Fico: Úspešné referendum musí spôsobiť demisiu vlády. Otázky nemôžu byť protiústavné
- Smer-SD spustil petičnú akciu k referendu
- Predstavené referendové otázky by podľa Fica nemali byť protiústavné
- Smer-SD spustil petičnú akciu k referendu
- Predstavené referendové otázky by podľa Fica nemali byť protiústavné
Navrhované referendové otázky nemôžu byť protiústavné, tvrdí predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico v súvislosti s prebiehajúcou petičnou akciou k referendu.
Predčasné voľby alebo demisia vlády
Opozičný Smer-SD minulý týždeň spustil petičnú akciu k referendu, všeľudové hlasovanie by chcel spojiť s jesennými voľbami 29. októbra.
Prvá otázka má znieť: „Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu?“ Druhá otázka má znieť: „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady (NR) SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“
Fico pripustil, že úspešné referendum nemusí viesť k predčasným voľbám, pri odsúhlasení prvej otázky ľuďmi však musí spôsobiť demisiu vlády. Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii.
„Druhá otázka o zmene ústavy je presne to, čo od nás žiada Ústavný súd SR a čo vládna koalícia odmieta urobiť,“ komentoval Fico. Poukázal na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý podľa neho skonštatoval, že predčasné voľby sa na Slovensku nemôžu konať, kým nedôjde k zmene ústavy.
K prvej otázke povedal, že ak sú ľudia nositeľmi štátnej moci, musia mať právo poslať vládu do demisie. Nevylúčil, že po demisii nemusia prísť automaticky predčasné voľby a v parlamente môže existovať väčšina, ktorá sa môže opätovne pokúsiť o zostavenie novej vlády. Nepokladá to však za pravdepodobné.
Ako podotkol líder opozičnej strany, v reakciách na petičnú akciu nezachytili nikoho, kto by povedal, že navrhované otázky sú protiústavné. Odvolávajúc sa na Ústavný súd SR zdôraznil, že výsledok referenda je priamo záväzný a má silu ústavného zákona.
V prípade, že by v platnom referende odsúhlasili ľudia druhú otázku, nebude podľa neho treba ani meniť ústavu. „Ak by ústavná kríza ďalej pretrvávala, neboli by schopní zostaviť vládu, v takom prípade stačí 76 hlasov v Národnej rade SR, aby sa na Slovensku konali predčasné parlamentné voľby,“ uviedol.
Politická podpora
Politickú podporu referendu podľa Fica deklarovali mimoparlamentné strany Hlas-SD, SNS a Republika. „Referendum je jediný spôsob, ktorý ľuďom na Slovensku ostal, aby vyslovili zásadným spôsobom nespokojnosť s touto vládou a požiadali ju, aby odišla,“ uviedol mimoparlamentný Hlas-SD. Verí, že referendum bude úspešné, a spraví všetko pre to, aby sa uskutočnilo čo najskôr.
Mimoparlamentné hnutie Republika potvrdilo, že opozičné strany rokovali o spoločnom postupe v referende. Chcú podľa neho docieliť koniec súčasnej vlády a predčasné voľby.
„V spolupráci s relevantnými opozičnými partnermi chceme ľuďom ukázať, že na Slovensku existuje nádej na zmenu,“ informoval hovorca hnutia Ondrej Ďurica.
SNS sľubuje, že urobí všetko pre vyzbieranie 350 000 podpisov potrebných pre vypísanie referenda. Zdôrazňuje potrebu spolupráce opozičných strán.
„Veríme, že sa aj na tomto referende Peter Pellegrini a Robert Fico poučia, že musia spolupracovať, pretože inak nedôjde k zmene vlády Sulíka, Matoviča, Kollára,“ uviedla SNS.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: TASR, SITA