Ukrajinci zničili Rusom „ničiteľa miest“ priamo počas natáčania propagandy
- Ruská zbraň, ktorá dokáže ničiť mestá, bola sama zničená v priamom prenose
- Ukrajinci ju mohli zamerať vďaka odpálenej rakete, ktorou sa chcela ruská propaganda pochváliť
- Ruská zbraň, ktorá dokáže ničiť mestá, bola sama zničená v priamom prenose
- Ukrajinci ju mohli zamerať vďaka odpálenej rakete, ktorou sa chcela ruská propaganda pochváliť
TOS-1 je ruský viachlavňový raketový systém, ktorý dokáže behom pár sekúnd vystreliť všetkých svojich 24 až 30 rakiet. Nejde pritom o obyčajné rakety, ktoré len dopadnú a vybuchnú, ale o termobarické so 100 kg vážiacimi hlavicami, ktoré v podstate vybuchujú dvakrát. Najskôr v určitej výške, aby do okolia rozptýlili aerosolný mrak, a vzápätí druhýkrát, aby sa tento mrak zapálil, čím dôjde k masívnej ničivej explózii.
Ide teda o veľmi nebezpečnú a obávanú superzbraň, ktorá nemá problém zničiť budovy i celé ulice za niekoľko sekúnd a ktorú priamo na bojisku chceli ruskí novinári hrdo ukázať svojim divákom.
Toto predstavovanie zbrane ale trvalo očividne kratšie, než mal ruský novinár pôvodne v pláne. Po niekoľkých desiatkach sekúnd natáčania začali v jeho okolí dopadať bomby a novinári sa museli schovať.
Ako mohlo delostrelectvo o nich vedieť
Hlavný rečník však naďalej pokračoval vo výklade, teraz už nie o superzbrani, ale o tom, čo sa v ich okolí deje. Akonáhle príde aj on na okraj cesty, kamera sa otočí smerom na TOS-1 (zrejme novšia verzia TOS-1A Solncepjok) a v tom dostane raketový systém zásah. Stal sa obeťou ukrajinského delostrelectva.
Sign of hope?
Russian propagandists with Tos-1 flamethrower.
50 seconds after the first launch, Ukrainian counter artillery fire begins.
130 seconds after the first launch, they are running for their lives. pic.twitter.com/yJ0QNr7M5x— Julian Röpcke🇺🇦 (@JulianRoepcke) June 3, 2022
Ešte v úplnom úvode ruskej reportáže vidieť, možno len pre daný záber pre divákov (ako tomu bolo aj v iných prípadoch), ako ruský raketomet vystreľuje jednu raketu.
Práve to sa mu podľa odborníkov mohlo stať osudným. Delostrelectvo má totiž bežne k dispozícii radar, ktorý dokáže lokalizovať, odkiaľ jednotlivé predmety – v tomto prípade raketa z TOS-1 – prichádzajú, a tým úspešne zamerať svoj cieľ.
Novinári sa so zničením systémom v pozadí vydávajú na odchod, pričom hlavný moderátor videa už len smutne komentuje, že ich ukrajinská strana našla. Dáva veci do autá a kričí na ostatných, aby zrýchlili. Na konci ešte vidieť i počuť, že niekde v okolí dopadajú ďalšie bomby, no vtom video končí.
Video rozvírilo debaty o raketovom systéme TOS-1, ktorý síce má ničivú silu, no za jeho slabinu mnohí považujú krátky dostrel – okolo 9 km, niektoré údaje dokonca uvádzajú ešte menšie čísla, ale môže ísť o staršie varianty.
9 km sa možno laikovi zdá dosť, ale aj staré (dokonca tie najstaršie) ukrajinské húfnice majú podstatne väčší dostrel, nehovoriac o nových zbraniach, ako sú napríklad Američanmi dodané M:777, ktoré vedia zničiť cieľ na vzdialenosť vyše 46 km. Zbraň tak mohla byť zničená zo vzdialenosti, na ktorú Rusmi vychválený TOS-1 ani len nepomýšľa.
Vďaka ruskej propagande sa podarilo zničiť aj najväčší mínomet sveta
Spomenúť si môžeme napríklad aj na najväčší mínomet na svete 2S4, ktorého v akcii hrdo ukazoval reportér štátnej ruskej televízie Rossija 1 Aleksandr „Sasha“ Kots. Touto zbraňou sa podľa viacerých informácií ostreľoval aj závod Azovstaľ, ktorý bol poslednou baštou Ukrajincov v Mariupole.
A Russian 2S4 Tyulpan 240 mm self-propelled heavy mortar firing a shell in Mariupol. pic.twitter.com/bAEyXRfh6b
— Status-6 (@Archer83Able) May 13, 2022
Reportáž zachytávala používanie zbrane z niekoľkých uhlov, vďaka čomu sa dalo dobre určiť, kde presne sa nachádza.
Po niekoľkých hodinách od tohto videa sa objavilo nové, no tentokrát zo strany Ukrajincov, ktorí z dronu natáčali miesto, kde bol ruský reportér a kde aktuálne najväčší mínomet sveta horí a následne vybuchuje.
Išlo o vôbec historicky prvé zdokumentované zničenie tejto „nezničiteľnej“ zbrane. Ukrajinci na záver poďakovali ruskému reportérovi za tip, kde majú udrieť.
Zdroje: Twitter/novinár Julian Röpcke, Wikipedia/TOS-1, archív Startitup