Toto sú najbizarnejšie vlajky štátov. Ukáž, ako sa v nich vyznáš
- Nie každá krajina používa „obyčajnú“ trikolóru
- Na vlajkách sa objavujú aj zvláštne farby či predmety
- Otestuj sa, ako dobre poznáš aj unikátne vlajky
- Nie každá krajina používa „obyčajnú“ trikolóru
- Na vlajkách sa objavujú aj zvláštne farby či predmety
- Otestuj sa, ako dobre poznáš aj unikátne vlajky
Štátne vlajky reprezentujú danú krajinu a národ. Farby a predmety, ktoré sa na nich objavujú, nie sú vecou náhody. Vždy vychádzajú z histórie, kultúry či náboženstva. Niekedy sa po dôležitých udalostiach vlajky aj menia.
U mnohých z nich môžeme „vysledovať“ spoločný pôvod, často ich spájajú tradície aj geografia. Ako vlajky škandinávskych krajín, na ktorých sa objavuje nordický kríž.
Veľa krajín má relatívne „nudné“ vlajky s jednoduchou trikolórou. Podľa viacerých historikov má tento dizajn pôvod v 16. storočí ako symbol republikanizmu, slobody či revolúcie.
A keďže ich jedna krajina od druhej tak trochu kopírovala a kolonizátori rozšírili svoje vlajky do získaných území, dnes sa tieto symboly podobajú. Na väčšine sú dva, prípadne tri zvislé alebo vodorovné pruhy, občas sa vyskytne štátny znak či erb.
Sú to však hlavne krajiny mimo Európy, kde sa na vlajkách, vďaka pestrým a neobyčajným tradíciám, objavujú aj pre nás bizarné objekty a farby.
Otestuj sa, ako dobre sa vyznáš v týchto bizarných svetových vlajkách.
1. Vlajka ktorej krajiny je na obrázku?
Na obrázku nie je vlajka žiadnej krajiny. Skombinovali sme znak Lesotha a farby vlajky Libanonu. Na libanonskej vlajke je v origináli zelený libanonský céder.
2. Vieš, ktorá krajina má vlajku nepravidelného tvaru?
Vlajku nepravidelného tvaru má Nepál. Je jedinou národnou vlajkou na svete, ktorá nemá tvar štvoruholníka. Tvoria ju dva na seba položené pravouhlé trojuholníky.
3. Čo je napísané na iránskej vlajke?
Na iránskej vlajke je napísané: „Boh je veľký“, teda v arabčine „Allāhu akbar“. Slová sa tam opakujú 22-krát na počesť revolúcie. 22. bahramu v iránskom kalendári (u nás 7. január 1978 – 11. február 1979) zvrhlo fundamentalistické náboženské hnutie vedené ajatolláhom Ruholláhom Chomejním šacha a zmenilo národnú vlajku.
4. Ktorá z týchto krajín má na vlajke fialovú farbu?
Fialovú má na vlajke Nikaragua. Je takmer neviditeľná, keďže sa nachádza na dúhe v erbe. Okrem erbu tvoria vlajku tri pruhy - biely medzi dvoma modrými. Fialová farba je na vlajkách zriedkavá, používa ju len jedna ďalšia krajina - Dominika.
5. Čo sa nenachádza na vlajke Mozambiku?
Na vlajke Mozambiku sa nenachádza polmesiac. Akokoľvek kuriózne to znie, vlajka má, okrem iného, hviezdu, na ktorej je otvorená kniha a na nej skrížený kalašnikov s motykou. Majú symbolizovať vzdelávanie, roľníctvo a obranu rodnej krajiny. Zbraň na vlajke majú ešte Guatemala, Haiti a Bolívia.
6. Ako sa volá stavba na vlajke Portugalska?
Stavba na vlajke Portugalska nemá meno. Na vlajke je centrálny červený štít, ktorý je vyplnený 7 žltými hradmi a menšími modrými štítmi ako symbol víťazstiev proti Maurom. Sedem žltých hradov symbolizuje maurské pevnosti, ktoré boli zvrhnuté v boji.
7. Ktorá z týchto krajín nemá na vlajke vtáka?
Vtáka nemá na vlajke Srí Lanka. Má na nej leva. Na vlajke Albánska je dvojhlavý orol, Uganda má žeriava kráľovského a na ekvádorskej je andský kondor.
8. Čo sa nachádza na vlajke Belize?
Na vlajke Belize je muž s pádlom. Okrem neho je na nej ešte aj muž so sekerou. Stoja vedľa mahagónového stromu, ktorý symbolizuje bohaté lesné zdroje v krajine. Nástroje, čo muži držia, sú pripomienkou ťažby a transportu najmä tohto dreva.
9. Ktorá krajina z uvedených má na vlajke najviac hviezd?
Najviac hviezd má na vlajke Nový Zéland. Sú 4 a predstavujú súhvezdie Južný kríž, čo zdôrazňuje polohu krajiny v južnom Tichom oceáne. Švédsko nemá na vlajke žiadnu hviezdu, Turecko má jednu a Sýria dve.
10. Vieš, čo predstavuje čiernobiely objekt na vlajke Eswatini?
Čiernobiely objekt na vlajke Eswatini je štít Svazijcov. Je to dominantná etnická skupina krajiny. Svazijci sú známi ako bojovníci a ich tradičný štít je vyrobený z kože vola čiernobielej farby, natiahnutej na drevenom ráme.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Britannica, World Atlas , The Culture Trip