S uvoľnením opatrení prekvitá aj nelegálny biznis. V EÚ sa točia drogy za milióny
- Po uvoľnení pandemických opatrení sa v Európe vyskytujú veľké množstvá drog
- 83,4 milióna ľudí vo veku 15 – 64 rokov v EÚ už malo užiť nelegálnu drogu
- Po uvoľnení pandemických opatrení sa v Európe vyskytujú veľké množstvá drog
- 83,4 milióna ľudí vo veku 15 – 64 rokov v EÚ už malo užiť nelegálnu drogu
Pašovanie a užívanie drog sa v Európskej únii (EÚ) vracia na predpandemickú úroveň. Vyplýva to z najnovšej správy Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA), podľa ktorého sú po uvoľnení pandemických opatrení v regióne veľké množstvá drog. V niektorých prípadoch až nad predpandemickou úrovňou.
Úrady v EÚ rušia stovky laboratórií na výrobu drog. Každý týždeň sa v bloku objavujú nové psychoaktívne látky a v roku 2021 po prvý raz hlásili 52 nových drog. „Pre mňa je odkaz, ktorý vyčnieva z našej analýzy drogových trendov v roku 2022, zhrnutý ako ‚Všade. Všetko. Všetci’,“ povedal riaditeľ centra Alexis Goosdeel.
Odhaduje sa, že zhruba 83,4 milióna ľudí vo veku 15 – 64 rokov v EÚ, respektíve 29 percent tejto populácie, užilo nezákonnú drogu, pričom tak spravilo viac mužov ako žien. Najpopulárnejšou látkou je podľa EMCDDA stále marihuana, pri ktorej hlásia 22 miliónov užívateľov.
Nasleduje kokaín, extáza a amfetamíny. Zhruba milión ľudí bralo heroín alebo iný nepovolený opioid. V roku 2020, pre ktorý sú najaktuálnejšie údaje, zomrelo v EÚ na predávkovanie drogami 5 800 ľudí.
EMCDDA v správe poukazuje na zvýšené používanie aplikácií sociálnych médií a služieb šifrovaných správ na získanie prístupu k produktom počas pandémie, čo je model, ktorý pravdepodobne pretrvá.
Centrum tiež uviedlo, že je ešte príliš skoro na hodnotenie vplyvu návratu Talibanu k moci v Afganistane na obchodovanie s heroínom, no podotkol, že by to mohlo viesť k zvýšeniu.
Podľa správy pestovanie maku v krajine pokračuje aj napriek zákazu výroby a predaja. V správe tiež píše, že vojna na Ukrajine ovplyvní trasy na pašovanie. Minulý mesiac EMCDDA uviedlo, že úrady v Európe zadržiavajú rekordné množstvá kokaínu, pričom túto drogu už vyrábajú aj v EÚ.
Český kokaínový rekord
Rekordné množstvo kokaínu odhalili v dodávke banánov pre supermarkety v Českej republike. Polícia krajiny v piatok informovala, že 840 kilogramov drogy našli v kartónových krabiciach s banánmi zamestnanci supermarketov v mestách Jičín a Rychnov nad Kněžnou.
Policajti prehľadávajú iné predajne v Česku, do ktorých smerovali banány z rovnakej zásielky. Polícia uviedla, že spolupracuje s kolegami z iných štátov.
Šéf českej Národnej protidrogovej centrály Jakub Frydrych pre Český rozhlas povedal, že kokaín pravdepodobne pochádza zo Strednej Ameriky. Hodnotu objavených drog na čiernom trhu v Českej republike odhadujú na viac ako 2 miliardy českých korún.
Podobný prípad bol v Česku v roku 2015, keď v pražskom supermarkete našli viac ako 100 kilogramov kokaínu. V roku 1999 česká polícia zhabala 117 kilogramov kokaínu, ktorý bol medzi sušeným ovocím v sklade severne od Prahy.
Nakúpime drogové testy za milióny
Ministerstvo vnútra SR vyhlásilo pre potreby polície verejné obstarávanie na zabezpečenie testov na detekciu požitia omamných a psychotropných látok. Ako sa uvádza v oznámení na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie, odhadované náklady na zabezpečenie vybavenia predstavujú 3 663 200 eur bez DPH.
„Predmetom zákazky je dodanie 160-tisíc kusov jednorazových rýchlych viacparametrových orientačných testov na kvalitatívnu detekciu požitia omamných a psychotropných látok zo slín a 40-tisíc kusov jednorazových rýchlych viacparametrových orientačných testov na detekciu požitia omamných a psychotropných látok zo slín a zároveň aj z potu,“ uviedol rezort vnútra.
V cene testov je podľa ministerstva zahrnuté aj odborné zaškolenie budúcich používateľov, konkrétne tri kurzy po približne 40 osôb, ktoré budú v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach.
Záujemcovia o dodanie testov môžu ministerstvu predkladať ponuky do 30. júna. Kritériom vyhodnocovania ponúk má byť najvýhodnejšia cena.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: SITA