Učitelia sú rukojemníkmi absurdného vládneho sporu. Na vyššie platy vraj peniaze sú
- Peniaze na zvýšenie učiteľských platov podľa Gröhlinga sú
- Problémom je súhlas ministra financií Matoviča
- Učiteľov označujú za rukojemníkov konfliktu
- Peniaze na zvýšenie učiteľských platov podľa Gröhlinga sú
- Problémom je súhlas ministra financií Matoviča
- Učiteľov označujú za rukojemníkov konfliktu
Prednedávnom sme informovali o rastúcom probléme nedostatku učiteľov a klesajúcej atraktívnosti tohto zamestnania. Jedným z dôvodov sú pracovné podmienky a nízke ohodnotenie.
Štrajkujúci učitelia nie sú na Slovensku žiadnou novinkou. S prísľubom zvýšenia učiteľských platov zasadla súčasná vláda do ministerských kresiel, avšak ani po dvoch rokoch sme sa nedočkali zmeny.
Peniaze nie sú problém
Minister školstva Branislav Gröhling v nedeľňajšej politickej relácii V politike na Ta3 uviedol, že problém zvýšenia platov nie je v oblasti financií. Prostriedky na platy učiteľov podľa neho rezort má, problém ale predstavuje rozhodnutie Igora Matoviča. Podľa Gröhlinga platy visia na jednom podpise ministra financií.
Matovič podľa Gröhlinga prisľúbil na zvýšenie platov peniaze zo zdanenia ruskej ropy. „Minister financií Matovič hovorí, že z výberu ruskej ropy bude 300 miliónov eur a potom jeho analytici povedali, že to bude iba 55 miliónov. My nemôžeme platy učiteľov naviazať na výber pochybnej dane.“
Učitelia sú rukojemníci
Predseda strany Hlas Peter Pellegrini kritizuje ministra školstva spolu s premiérom za nezvládnutie situácie. Učiteľov označil za obete a rukojemníkov vládneho sporu.
Ministra Gröhlinga vyzýva k aktívnejšiemu prístupu. „Musíte buchnúť po stole, keď chcete niečo vybaviť.“ Vládu skritizoval pre nesprávny prístup k výmyslom Igora Matoviča, ktorý sa podľa jeho slov „len rehoce“.
Koniec koncov však na celú situáciu doplácajú len učitelia, k čomu sa minister školstva vyjadril, že ho to mrzí. Vinu však prenáša na už spomínaného ministra financií Matoviča.
„Slovenské školstvo je rukojemníkom sporu medzi Matovičom a SaS. Igor Matovič neznáša Richarda Sulíka a je schopný učiteľom nič nedať, aby sa pomstil strane SaS,“ tvrdí predseda Hlasu Pellegrini, ktorý celú situáciu označil za „cirkus“.
Podávanie demisií nehrozí
K situácii v školstve sa vyjadrila aj predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, ktorá nepriamo vyzvala ministra školstva na podanie demisie. Vo vyjadrení tvrdí, že situáciu v školstve Gröhling nezvláda. Minister to však považuje za absurdné a situáciu sa snaží podľa jeho slov riešiť, ako najlepšie to ide.
Minister hospodárstva Richard Sulík v súvislosti s kratšou výnimkou na embargo na ruskú ropu pre Slovensko určite nepodá demisiu. Uviedol Branislav Gröhling. Reagoval tak na výzvu koaličného poslanca Györgyho Gyimesiho zo strany OĽANO, ktorý ministra hospodárstva označil za lenivého diletanta, ktorý je zodpovedný za to, že Slovensko si nevyrokovalo dostatočnú výnimku z embarga. Podľa Gröhlinga však poslanec len vypúšťa „dymové clony“.
Pakty s fašistami
„Či už v rámci zákazu dúhových vlajok alebo v rámci tejto výzvy smerom k pánovi Sulíkovi,“ povedal minister s tým, že ho vyrušuje Gyimesiho spolupráca s fašistami. Riešiť situáciu však podľa neho musí hnutie OĽANO, v ktorom je Gyimesi poslancom.
Zároveň Gröhling povedal, že situáciu okolo skrátenej výnimky na ropné embargo bude ešte rozoberať koaličná rada. „Budú nejaké kroky, ktoré urobíme,“ doplnil minister.
Podľa šéfa opozičnej stany Hlas-SD Petra Pellegriniho je celá vec zodpovednosťou predsedu vlády Eduarda Hegera. „Predseda vlády hlasovaním na samite súhlasil s touto situáciou, ktorá je teraz na Slovensku,“ skonštatoval s tým, že Heger sa na samit nepripravil a nenaštudoval si problematiku.
Zároveň Pellegrini povedal, že keďže Slovensko je jednou z najzávislejších krajín od ruskej ropy, žiadny človek so zdravým sedliackym rozumom nemôže súhlasiť s rýchlym odpojením sa o nej. „Richard Sulík prezentoval rozumný názor a brzdil tieto veľkohubé reči pána premiéra, aj mu to vysvetlil, že to nejde vo vzťahu k Slovensku,“ dodal Pellegrini.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: SITA, TA3