Na mieste najbrutálnejšieho masakru slovenského podsvetia sa dnes chutne naješ, píše Lucia Jesenská
- Prehľad pandemických opatrení v krajinách
- Z miesta, kde sa stal krvavý masaker, je dnes slušná reštaurácia
- Príbeh úspešnej podnikateľky
- Prehľad pandemických opatrení v krajinách
- Z miesta, kde sa stal krvavý masaker, je dnes slušná reštaurácia
- Príbeh úspešnej podnikateľky
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- Praktický prehľad Covid opatrení v obľúbených dovolenkových destináciách Slovákov
- Šéf jej nápad zmietol zo stola. Pustila sa do toho sama a vybudovala miliardový biznis
- Odohral sa tu najkrvavejší masaker v našich dejinách. Dnes si tu kúpiš menučko za 6 eur
Dovolenkové destinácie
Dovolenková sezóna láka čoraz viac ľudí vycestovať do zahraničia. Po dlhých mesiacoch rôznych opatrení si ľudia s odchodom pandémie vydýchli a plánujú dovolenky v rôznych destináciách.
Uvoľnenie opatrení však môže pôsobiť chaoticky. Totižto, nie všade sú rovnaké podmienky vstupu a každá krajina si určila svoje vlastné opatrenia. My sme si pre teba pripravili praktický prehľad Covid opatrení v krajinách, ktoré Slováci navštevujú najradšej.
Aj napriek tomu, že nosenie respirátora a rúška je na Slovensku už minulosťou, do lietadla si ho nezabudni. Niektoré krajiny ho ešte požadujú. Rovnako to je aj na letiskách. Sú krajiny, kde prekryté dýchacie cesty nepotrebuješ, no pre istotu si respirátor zober.
Chorvátsko je slovenskou klasikou, ktorá už dlhé roky patrí medzi Slovákmi najnavštevovanejšie krajiny. Ak sa sem chystáš, máme pre teba dobré správy – vstup do krajiny nie je podmienený žiadnymi opatreniami.
Podobne je na tom aj Grécko. Bezstarostne môžeš navštíviť obľúbené ostrovy Kréta, Rodos, Korfu či Zakyntos. Čo sa týka Cypru, aj táto destinácia je bez akýchkoľvek obmedzení. Podobne je na tom Španielsko, takže aj ostrovy ako Malorka, Ibiza, Kanárske ostrovy a podobne.
Potešíme aj návštevníkov dovolenkových rezortov v Turecku či Egypte. Turecko ruší opatrenia a nepožaduje ani certifikáty. Čo sa týka Egyptu, po požiadaní o víza potrebuješ aj certifikát o plnom očkovaní proti Covidu.
Ak ťa zaujíma viac informácií o tom, za akých podmienok môžeš vstupovať do rôznych dovolenkových destinácií, prečítaj si náš článok.
Zmenila celé odvetvie
Podomových predajcov pozná snáď každý. A nie je tajomstvom, že niektorí sú naozaj neodbytní a dokážu predať aj nezmyselné produkty. Sú však aj takí, ktorí sa od domu k domu dostanú k naozajstnému a úspešnému podnikaniu.
Do tejto skupiny patrí Suneera Madhani, ktorá je dcérou dvoch pakistanských prisťahovalcov. Začínala ako podomová predavačka terminálov. V roku 2014 však spolu so svojím bratom založili spoločnosť Stax.
Ide o platobnú platformu pre podniky, ktorá funguje prostredníctvom mesačného paušálneho predplatného a nie z tržieb predaja. O tom, že ide o úspešnú firmu svedčí aj fakt, že v súčasnosti zamestnáva 300 ľudí a za posledných 8 rokov sa im podarilo spracovať transakcie v hodnote viac ako 23 miliárd dolárov pre tisíce podnikov.
My sme si pre teba pripravili príbeh tejto ženy, ktorá dnes chce byť vzorom pre ostatné ženy, aby neváhali a pustili sa do podnikania. Ani ona si sprvoti neverila a dôvodom bolo aj prostredie, v ktorom vyrastala.
