Prezidentka vracia Matovičov balíček: Deliť ľudí na prorodinných a tých druhých je podľa nej manipulujúce
- „Uvedený zákon vraciam do parlamentu na opätovné prerokovanie,“ uviedla prezidentka
- Do posledného momentu nebolo jasné, ako sa hlava štátu rozhodne
- „Uvedený zákon vraciam do parlamentu na opätovné prerokovanie,“ uviedla prezidentka
- Do posledného momentu nebolo jasné, ako sa hlava štátu rozhodne
Zuzana Čaputová rozhodla o protiinflačnej pomoci z dielne ministerstva financií. Po tom, čo pomoc schválil 24. mája parlament, mala zákon na stole prezidentka. Hlava štátu sa mohla rozhodnúť, či balíček odobrí alebo vetuje.
„Uvedený zákon vraciam do parlamentu na opätovné prerokovanie,“ uviedla prezidentka na tlačovej besede.
Prezidentka vetovala časti, ktoré mali platiť od 1. januára 2023. Daňový bonus a rodinné prídavky o asi 30 eur nevetovala. Prisľúbila, že ak poslanci jej veto prelomia, zákon predloží Ústavnému súdu.
„S týmto zákonom je od začiatku spojená akási polemika,“ otvorila Zuzana Čaputová. Priznala, že v súvislosti so zákonom existuje veľa výhrad z rôznych strán. Zákon bol prijatý za šesť dní, v skrátenom legislatívnom konaní.
„Na využitie skráteného legislatívneho konania treba mimoriadne okolnosti, ktorým sa nedá čeliť inak, ako tak, že sa rýchlo príjme zákon. Ak mimoriadne okolnosti nie sú, môže dôjsť k viacerým porušeniam.“
„Pôvodne deklarovaným cieľom zákona bola protiinflačná pomoc. Na Slovensku čelíme zdražovaniu už niekoľko mesiacov. Považujem za legitímne, ak sa štát snaží pomáhať ľuďom aj finančne. Taká pomoc by však mala spĺňať tri kritériá, adresnosť, dočasnosť a včasnosť.“
Minister financií mal potvrdiť, že nejde o protiinflačný balíček, no o daňovú revolúciu: „Pomoc rodinám je legitímny cieľ. Tvrdiť o niekom, že pri posudzovaní tohto balíčka, je prorodinný alebo nie, považujem za manipulatívne.“
https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10224033919168255
Rozhodnutie z rozumu
Protiinflačný, alebo inak prorodinný, balíček spôsobuje v našej Národnej rade už týždne roztržky. Do posledného momentu nebolo jasné, ako sa hlava štátu rozhodne.
Zuzana Čaputová prijala v pondelok zástupcov sociálnych partnerov, samospráv aj prorodinných organizácií. Témou ich diskusie bol spomínaný protiinflačný balíček, ktorý už schválila Národná rada SR.
Od schválenia Národnou radou bol zákon v rukách prezidentky. Tá ho mohla podpísať, ale zároveň vrátiť parlamentu.
SME RODINA: Hnutie rešpektuje veto prezidentky k rodinnému balíčku
Rešpektujeme prezidentku a jej právo veta. Avšak, naše hnutie má stále rovnaký postoj a to, že pomoc rodinám je na prvom mieste. O stanovisku Sme rodina k rozhodnutiu prezidentky vetovať časť prorodinného balíčka agentúru SITA informovala Linda Tribusová z tlačového oddelenia Sme rodina.
Dlho na seba nenechala čakať ani reakcia ministra financií, Igora Matoviča. Informovali sme ťa o nej v tomto článku.
Balíček nepovažujú za protiinflačný
Sociálni partneri namietali najmä legislatívny proces a obídenie sociálneho dialógu. Výhrady majú aj voči cieľovým skupinám pomoci. Balíček podľa odborárov nepomáha tým, ktorí sú najzasiahnutejší infláciou.
„Zrazu sa z nejakej protiinflačnej pomoci stala prorodinná reforma alebo balíček prorodinných opatrení,“ podotkla Monika Uhlerová z Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR.
Valéria Pokorná z Jednoty dôchodcov Slovenska poukázala na to, že protiinflačný balíček je veľmi nepriaznivý voči seniorom.
Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR skonštatoval, že požiadali prezidentku, aby zvážila podanie na Ústavný súd SR, ak takýto zákon opätovne prejde v parlamente. Podľa neho by mal súd posúdiť zneužitie legislatívneho procesu a skráteného legislatívneho konania.
Zamestnávateľov vyrušujú aj rozpočtové dosahy balíčka. Nepovažujú ho za protiinflačný. V súvislosti s návrhom na zdanenie mimoriadnych príjmov z ruskej ropy prezident Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) Alexej Beljajev uviedol, že čakajú na návrh, ako by to malo vyzerať.
„Je možné dodatočne zdaniť niektoré skupiny, samozrejme, je to veľmi citlivé z pohľadu konkurencieschopnosti,“ dodal.
Spokojné nie sú ani samosprávy
Samosprávy upozornili aj na možné dosahy straty miliónov eur zo svojich rozpočtov v dôsledku protiinflačného balíčka.
„Väčšina regiónov hovorí o tom, aby nebola táto norma podpísaná a vrátená parlamentu ako celok a zároveň aj požiadaný Ústavný súd, aby rozhodol, či proces, ktorý viedol k jeho prijatiu, bol ústavne konformný,“ priblížil predseda SK8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.
Prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) a primátor Trenčína Richard Rybníček je presvedčený, že v dôsledku tohto balíčka budú napríklad krachovať vrcholové športové kluby. Prezidentka podľa jeho slov povedala, že o tom, ako naloží s týmto zákonom, sa rozhodne na základe faktov.
„Nebude to emocionálne rozhodnutie, bude to rozhodnutie na základe debát s tými, s ktorými sa vláda SR pred svojím rozhodnutím nerozprávala a ich odignorovala,“ dodal.
Prorodinná prezidentka?
Asociácia za život a rodinu na svojej webovej stránke uviedla, že prorodinné organizácie v pondelok nedostali od hlavy štátu prísľub podpisu zákona. Požiadali ju, aby bola „prorodinnou prezidentkou“ a aby zákon podpísala.
Zdôraznili, že chudobní ľudia si krúžky často nemôžu dovoliť, že daňovo-odvodové zaťaženie rodín s deťmi je najvyššie spomedzi krajín V4, ale napríklad aj to, že rast úrokových sadzieb bude znamenať problém pre rodiny s hypotékami.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: TASR, Tlačová konferencia