Zemetrasenie na Slovensku seizmické stanice nezaznamenali

  • Severné Slovensko dnes malo podľa informácií z EMSC pocítiť zemetrasenie
  • Seizmické stanice na Slovensku na Orave otras nezaznamenali
mapa zemetrasení za posledných 48 hodín
EMSC
  • Severné Slovensko dnes malo podľa informácií z EMSC pocítiť zemetrasenie
  • Seizmické stanice na Slovensku na Orave otras nezaznamenali

Slovenskom malo podľa informácií Európskeho stredomorského seizmologického centra otriasť (EMSC). Portál iMeteo.sk píše, že sa epicentrum malo nachádzať neďaleko Zubrohlavy. Zemetrasenie malo dosiahnuť silu 3,4 magnitúdy, čo je na slovenské pomery celkom výnimočné číslo. 

Portál Teraz.sk však píše, že seizmické stanice na Slovensku na Orave otras nezaznamenali. TASR to mal potvrdiť vedúci oddelenia seizmológie Ústavu vied o Zemi (ÚVZ) Slovenskej akadémie vied (SAV) Kristián Csicsay.

Uviedol, že podobne silné zemetrasenie by stanice zachytili a pocítili by ho aj ľudia. Ozrejmil, že lokácia zemetrasenia sa vyhodnocuje automaticky a preto mohlo jednoducho dôjsť k chybe.

Oblasť nemá byť obývaná

Epicentrum sa podľa informácii iMetea malo nachádzať 14 kilometrov severne od Tvrdošína, na pohraničnej oblasti medzi Slovenskom a Poľskom. Daná oblasť nie je veľmi obývaná a práve to malo byť dôvodom toho, že nikto nepocítil plnú silu zemetrasenia. Nie sú známe žiadne škody ani zranenia.

Seizmografy EMSC v tejto oblasti mali zaznamenať dnes o 11:18 mierne silné otrasy. EMSC približuje, že malo ísť zemetrasenie v hĺbke dvoch kilometrov.

Na Slovensku nie sú bežné zemetrasenia s vyššou magnitúdou ako 3. Objavia sa síce, no iba sporadicky. Omnoho bežnejšie sú zemetrasenia s nižšou magnitúdou ako 2, ktoré bývajú také slabé, že ich ľudia zväčša ani nepocítia. Na Slovensku zaznamenávame ročne zhruba 80 zemetrasení.

Zdroje: iMeteo.sk, EMSC, Teraz.sk

Najnovšie videá

Trendové videá