Chcete investovať do ETF? Bez brokera to nepôjde a ukážeme vám, ako si správne vybrať
Investovanie do ETF fondov je efektívny spôsob zhodnotenia peňazí, ktorý je dostupný aj pre vás. Tak ako pri každom finančnom inštrumente, aj pri ETF je dôležitý správny výber brokera, ktorý vám bude spoľahlivým partnerom. Ale ako nájsť najlepšieho brokera pre investovanie do ETF? Na to sme sa pýtali Lukáša Ištvana, súkromného investora z portálu uspesnynaburze.sk.
Čo je ETF a aké sú jeho výhody?
ETF sú na burze obchodovateľné fondy, pričom investovať môžete do viacerých typov fondov. Ide o indexové, sektorové, komoditné, menové, dlhopisové, inverzné, pákové alebo dividendové ETF fondy. Tieto fondy fungujú tak, že kopírujú vývoj cien toho aktíva, ktoré sledujú, teda napríklad akcie či indexy.
Vhodné sú aj pre investorov začiatočníkov, pretože investovať sa dá aj niekoľko desiatok eur a ani poplatky vás nebudú príliš zaťažovať.
Výhodou je diverzifikácia, pretože portfólio akcií je široké môžete investovať do viacerých fondov aj bez toho, aby ste mali značný kapitál. Okrem toho je tu aj možnosť investovať do indexových fondov, ktoré vyplácajú aj dividendy.
Všetko potrebné o investovaní do ETF fondov sa dozviete na webe Úspešný na burze.
V čom sa ETF líši od klasického podielového fondu
Podielové fondy sú pomerne známe a možno ste do nich investovali aj vy. Tieto fondy sú spravované aktívne manažérmi. Podielové fondy sú dnes dostupné v podstate pre každého, ale nie je možné obchodovať s nimi na burze, a okrem iného sa platí aj ročný poplatok za spravovanie investície.
ETF sú riadené pasívne a platíte iba poplatky za nákup a predaj, teda odpadá poplatok za spravovanie. Výnimkou sú samozrejme spravované ETF portfóliá. ETF sledujú podkladové aktívum a kopírujú jeho vývoj. A jeden zo zásadných rozdielov je ten, že ETF sú obchodovateľné na burze. Takže ich nákup a predaj je veľmi rýchly a jednoduchý.
Dôležité kritéria pri výbere ETF brokera
Pri investovaní alebo obchodovaní vždy podstupujete určité riziko. Aby riziko nebolo priveľké a najmä zbytočné, mali by ste si overiť reguláciu brokera, u ktorého si chcete otvoriť obchodný účet.
Vybrať si regulovaného brokera znamená, že bude zabezpečená transparentnosť a bezpečnosť pri investovaní. Každý investor predsa chce férové obchodné podmienky. Ak by ste to riskli s brokerom bez regulácie, môže sa napríklad stať, že si nebudete môcť vybrať svoje peniaze alebo broker bude manipulovať s cenami inštrumentov.
K najznámejším regulačným úradom patria Národná banka Slovenska (NBS), European securities and market authority (ESMA) Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC) alebo Financial Conduct Authority (FCA). Pre českých investorov je dôležitá aj Česká národná banka (ČNB).
Pozrite sa aj na poplatky
Pozornosť venujte aj poplatkom, ktoré si broker účtuje a ich výške. Bežne sa pri obchodovaní s ETF stretnete s poplatkom za nákup a predaj ETF, ale aj s konverzným poplatkom, ktorý sa účtuje pri zmene meny.
Výška poplatku spravidla závisí na investovanej sume, resp. hodnote transakcie. V neposlednom rade by vás mala zaujímať aj ponuka ETF fondov u konkrétneho brokera. Tá by mala určite zahŕňať najpopulárnejšie ETF nielen z USA, ale aj z Európy.
Ak sa chcete dozvedieť o výbere ETF brokera čo najviac, navštívte web uspesnynaburze.sk.
Vyskúšajte si obchodnú platformu brokera
Obchodná platforma určite nie je detail, na ktorom nezáleží.
Viacero kvalitných brokerov ponúka aj demo účet. Ide o obchodný účet s ktorým môžete obchodovať iba fiktívne. Je to ideálny spôsob ako si vyskúšať obchodnú platformu a zistiť, či vám vyhovuje. Okrem toho vám demo účet dáva možnosť vyskúšať si aj obchodné stratégie.
Aj obchodná platforma môže ovplyvniť výber konkrétneho brokera, pretože pri obchodovaní je podstatná najmä rýchlosť realizovania objednávok. Porovnanie obchodných platforiem tiež nájdete na stránke Úspešný na burze. V tabuľke nájdete všetky dôležité informácie, ktoré vás budú pri výbere platformy zaujímať.