Systém je pred kolapsom a vláda to ignoruje, bije na poplach zdravotná poisťovňa

  • Operáciu srdca dokáže štát svojim poistencom splatiť za 67 rokov
  • Priemerný mesačný odvod na zdravotné poistenie je u živnostníka 77 eur
zdravotníctvo, peniaze
Unsplash/Emil Kalibradov, Olga Kononenko
  • Operáciu srdca dokáže štát svojim poistencom splatiť za 67 rokov
  • Priemerný mesačný odvod na zdravotné poistenie je u živnostníka 77 eur

Štát by mal priebežne zvyšovať platbu za svojich poistencov, inak systém skolabuje. Upozorňuje na to súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera. Seniori, ľudia na rodičovskej a materskej dovolenke, ale aj deti a študenti pritom tvoria takmer 60 percent z celej populácie. Podľa Dôvery však existuje nepomer medzi cenami zdravotníckych výkonov a výškou odvodov štátu na zdravotné poistenie.

„Operáciu srdca dokáže štát svojim poistencom splatiť za 67 rokov, hospitalizáciu na oddelení intenzívnej medicíny je schopný uhradiť až za 36 rokov a zaplatenie výmeny kolenného kĺbu mu trvá 14 rokov,“ približuje aktuálnu situácia zdravotná poisťovňa.

Jeden kardiochirurgický zákrok stojí viac ako 28-tisíc eur, no štát za svojich poistencov platí poistné 35 eur mesačne. Transplantáciu srdca, ktorej cena je v priemere 148-tisíc eur, by štát pri aktuálnej výške svojich odvodoch splácal 351 rokov.

Dôvera priznáva, že ani väčšina pracujúcich ľudí by si ani svojimi celoživotnými odvodmi nedokázala našetriť na zložitejšiu zdravotnú starostlivosť. Priemerný mesačný odvod na zdravotné poistenie je u živnostníka 77 eur.

V prípade, že by dostal rakovinu hrubého čreva a museli by mu nádor vyoperovať, stálo by to 16 700 eur. Teda takmer osemnásť rokov jeho zdravotných odvodov. O niečo lepšie sú na tom zamestnanci, za ktorých priemerný mesačný odvod na zdravotné poistenie je 178 eur.

Aby sa tak k zdravotnej starostlivosti mohol dostať každý občan Slovenska, je nevyhnutá solidarita. „Každý pilier však má svoju nosnosť a nesmie byť preťažovaný. Je veľmi dôležité, aby štát priebežne zvyšoval platbu za poistencov štátu, ktorí tvoria takmer 60 percent z celej populácie. Inak systém skolabuje. Vláda túto hrozbu ignoruje, napriek tomu, že náklady na liečbu z roka na rok stúpajú, platbu za poistenca štátu primerane nezvyšuje,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.

Financie sú problémom aj pri zdravotníkoch

K hlavným krátkodobým cieľom ministerstva zdravotníctva patrí nárast miezd sestier na rýchlu stabilizáciu personálu, a to zvýšením koeficientov.

Podľa šéfa rezortu Vladimíra Lengvarského (nom. OĽANO) pripravujú tiež systémové opatrenia v podobe študentských dotácií, príspevkov ku mzde absolventov, návratu do rodiska, ako aj adaptačnej jazykovej prípravy, mentorského príspevku, vstupnej náborovej jednorazovej dotácie či podpory celoživotného vzdelávania. Informovalo o tom v pondelok ministerstvo zdravotníctva v tlačovej správe.

„Veľmi dobre si uvedomujeme, že pri rokovaniach o dodatočnom dofinancovaní a zvyšovaní ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov je našou úlohou nielen žiadať finančné prostriedky, ale aj priniesť návrhy systémových a udržateľných riešení,“ povedal Lengvarský.

Minister zdravotníctva považuje za strednodobé ciele zmeny imidžu povolenia sestra, financovania zdravotníctva a pracovných podmienok. Za dlhodobý cieľ vychádzajúci z Národnej stratégie riadenia a stabilizácie ľudských zdrojov v zdravotníctve si rezort dal bližšie určenie a prerozdelenie kompetencií, ustálenie personálnych normatívov a skvalitnenie procesov vzdelávania.

K naplneniu týchto cieľov podľa ministerstva zdravotníctva pomôžu nielen strategické dokumenty, ale i Plán obnovy a odolnosti SR, reformy s ním súvisiace, optimalizácia sete nemocníc, záchrannej zdravotnej služby, domácej dlhodobej starostlivosti a ambulančnej sféry.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá