Tieto veterno-vodné turbíny budú produkovať energiu aj bez vetra

  • Hovorí sa, že bez vetra sa ani lístok nepohne. V prípade turbíny, ktorá bude prvá svojho druhu, to však, našťastie, platiť nebude.
wind-hydro-combination-plant
  • Hovorí sa, že bez vetra sa ani lístok nepohne. V prípade turbíny, ktorá bude prvá svojho druhu, to však, našťastie, platiť nebude.

Vieme, že jednou z najväčších výziev, ktorej musia farmy s veternými turbínami čeliť, je otázka, ako generovať energiu pomocou veterných turbín, keď nefúka žiadny vietor, ktorý by turbíny poháňal. Práve na túto otázku sa zamerali odborníci z Max Bögl Wind AG a GE Renewable Energy. Tí sa snažia tento problém vyriešiť spojením veterných turbín a technológie na vodnej báze. Toto veterno-vodné zariadenie bude prvé svojho druhu, a do chodu by malo byť uvedené už do roku 2018.

recharge-com

foto: recharge.com

Na akom princípe veterno-vodné zaradenie funguje?
Ako sme už spomínali, táto turbína má produkovať energiu aj vo chvíľach bezvetria. Aby sa jej to podarilo, bude potrebné nasledovné. Vezmeme si najvyššiu veternú turbínu na svete. Najvyššou myslíme 584 stôp, teda úctyhodných 178 metrov. Tzv. stojany, na ktorých budú turbíny stáť, budú slúžiť ako vodné základne, rezervoáre, ktoré budú zadržiavať 1,6 miliónov galónov vody, čo je niečo vyše 6 miliónov litrov. Okrem toho bude veterná farma obkolesená ďalším rezervoárom, ktorý obsahuje 9 miliónov galónov, teda niečo málo vyše 34 miliónov litrov.

wind-hydro-plant-design

Aby toto všetko fungovalo, extrémne dôležitá je lokalita. Vybrali si Nemecko, konkrétne  Schwäbisch-Fränkischer Wald. Turbína musí byť na vrchole kopca. Voda bude stekať z kopca dolu a produkovať vodnú energiu a následne bude pumpovaná späť do kopca, keď takáto energia potrebná nebude, teda v prípade dobrých poveternostných podmienok.

Odborníci sa veľmi tešia, že pre svoje zariadenie našli to správne miesto, dokonca sú presvedčení, že sa naozaj hodí k nemeckej mentalite. Nemci majú totiž za cieľ do roku 2030 minimálne 45%  svojej energie práve vďaka obnoviteľným zdrojom. Veterná farma bude generovať 13,6 megawattov energie, a veterno-vodné zariadenie je schopné vyprodukovať až 16 megawattov.

wind-hydro-combination-plant-full-width-tall

Tento pilotný projekt sa už pripravuje na pripojenie k sieti už v budúcom roku a vodná elektráreň má byť v prevádzke v roku 2018. Ako to celé dopadne sa teda dozvieme v priebehu dvoch rokov. Samozrejme, myšlienka je to skvelá, takže nám nedá inak ako držať palce.

Zdroj a fotografie: inhabitat.com

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá