EMA rieši očkovanie proti opičím kiahňam. Dostať ho má konkrétna skupina ľudí
- Vakcína bude podávaná ľuďom, ktorí boli v úzkom kontakte s osobami nakazenými vírusom opičích kiahní
- Od začiatku mája bolo potvrdených 550 prípadov
- Vakcína bude podávaná ľuďom, ktorí boli v úzkom kontakte s osobami nakazenými vírusom opičích kiahní
- Od začiatku mája bolo potvrdených 550 prípadov
Európska lieková agentúra začala rokovať s biotechnologickou spoločnosťou Bavarian Nordic, ktorá sa zaoberá výrobou očkovacích látok proti pravým kiahňam. Cieľom rokovaní je zabezpečiť to, aby spoločnosť rozšírila svoju očkovaciu látku Imvanex aj na opičie kiahne. Informuje agentúra TASR po tom, čo správu vo štvrtok 2. júna potvrdil predstaviteľ EMA pre vakcinačné stratégie Marco Cavaleri.
Podľa Cavaleriho bude vhodné, ak EMA z preventívnych dôvodov zabezpečí, aby vakcíny proti opičím kiahňam boli v prípade potreby dostupné. „Napriek tomu, že takáto epidémia je v Európe neobvyklá, v súčasnosti nejde o núdzovú situáciu v oblasti verejného zdravia,“ uviedol.
EMA spoločnosť Bavarian Nordic vyzvala, aby sa pripravila na predloženie údajov potrebných na rozšírenie vakcíny Imvanex i na opičie kiahne. Podľa testov na zvieratách je vakcína účinná aj proti opičím kiahňam.
Ak sa rozšírenie vakcíny podarí, bude podávaná ľuďom, ktorí boli v úzkom kontakte s osobami nakazenými vírusom opičích kiahní, aby sa zabránilo jeho šíreniu. EMA je však pripravená aj na zaoberanie sa zvyšovaním kapacity, keďže vakcín proti kiahňam je v súčasnosti nedostatok, dodal Cavaleri.
Svetová zdravotnícka organizácia informovala, že od začiatku mája bolo potvrdených 550 prípadov opičích kiahní v 30 krajinách. Prípady sa vyskytli aj v krajinách mimo západoafrických, kde je ochorenie endemické.
Čo o opičích kiahňach vieme?
Len pred pár dňami WHO upozornila aj na to, že živou pôdou pre opičie kiahne môžu byť festivaly, ktoré sa budú konať počas leta.
„Možnosť ďalšieho šírenia v Európe a inde vo svete počas leta je vysoká,“ uviedol vo vyhlásení regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge. Zároveň však uviedol, že festivaly a oslavy plánované na najbližšie mesiace ponúkajú aj príležitosť „zvýšiť povedomie a posilniť ochranu jednotlivcov a komunít“ medzi mladými, sexuálne aktívnymi osobami a tými, ktorí sa pohybujú po celom svete.
Súčasné šírenie opičích kiahní v západných krajinách sa začalo na prelome apríla a mája 2022, keď bol zaznamenaný prvý prípad nákazy u Brita, ktorý sa vrátil z Nigérie.
Vírus opičích kiahní bol u človeka prvýkrát zistený v roku 1970, a to u deväťročného chlapca v Konžskej demokratickej republike. Práve v tejto oblasti sa len dva roky predtým podarilo úplne eliminovať omnoho smrteľnejší vírus pravých kiahní. Väčšina prípadov opičích kiahní bola odvtedy zaznamenaná v oblasti dažďových pralesov, okrem Konga aj v 11 ďalších afrických krajinách.
Hoci nárast prípadov aktuálne zažíva aj Európa, Severná Amerika a Austrália, nie je to prvýkrát, čo sa opičie kiahne objavili aj na týchto kontinentoch. Prvý prípad opičích kiahní mimo Afriky sa objavil v roku 2003 v Spojených štátoch, pôvodcom nákazy bol prériový pes. V Európe zaznamenali opičie kiahne v Británii v roku 2018, nakazená osoba vtedy pricestovala z Nigérie.
Objavili sa už aj u susedov
V Česku potvrdili prvý prípad opičích kiahní 24. mája. V utorok o tom informoval spravodajský portál Seznam Zprávy, ktorému to potvrdil infektológ Pavel Dlouhý z Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelistu Purkyňu (ČLS JEP).
Opičie kiahne sa počas uplynulých týždňov objavili v niekoľkých európskych krajinách, ako i v Spojených štátoch, Austrálii a Kanade. Prvý prípad hlásilo aj Slovinsko.
Prvý prípad opičích kiahní zaznamenalo aj Rakúsko. Pacient je podľa lekárov v poriadku a stabilizovaný. Má vyrážky a mierne príznaky chrípky, uviedla hovorkyňa Viedenského zdravotného združenia (WiGev) Nina Brennerová-Küngová. Informuje Reuters.
Ošetrujúci lekár Christoph Wenisch v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Ö3 spresnil, že „pacient má dobrú náladu a chcel by ísť domov. Povedali sme mu však, že teraz to nie je vhodné, pretože musí byť ešte nejaký čas izolovaný“. Wenisch dodal, že osoby, s ktorými bol v úzkom kontakte, boli preventívne zaočkované proti kiahňam.