Papalášske vily na lukratívnom Slavíne: Pozri si Výbohovu „vesmírnu loď“ a Bašternákovu „obludu“

  • Slavín je obľúbené miesto pre našich politikov i podnikateľov
  • Zmapovali sme chýrne domiská známych Slovákov, známych často s toxickou povesťou
Pohľad na hrad, megavila
Startitup
  • Slavín je obľúbené miesto pre našich politikov i podnikateľov
  • Zmapovali sme chýrne domiská známych Slovákov, známych často s toxickou povesťou

V Bratislave môžeme nájsť niekoľko mestských častí, patriacim k jej už známemu koloritu, avšak niektoré lákajú oveľa viac kupcov, ktorí nemajú práve hlboko do vrecka. Medzi takéto „zámožné“ lokality patrí aj okolie Slavína, pamätníka sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny na území západného Slovenska.

Alexander Krajňak, realitný expert z kancelárie Remax zdôrazňuje, prečo práve okolie Slavína má také významné postavenie. Je to aj vďaka jeho histórii. Jasne odpovedá na otázku, či je už spomínaná lokalita lákavá pre terajšiu klientelu.

„Určite áno, ak by to tak nebolo, tak by ste videli, že by po prvé tieto nehnuteľnosti začali chátrať a po druhé ambasády by z tohto okolia začali dvíhať kotvy. Toto sa nedeje. Skôr odtiaľ miznú starousadlíci,“ prízvukuje odborník.

Pôvodne toto územie obývali napríklad židovské rodiny a v rámci znárodnenia prišli k niektorým nehnuteľnostiam aj pohlavári bývalého režimu. Dnes sa to preklápa do solventnejšej klientely, či už sú to ľudia z privátneho sektora alebo ambasády a podobne,“ podčiarkol expert.

Okolité ulice a uličky tak ale zlákali okrem „bežných“, no zámožnejších ľudí aj známych politikov, bývalých ministrov či kontroverzné postavičky slovenského biznisu.

Startitup si tak posvietil na známe, ale aj menej skloňované zákutia v okolí Slavína a zmapoval tak najvychytenejšie nehnuteľnosti.

Bašternákova „ozruta“

Jednou z najikonickejších a zároveň najozrutnejších stavieb, ktorá stojí takmer v tieni pamätníka na Slavíne, je megavila toxického biznismena Ladislava Bašternáka. Podobne ako množstvo „lokálnych“ nehnuteľností je aj tá Bašternákova obohnaná vysokým múrom, a tak zabraňuje do kráľovstva daňového podvodníka nahliadnuť zvedavému oku náhodného okoloidúceho. 

Zahliadnuť tak kontúry masívnej stavby z ulice je viac ako náročné. Dostať sa dovnútra dá cez garážové dvere a menšie vstupné dvere. Obzvlášť zavádzajúca sa môže zdať príjazdová cesta, ktorá akoby na prvý pohľad viedla práve k Bašternákovej haciende. Faktom ale je, že tá ústi k bráne známeho herca Milana Kňažka.

Práve kultová tvár slovenskej hereckej scény a expolitik si s Bašternákom vytrpel svoje. Kňažko sa totiž pasoval s Bašternákom a jeho vilou aj prostredníctvom súdov.

Dom spájaný s Ladislavom Bašternákom
zdroj: TASR/Martin Baumann, Startitup/Juraj Pajdlhauser

Samotná stavba totiž, podobne ako Bašternákov biznis, mala svoje chybičky na kráse už v počiatkoch výstavby. Ako rekapituluje časopis Plus 7 Dní, stavba začala naberať svoje kontúry pred približne 16 rokmi a pôvodne malo ísť o vilu Katarína. Originálny návrh sa ale príliš nepodobal tomu, čo začalo rásť pod rukami robotníkov a stavbárskych strojov.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Plus 7 Dní, Trend, Plus 7 Dní, Aktuality.sk, Plus 7 Dní, ZBGIS, ZBGIS, Bratislavské noviny, Bratislavské noviny, Aktuality, ZBGIS, Plus 1 Deň, ZBGIS

Najnovšie videá

Trendové videá