosti s vojnou na Ukrajine, podľa ministra sa počet osôb, ktoré prišli na Slovensko, zmenšuje. Napriek tomu však podľa neho situácia u nášho východného suseda nie je pokojná.

„My tento čas využívame na to, aby sme si pripravili jednotlivé procesy a musíme, bohužiaľ, rátať aj s tým, že môže prísť ďalšia vlna,“ skonštatoval minister. Doplnil, že prítomnosť ozbrojených zložiek na hranici s Ukrajinou ostane zachovaná.

Pandemické opatrenia zvýraznili diskrimináciu

Marginalizované skupiny vrátane osôb z komunity LGBTI+, ľudí bez domova či osôb pracujúcich v sexbiznise boli neprimerane zasiahnuté opatreniami zavedenými v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19.

Obmedzenia vystavili ľudí zo zraniteľných skupín ďalšej diskriminácii a porušovaniu ľudských práv, upozornila v utorok vo svojej správe medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI). TASR o tom informovala Natália Šmídová z AI Slovensko.

Testovanie Covid-19
zdroj: TASR/František Iván

Na základe výsledkov on-line prieskumu, do ktorého sa zapojilo 54 organizácií v 28 krajinách sveta, dokumentuje výskumná správa AI dôsledky príliš represívneho prístupu pri presadzovaní nariadení spojených s pandémiou.

Viac ako dve tretiny respondentov (69 percent) uviedli, že reakcie štátov na pandémiu ešte zhoršili situáciu ľudí, s ktorými spolupracujú a ktorých kriminalizovali a marginalizovali už zákony a nariadenia existujúce pred pandémiou. Z nich 90 percent uviedlo, že niektoré komunity boli neúmerne zasiahnuté pri presadzovaní protipandemických opatrení.

Okrem iných represívnych opatrení organizácie informovali o častom pokutovaní, zatýkaní či vydávaní policajných príkazov, aby sa ľudia z týchto komunít nezdržiavali na verejných priestranstvách.

Na Slovensku bolo podľa AI zdokumentovaných viacero prípadov, v ktorých boli ľudia bez domova upozornení na to, že nedodržiavajú protipandemické opatrenia. Podľa Amnesty boli zaznamenané dokonca prípady cynického a absurdného ukladania pokút ľuďom bez domova za porušovanie zákazu vychádzania.

„Aj keď sa protipandemické opatrenia v jednotlivých krajinách odlišovali, prístupy vlád k riešeniu pandémie zlyhávali v podobných bodoch. Prílišný dôraz na sankčné opatrenia za nedodržiavanie zavedených nariadení namiesto podporných opatrení, ktoré by ľuďom umožnili nariadenia dodržiavať, disproporčne zasiahol práve tých, ktorí už čelili systematickej diskriminácii,“ povedal riaditeľ pre výskum Amnesty International Rajat Khosla.

Prevažná väčšina opýtaných (71 percent) uviedla, že ľudia z komunít vrátane osôb pracujúcich v sexbiznise, osôb užívajúcich drogy, komunity LGBTI+ a osôb, ktoré vyhľadali interrupčnú starostlivosť, boli potrestaní za porušenie obmedzení.

covid
zdroj: TASR/Roman Hanc

Protipandemické opatrenia podľa AI negatívne ovplyvnili aj poskytovanie základnej zdravotnej starostlivosti. Viaceré štáty, vrátane Slovenska, Poľska či USA, pokračovali vo vytváraní zbytočných prekážok v prístupe k interrupčnej starostlivosti.

„Z medializovaných informácií, ako aj z informácií od odborných mimovládnych organizácií vyplýva, že na Slovensku lekári a lekárky v niektorých zdravotníckych zariadeniach odmietali počas trvania reštriktívnych opatrení v rámci pandémie vykonávať umelé prerušenie tehotenstva,“ uvádza sa v tlačovej správe slovenskej pobočky AI.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá