Z chatu na Facebooku zmizla vlajka Slovenska. Startitup zistil, prečo sa emotikon „vyparil“

  • Už niekoľko dní by si známy emotikon slovenskej vlajky darmo hľadal v chate Facebooku
  • Startitup zisťoval, čo sa s emotikonom stalo
Mark Zuckerberg
SITA/AP Photo/Nick Wass, File, reprofoto FB
  • Už niekoľko dní by si známy emotikon slovenskej vlajky darmo hľadal v chate Facebooku
  • Startitup zisťoval, čo sa s emotikonom stalo

Klasický scenár. Píšeš na facebookovom chate správu a na „okorenenie“ siahneš po niektorom z portfólia emotikonov. Ak by si ale písal správu v týchto dňoch na svojom počítači, tak konkrétne emotikon vlajky Slovenska by si hľadal márne. Časť emotikonov z chatovej ponuky, skrátka, zmizla.

Startitup zisťoval, čo stojí za absenciou Slovákmi obľúbeného emotikonu a či ide o zámer alebo nechcenú chybu. 

Hľadá sa slovenská vlajka

Podľa informácií Startitupu z kruhov spoločnosti Meta, ktorá má pod svojimi krídlami aj samotný Facebook, emotikon vlajky z ponuky emoji naozaj zmizol. Zdroj, ktorý nám sprostredkoval interné informácie, požaduje zostať v anonymite, no redakcia disponuje jeho totožnosťou a pracovným zaradením. 

Samotný emotikon ale nenájdeš len v tom prípade, ak používaš „desktop“, teda klasický počítač. Ak emotikon chceš použiť cez aplikáciu na smartfóne, podobný problém riešiť nebudeš musieť.

Krátkodobý výpadok emotikonov sa totiž netýka práve smartfónov. Podľa našich informácií sa emotikony v ponuke nenachádzajú z dôvodu „bugu“. Meta má v súčasnosti pracovať na tom, aby boli „emoji“ opäť dostupné aj na desktopovom rozhraní.

Facebook
zdroj: Reprofoto FB

Dezinformácie a Slovensko

Spoločnosť Meta podniká kroky proti šíreniu dezinformácií na svojich platformách, maže príspevky porušujúce pravidlá a spolupracuje s externými odborníkmi a orgánmi verejnej správy, a to aj na Slovensku.

V súvislosti s výzvou amerických kongresmanov spoločnosti Meta, aby zakročila proti šíreniu proruských dezinformácií na sociálnej sieti Facebook na Slovensku, to nedávno pre TASR uviedla Jekaterina Kudrinová z tlačového oddelenia Meta pre strednú a východnú Európu.

„Odstraňujeme obsah, ktorý porušuje naše pravidlá, a spolupracujeme s overovateľmi faktov, aby sme vyvrátili nepravdivé tvrdenia. Ak niečo vyhodnotia ako nepravdivé, zabezpečíme, aby sa tento obsah zobrazoval nižšie a videlo ho menej ľudí,“ povedala zástupkyňa spoločnosti Meta.

Dodala, že Facebook taktiež pridáva upozornenia k obsahu, ktorý je vyhodnotený ako nepravdivý.

Ako pokračovala, spoločnosť Meta má pravidelné stretnutia s predstaviteľmi úradov na Slovensku. V strednej a východnej Európe taktiež usporiadala osvetové kampane zamerané na identifikáciu možných dezinformácií.

V súvislosti s konfliktom na Ukrajine Meta podľa slov Kudrinovej rozšírila kapacity overovateľov faktov v ruštine a ukrajinčine, pričom poskytla osobitnú finančnú podporu overovateľom faktov na Ukrajine.

Predseda výboru Snemovne reprezentantov USA pre tajné služby Adam Schiff a ďalší štyria zákonodarcovia z Demokratickej strany poslali otvorený list spoločnosti Meta s výzvou, aby konala proti proruským dezinformáciám na Facebooku na Slovensku.

Členovia výboru dospeli k názoru, že Facebook nepodniká kroky na zastavenie šírenia proruskej propagandy aj napriek tomu, že slovenská a americká vláda na tento problém opakovane upozorňujú.

Zdroj: Fontech

Najnovšie videá

Trendové videá