Tesla čelí mimoriadne vážnym obvineniam. Spoločnosť Elona Muska sledovala svojich zamestnancov

  • Tesla údajne špehuje svojich zamestnancov
  • Od roku 2017 až 2018 mala platiť PR agentúre, ktorá ich monitorovala
musk, tesla
Elon Musk SITA/Patrick Pleul/Pool Photo via AP, File, SITA/AP Photo/David Zalubowski, File
  • Tesla údajne špehuje svojich zamestnancov
  • Od roku 2017 až 2018 mala platiť PR agentúre, ktorá ich monitorovala

Spoločnosť Tesla už dávnejšie porušila federálny pracovný zákon, keď potlačovala organizačné snahy svojich zamestnancov. Nedávno však vyšlo najavo, že firma pozorne sledovala kroky niektorých pracovníkov na sociálnych sieťach.

Spoločnosť si údajne mala zaplatiť poradenskú firmu, ktorá monitorovala interakcie zamestnancov na Facebooku, keď sa niektorí pracovníci pokúšali vytvoriť odbory v továrni spoločnosti vo Fremonte v Kalifornii.

Pracovné praktiky a žaloba

Elon Musk je síce najbohatší človek na svete, no aj on zažíva tvrdé pády. Automobilka Tesla, ktorú Musk založil, čelí v súčasnosti obvineniam zo strany zamestnancov. Ako informuje portál CNN, tí spoločnosť obvinili zo špehovania ich aktivít na sociálnych sieťach.

Elon Musk
zdroj: Instagram/Elon Musk

Za pomoci faktúr a iných dokumentov, ktoré získal portál CNBC, sa ukázalo, že automobilka zaplatila poradenskej firme MWW PR za monitorovanie skupiny zamestnancov na Facebooku.

Diskusie, ktoré boli monitorované, sa týkali najmä pracovných praktík spoločnosti, a tiež žaloby za sexuálne obťažovanie. MWW PR mala údajne sledovať všetky konverzácie v skupine medzi pracovníkmi automobilky. Išlo o diskusie na Facebooku v rokoch 2017 až 2018.

Firma mala podľa CNBC monitorovať zamestnancov „pre komentáre k organizačnému úsiliu a robila výskum špecificky o organizátoroch, pričom pokračovala vo vývoji pracovných komunikačných plánov, zoznamov médií a ponúk na základe ich prieskumu“.

Problémy so zamestnancami

V rokoch, kedy sa monitorovanie malo uskutočniť, bol riaditeľom globálnej komunikácie Tesly Dave Arnold. Ten mal mať podľa dostupných informácií väzby na spomínanú PR spoločnosť, ktorú si automobilka najala. V MWW bol totižto zamestnaný asi 4 roky od roku 2011 do roku 2015 ako viceprezident, neskôr ako riaditeľ komunikácie pre bývalého poslanca Anthonyho Weinera.

tesla logo
zdroj: Unsplash/David von Diemar

Už v minulosti však Tesla riešila problémy so zástupcami odborov. V roku 2017 dokonca automobilka prepustila odborového aktivistu Richarda Ortiza. O rok neskôr Musk zas uverejnil na sociálnej sieti Twitter príspevok, ktorý porušoval federálne pracovné zákony. Vyhrážal sa v ňom totiž svojim zamestnancom, ktorí vytvorili odbory.

Po tom, ako sa všetko prevalilo na verejnosti, Národná rada pre pracovné vzťahy nariadila Tesle, aby Ortiza opäť zamestnala a Musk bol nútený svoj príspevok zmazať. Avšak automobilka sa neskôr odvolala a Musk nemusel nič odstrániť. 

Súdne spory 

Portál CNBC žiadal spoločnosti Tesla a MWW PR o vyjadrenie, no ani jedna z nich nereagovala. Avšak vo svojom vyhlásení MWW PR uviedla, že „v rokoch 2017 – 2018 konzultovala s Teslou široké zapojenie zamestnancov do komunikácie počas obdobia rýchleho rastu spoločnosti“.

„Je bežnou praxou kontrolovať mediálne pokrytie a verejnú spoločenskú konverzáciu o spoločnosti s cieľom získať prehľad o problémoch a vnímaní značky zainteresovanými stranami,“ doplnila firma.

Automobilka Tesla čelila počas rokov viacerým obvineniam, že vytvorila zamestnancom nepriateľské pracovisko. Ako uvádza portál Yahoo News, interná analýza odhalila celkovo 46 súdnych sporov. Zamestnanci spoločnosť obvinili za obťažovanie na základe rasy či pohlavia.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: CNN, Yahoo News, CNBC

Najnovšie videá

Trendové videá