Ceny prenájmov enormne eskalovali. Voľných realít je pre vojnu na Ukrajine podstatne menej
- Príchod utečencov z Ukrajiny zaznamenal realitný trh hlavne vo väčších slovenských mestách
- Najväčšie nárasty vidno pri 3-izbových bytoch
- Príchod utečencov z Ukrajiny zaznamenal realitný trh hlavne vo väčších slovenských mestách
- Najväčšie nárasty vidno pri 3-izbových bytoch
Vývoj na trhu prenájmov nehnuteľností nabral za posledné 2 mesiace dynamický spád. Cítiť to hlavne v Bratislave, Košiciach a Trnave, kde ponuka poklesla o polovicu a ceny v niektorých segmentoch vzrástli takmer o štvrtinu. Potvrdzujú to aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.
Príchod utečencov z Ukrajiny zaznamenal realitný trh hlavne vo väčších slovenských mestách, kde bola ponuka prenájmov pred vypuknutím vojny širšia. Počet bytov na prenájom všetkých rozmerov dramaticky poklesol hlavne v Bratislave (41 – 47 %), Košiciach (54 – 63 %) a Trnave (37 – 67 %).
Výrazný úbytok v niektorých segmentoch vidno aj v Nitre a Žiline. Čiastočne k zníženiu ponuky mohli prispieť aj zvyšujúce sa úrokové sadzby hypoték v slovenských bankách, ktoré niektorých záujemcov už odrádzajú od kúpy bytu, a preto uprednostňujú prenájom.
„Zvýšený záujem o nájmy vnímajú obyvatelia i realitné kancelárie. Pokles ponuky bytov na prenájom už však nasledujú aj ceny, ktoré výraznejšie rastú. V niektorých mestských častiach dokonca prekonali hodnoty spred koronakrízy,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.
Najvyšší nárast cien prenájmov pri menších 1-izbových bytoch bol zaznamenaný v Bratislave IV (18 %) a pri 2-izbových bytoch v Košiciach I a II (17,27 %, 19,11 %). Významne však poskočili aj časti Bratislava III, V, Košice III a Trenčín.
Výrazný nárast
„Tento rast cien nájmov je výrazný aj sám o sebe. Výnimočný je však aj tým, že k nemu došlo za obdobie kratšie ako 2 mesiace. Je z neho zjavné, že ľudia prichádzajúci z Ukrajiny sa sústreďujú na rozvinuté lokality, kde ľahšie nájdu ubytovanie i zamestnanie,“ dodáva analytik.
Najväčšie nárasty vidno pri 3-izbových bytoch, ktoré sú pre rodiny utečencov viac vyhovujúce. V tomto segmente zvýšenie cien prenájmov dosiahlo až 34,69 % v Bratislave I a 22,73 % v Košiciach III. Citeľne však ceny nájmov za mesiac narástli aj v Prešove (15,37 %), Trnave (14,03 %) a Žiline (12,28 %).
„Rastúce nájmy môžu zvýšiť motiváciu ľudí ku kúpe investičných nehnuteľností, pretože sa zlepšuje hranica návratnosti takejto investície. Navyše, na trhu sa od začiatku roka dokončuje a odovzdáva veľmi nízky počet bytov. Ak si pripočítame vysokú infláciu a rastúce ceny stavebných materiálov, môže to viesť k potenciálnej stimulácii rastu cien, samozrejme, ak nedôjde ku korekciám z iných dôvodov,“ dodáva Michal Pružinský.
Nárast by sa mal zmierniť
Národná banka Slovenska (NBS) tento týždeň zverejnila štatistiky, podľa ktorých v prvom štvrťroku 2022 vzrástli ponukové ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku medziročne o 23,3 %. Tempo zdražovania sa tak zrýchlilo, v 4. kvartáli minulého roka rástli tieto ceny o 22,1 %. Medzikvartálne tempo rastu sa tiež zrýchlilo na 8,5 %. Informovala o tom agentúra TASR.
„Najnovšie zverejnené štatistiky NBS nie sú prekvapivé, keďže rast cien realít bol kvôli kontinuálne oklieštenej ponuke v kombinácii s vysokou infláciou v tomto období očakávaný. Na trhu nebolo veľa dôvodov, ktoré by tento trend obrátili a postupné zdražovanie hypoték počas prvých troch mesiacov sa nepremietlo do zníženého dopytu po bývaní, práve naopak,“ priblížil odborník na reality z FinGO Viktor Obtulovič.
Pri rastúcich sadzbách sa podľa neho možno „rozhýbali“ aj klienti, ktorí s kúpou nehnuteľnosti predtým vyčkávali. Aj keď úrokové sadzby hypoték začali postupne rásť, do konca marca sa stále držali na veľmi nízkej a všeobecne dostupnej úrovni, pripomína finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: nehnuteľnosti.sk, TASR