Zdražovanie pokračuje. Inflácia opäť rástla, dosiahli sme 22-ročné maximum

  • Inflácia na Slovensku dosiahla nový strop
  • Ide o 22-ročné maximum
nákup potravín
Unsplash/@atoms
  • Inflácia na Slovensku dosiahla nový strop
  • Ide o 22-ročné maximum

Inflácia na Slovensku zaznamenala v máji nové maximum, a to 12,6 %. Medziročne rástla tretí mesiac dvojciferným tempom a podľa Štatistického úradu SR je najvyššia od júna 2000.

Naďalej stúpajú najmä ceny potravín, pohonných hmôt a energií. Výrazne si Slováci priplatili už aj v reštauráciách a kaviarňach, za ubytovacie služby a najnovšie aj za odevy a obuv.

Ceny rástli vo všetkých dvanástich sledovaných odboroch. Ceny potravín boli medziročne drahšie až o 16,6 %, a to pri všetkých deviatich sledovaných položkách.

Najviac infláciu ovplyvnili, s prihliadnutím na podiel kupovaných položiek v nákupnom košíku, rastúce ceny mäsa o 16,5 %, chleba a obilnín o 18,8 % a mlieka, syrov a vajec o 17,4 %. Naďalej rástli ceny olejov a tukov o 40,1 % a výrazne si Slováci priplatili aj pri nákupe zeleniny, ktorá stála o 19,6 % viac ako pred rokom.

Najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností predstavujú náklady na bývanie. Ich rast bol v máji medziročne na úrovni 15,6 %. Ceny sa zvýšili za imputované nájomné pri zdražení o 19,4 % a pri službách súvisiacich s bývaním o 20,7 %. Ceny za elektrinu, plyn a tepelnú energiu vzrástli sumárne o 15,7 %.

Stále si Slováci priplácali aj za pohonné hmoty. Tie sa medziročne zvýšili o 36,8 %. Priplatili si aj za reštauračné a kaviarenské služby pri zdražení o 13,5 %, ubytovacie služby zdraželi o 8,3 %. Rástli ceny aj za váhovo menej významné položky ako telekomunikačné služby, odevy a obuv, či pomôcky a služby osobnej starostlivosti.

Rakúšania predstavili opatrenia

Rakúska vláda v utorok predstavila balík opatrení zameraných na zmiernenie vplyvu vysokej inflácie. V rámci neho dostanú všetci obyvatelia príspevok 500 eur a nové poplatky za emisie oxidu uhličitého odložia o tri mesiace.

Ročná miera inflácie v Rakúsku dosiahla v máji 8 %, čo je podobná miera ako v iných európskych krajinách. Vláda pod vedením kancelára Karla Nehammera vyčíslila hodnotu okamžitých opatrení na približne päť miliárd eur, pričom do roku 2026 pôjde na tento balík zo štátneho rozpočtu celkovo 28 miliárd eur.

Kabinet tvrdí, že cieľom balíka je priniesť úľavu ľuďom s nízkymi príjmami, nezamestnaným a osobám s nízkymi dôchodkami. Tí dostanú ďalších 300 eur nad rámec spomenutej 500-eurovej pomoci. Medzi ďalšie opatrenia patrí napríklad aj kompenzácia cien elektriny v prípade podnikov.

Stúpla aj cena ropy

Ceny ropy sa v pondelok zvýšili. Júlové dodávky ľahkej americkej ropy si pripísali 26 centov a uzavreli na úrovni 120,93 USD za barel. Augustové dodávky severomorskej ropy Brent zdraželi o 26 centov na 122,27 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu však klesla, a to o 13 centov na 4,04 USD za galón.

Ceny drahých kovov zamierili nadol. Zlato zlacnelo o 43,70 USD na hodnotu 1831,80 USD za uncu. Cena striebra oslabila o 67 centov na úroveň 21,26 USD za uncu.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá