Drsný deň Elona Muska. Tesla musí prepúšťať
- Tesla oznámila prepustenie 10 % zamestnancov
- Padla však jedna z prekážok prevzatia Twitteru
- Tesla oznámila prepustenie 10 % zamestnancov
- Padla však jedna z prekážok prevzatia Twitteru
Elon Musk je najbohatší človek na svete, no aj on zažíva neúspechy. Automobilka Tesla, ktorú Elon Musk založil, bude vo veľkom prepúšťať. Môže si však trošičku vydýchnuť, pokiaľ ide o jeho plánované prevzatie Twitteru. Agentúra Reuters informuje, že padla jedna z prekážok, ktoré v obchode bránili.
Obchod storočia nebude
Spoločnosť Twitter informovala, že uplynulo čakacie obdobie, ktoré sa podľa zákona pri takýchto veľkých obchodoch musí dodržiavať. HSR Act, teda Hart-Scott-Rodino Antitrust Improvements Act je opatrenie, podľa ktorého musia obe strany transakcie nahlásiť obchod Federálnej obchodnej komisii a americkej obdobe protimonopolného úradu, U.S. Department of Justice Antitrust Division.
Podľa HSR Act-u musí takýto obchod „prežiť“ 30-dňové obdobie čakania, ktoré sa skončilo. Obchod by sa teda mohol uzavrieť, ak by regulátor a akcionári obchod odsúhlasili, pripomína Reuters.
Jedna z prekážok padla, no Musk nemá vyhraté ani zďaleka. Kúpa Twitteru drhne od začiatku. Investori Twitteru zažalovali Elona Muska aj samotnú sociálnu sieť, informuje BBC. Nepáčilo sa im, ako sa zaobchádza s Muskovou ponukou na kúpu Twitteru.
Tvrdia, že Musk manipuloval s cenou akcií spoločnosti vo svoj vlastný prospech v priebehu súhlasu s kúpou spoločnosti. Žaloba zastupuje skupinu investorov Twitteru, ale umožnila by získať finančnú kompenzáciu všetkým akcionárom.
Prepúšťanie v Tesle
Elon Musk chce zrušiť 10 % pracovných miest automobilky Tesla. V emaile zaslanom manažérom Tesly napísal, že má veľmi zlý pocit týkajúci sa stavu ekonomiky. Takisto požadoval, aby manažéri zastavili prijímanie nových zamestnancov po celom svete, píše TASR.
Akcie Tesly sa v piatok v predburzovom obchodovaní po zverejnení správy oslabili takmer o 3 %.
Tesla na konci roka 2021 po celom svete zamestnávala takmer 100 000 ľudí.
Varovanie šéfa Tesly týkajúce sa stavu ekonomiky sa pridáva k rastúcemu počtu hlasov podnikateľských lídrov, ktorí sa obávajú recesie. Musk už v minulých týždňoch hovoril o riziku recesie, ale jeho email, v ktorom nariaďuje zastavenie prijímania nových zamestnancov a prepúšťanie, je zatiaľ najjasnejšou podobnou správou od šéfa nejakej automobilky.
Dopyt po autách Tesly a ďalších elektromobiloch zatiaľ zostáva vysoký a ani tradičné predstihové indikátory, ako je napríklad nárast zásob predajcov, nesignalizujú jeho oslabenie.
Tesla však má problémy s obnovením výroby v závode v Šanghaji po tom, ako pandemické lockdowny spôsobili nákladné výpadky výroby.
„Muskov zlý pocit zdieľa mnoho ľudí,“ uviedol šéf makroekonomických analýz holandskej banky ING Carsten Brzeski. „Nehovoríme však o globálnej recesii. Ku koncu roka očakávame ochladenie globálnej ekonomiky. Ekonomika v USA sa ochladí, zatiaľ čo čínska a európska sa neoživí.“
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Reuters, TASR, BBC, CNBC