Jej rodičia totiž viedli viacero podnikov. To je síce obdivuhodné, no väčšina z nich skončila neúspechom. Suneera tak nemala motiváciu vydať sa cestou podnikania. Avšak, postupom času sa jej v hlave aj vďaka rodičom zrodil nápad.
Z tohto nápadu je dnes úspešný biznis. Napadlo jej, že spoločnostiam by možno vyhovovalo viac platiť paušálne mesačné sadzby namiesto percent z predaja. Bolo by to výhodné nielen pre klientov, ale aj pre jej zamestnávateľa, ktorý tak mohol zarobiť viac peňazí.
Aj napriek tomu jej tento nápad šéf neschválil. Založenie vlastne firmy nebola jej prvá myšlienka, Suneera chcela byť len súčasťou procesu a pracovať pre spoločnosť, ktorá by jej nápadu verila.
Avšak keď ju odmietlo ďalších dvanásť bánk a spracovateľov, rodičia jej poradili, aby neponúkala svoj nápad ostatným, ale radšej na ňom pracovala sama. V tom momente sa k nej pridal aj jej brat a príbeh miliardového startupu sa začal písať.
Ak ťa zaujíma, ako sa súrodencom podarilo premeniť nápad na úspešný biznis, prečítaj si náš článok.
Krvavý masaker na Slovensku
O Slovensku vieme, že kedysi bolo pretriasané v rukách mafiánov a podsvetia. Napríklad tento rok v marci uplynulo 23 rokov od brutálnej popravy mafiánov v Dunajskej Strede.
Krvavý masaker sa odohral v bare Fontána a o život prišlo 10 ľudí, medzi ktorými bol aj boss juhoslovenského podsvetia Tibor Pápay alias Papa Joe. Podnik sa však otriasol a funguje ďalej.
Papa Joe, ako Tibora Pápaya oslovovali, sa cítil ako neohrozená osobnosť. O tých, ktorí mu boli verní, sa veľmi dobre staral. Horšie dopadli tí, ktorí nekráčali tak, ako si to on predstavoval. Nerobilo mu problém zavraždiť aj svojich ľudí.
„Všetci k zemi! Toto je policajná akcia,“ tieto slová sa ozývali priestormi podniku pre 23 rokmi. Pôvodné policajné zistenia tvrdia, že išlo o Arpáda Szamaránskeho, ktorý bol známy ako Paprika.
Ukázalo sa teda, že na miesto neprišli ozajstní policajti, ale išlo o troch falošných policajtov, ktorí si svoj plán dôkladne pripravili. Dvaja z nich vybehli na prvé poschodie a začali hlava-nehlava strieľať na všetko živé.
Aj napriek tomu, že prežiť bolo nemožné, jednému z členov gangu sa to podarilo. Bol ním Vojtech Écsi, ktorý z podniku odišiel ešte pred masakrom. Tento človek bol pravou rukou Tibora Pápaya.
Keďže všetci jeho blízki boli popravení, nezostávalo mu nič iné len z Dunajskej Stredy utiecť. Akonáhle posledný člen gangu odišiel, na pomyselný trón sa dostala skupina šátorovcov.
Celý masaker je dodnes veľkou záhadou a podľa odborníkov tam nehrá viacero faktov. Napokon priestory, kde sa najväčší masaker Slovenska odohral, dnes fungujú a ty sa tu môžeš slušne najesť. Ak ťa zaujíma, ako ju vnímajú obyvatelia Dunajskej Stredy, prečítaj si náš článok.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- Zemetrasenie na Slovensku seizmické stanice nezaznamenali
- Vedci ukázali, ako by vyzeral svet úplne bez lietadiel
- Najrýchlejšie privátne lietadlo sveta láme všetky rekordy. Stojí takmer 73 miliónov eur
- Jej CEO začínal v McDonald’s. Takýto je príbeh Binance, najväčšej kryptoburzy na svete