Slovenská značka zvýšila zisk o vyše 400 %. Teraz ako jediná získala svetovú certifikáciu
- Wilderoben je slovenská značka, na ktorej produkty nedá dopustiť mnoho Slovákov
- Oznámila zisk certifikácie, ktorou sa môže pochváliť ako jediná u nás
- Wilderoben je slovenská značka, na ktorej produkty nedá dopustiť mnoho Slovákov
- Oznámila zisk certifikácie, ktorou sa môže pochváliť ako jediná u nás
Po ôsmich mesiacoch certifikačného procesu sa vôbec prvej slovenskej firme podarilo získať certifikáciou B Corp. Ide o značku Wilderoben, ktorá sa tak zaradila medzi svetovo známe firmy ako Patagonia, Ben&Jerry’s, Veja či The Body Shop.
Zároveň pridali Slovensko na mapu udržateľných podnikov vo svete. Startitup o tom informoval zástupca značky Silvester Behun. Do roku 2021 sa celosvetovo na hodnotenie dopadu B Labs zaregistrovalo viac ako 196-tisíc spoločností. 60-tisíc z nich prešlo certifikačným procesom, 5 000 z nich získalo certifikát B Corp, čo je len približne 2,5 % spoločností.
Čo je B Corp? Nie je to len o predaji udržateľných značiek. Certifikácia B Corporation (známa tiež ako certifikácia B Lab alebo B Corp) je najprísnejšie hodnotené osvedčenie, ktoré spoločnostiam udeľuje B Lab.
B Lab je globálna nezisková organizácia s pobočkami v Spojených štátoch amerických, Európe, Južnej Amerike, Kanade, Austrálii a na Novom Zélande.
Na získanie a udržanie certifikácie musia jednotlivé spoločnosti získať minimálny počet bodov v online hodnotení „sociálnej a environmentálnej výkonnosti“. Taktiež musia splniť požiadavku na začlenenie záväzkov B Lab voči zainteresovaným stranám do riadiacich dokumentov spoločnosti.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Certifikácia B Corp je označenie, ktoré znamená, že podnik spĺňa vysoké štandardy overeného výkonu. Tiež zodpovedne a transparentne uvádza faktory ako zamestnanecké benefity, príspevky na charitu, ale aj postupy dodávateľského reťazca a vstupné materiály výrobného procesu.
Spoločnosť wilderoben, s. r. o., v roku 2021 zvýšila zisk o 444 % na takmer 50-tisíc eur a tržby jej narástli o 38 % na viac ako 430-tisíc eur, ukazujú to dáta portálu Finstat.sk.
Tisíce eur na pomoc lesom
Značka Wilderoben je unikátna aj tým, že venuje 1 % z každého predaného produktu Lesoochranárskemu zoskupeniu VLK. Touto spoluprácou chcú aktívne prispievať k ochrane prirodzených lesov na Čergove a pomáhať ďalej rozširovať chránené prírodné rezervácie na Slovensku. Spolu so ziskom z akcií, ako je Dobrý trh, Green Friday či Stand up for Wolf, doposiaľ prispeli čiastkou 16 173 eur.
„Spolu s VLKom chceme dosiahnuť, aby sa v prirodzených lesoch nerobilo nič. Aby sa tam nerúbalo, nepoľovalo, nepostrekovalo chemikáliami, neodstraňovalo mŕtve drevo, nevysádzalo či nejazdilo na autách. Naopak, chceme, aby do lesov chodili ľudia a spoznávali ich aj mimo vyznačených chodníkov.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Aj preto Wilderoben zamestnanci venujú 5 % ich pracovného času pro bono na účel ochrany prirodzených lesov. Petíciu Všetko pre nič už v réžii Wilderoben počas volieb, v stánku na Dobrých trhoch či priamo v obchode podpísalo 9 200 ľudí a pribúdajú ďalší. Môžeš sa pripojiť aj ty na vsetkoprenic.sk
Wilderoben ako spoločnosť venovala počas 3 rokov od svojho založenia 1 % obratu lesoochranárskemu združeniu VLK. Okrem toho umožňuje zákazníkom bezplatné opravy odevov a sprostredkuje resell detského oblečenia bez nároku na odplatu.
VLK
Lesoochranárske zoskupenie VLK vlastní prvú súkromnú prírodnú rezerváciu na Slovensku Vlčia s rozlohou 21 ha, ktorá sa nachádza v Čergovskom pohorí. Druhá súkromná rezervácia Rysia (30 ha) sa nachádza v Strážovských vrchoch.
Vzniku tretej súkromnej prírodnej rezervácie Roháčia v Cerovej vrchovine VLK aktívne pomohol. Od roku 1993 pracujú ochranári a dobrovoľníci vo VLKu na záchrane prirodzených lesov na Slovensku.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Vytvárajú sieť prísne chránených území pod názvom Evolučné lesy®, kde nechávajú spoločenstvá organizmov nerušene sa vyvíjať. Dosiahli vyhlásenie nových prísne chránených území na rozlohe 2 236 hektárov a vzatím si do dlhodobého prenájmu a kúpou zabezpečili ochranu ďalších 262 hektárov.
Dosiahnutými zmenami v zákonoch zachránia ročne desiatky vlkov, ktoré by bez týchto zmien boli zabité, dlhodobo chránia medvede pred trofejovým lovom, bojujú proti nadmernej ťažbe dreva, odhaľujú krádeže dreva či pytliactvo, organizujú prednášky a semináre pre verejnosť v mestách aj v teréne.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Finstat.sk, Wilderoben