Experti chcú premenovať vírus opičích kiahní, považujú ho za diskriminačný

  • Opičie kiahne sa naďalej šíria v niekoľkých štátoch sveta
  • Po novom sa zvažuje ich premenovanie
NEMOCNICA, SANITKA
Unsplash/CDC, camilo
  • Opičie kiahne sa naďalej šíria v niekoľkých štátoch sveta
  • Po novom sa zvažuje ich premenovanie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) plánuje premenovať vírus opičích kiahní, ktorých súčasný názov označuje za nepresný, diskriminačný a stigmatizujúci. V stredu to oznámil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Informuje The Guardian.

Ghebreyesus informoval, že WHO spolupracuje na premenovaní vírusu s odborníkmi z celého sveta, pričom nový názov by mala oznámiť čo najskôr. Vedci upozornili, že v médiách a odbornej literatúre sa prepuknutie nákazy opičími kiahňami nesprávne spája s africkými krajinami.

Vírus sa však podľa nich v LGBTI komunite šíril ešte skôr, než britský úrad verejného zdravotníctva potvrdil nákazu u muža, ktorý sa v máji vrátil do Londýna z Nigérie. Kritizujú aj používanie fotografií, ktoré ako pacientov s kiahňami vyobrazujú výlučne Afričanov.

Vo svojej správe vedci vírus opičích kiahní nazývajú „hMPXV“, aby odlíšili vírus kiahní bežne prítomný medzi zvieratami od súčasného variantu, ktorý sa šíri medzi ľuďmi.

Pred opičími kiahňami sú do veľkej miery chránení ľudia, ktorí boli očkovaní proti pravým kiahňam (variole). Vakcína proti variole sa môže na základe odporúčania použiť u úzkych kontaktov s vysokým individuálnym rizikom ťažkého priebehu a u zdravotníkov, ktorí napríklad boli v kontakte s nakazenou osobou bez ochranných pomôcok. Je reálny predpoklad, že vakcína sa u nás bežne v ohniskách nebude používať, alebo sa bude používať zriedkavo.

Pravdepodobne to bude iba limitované množstvo pre osoby v úzkom kontakte s vysokým individuálnym rizikom ťažkého priebehu ochorenia na ich vlastnú žiadosť a pre zdravotníckych pracovníkov v profesionálnom riziku.

„Na základe dostupných zistení je pravdepodobnosť ďalšieho šírenia vírusu medzi širšou populáciou v krajinách EÚ/EHP a celosvetovo veľmi nízka, čo vedie k celkovo nízkemu riziku pre všeobecnú populáciu. Avšak individuálne riziko vzniku opičích kiahní môže byť vysoké pre malé deti, tehotné ženy, starších alebo imunokompromitované osoby,“ informoval ÚVZ SR.

Regionálny úrad Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu už vyzval na naliehavý spoločný boj proti šíreniu opičích kiahní a na spravodlivé rozdeľovanie vakcín.

Európa zostáva ohniskom šírenia opičích kiahní, pričom tamojších 25 krajín hlásilo už vyše 1500 prípadov tohto ochorenia, oznámil v stredu regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Henri Kluge. To je približne 85 percent z celkového počtu celosvetových prípadov, dodal.

„Rozsah tejto nákazy predstavuje skutočné riziko; čím dlhšie sa vírus bude šíriť, tým ďalej sa dostane a tým silnejšie sa uchytí v neendemických krajinách,“ uviedol Kluge a myslel tým krajiny, kde sa vírus až do mája tohto roka nevyskytoval vôbec alebo len zriedkavo.

Vírus využíva na šírenie také príležitosti, aké sa naskytnú. „Ale – a to je dôležité – musíme pamätať na to, že samotné opičie kiahne sa nespájajú so žiadnou konkrétnou skupinou (ľudí),“ upozornil Kluge.

Zatiaľ sa však ochorenie zistilo v Európe prevažne u mužov, ktorí majú pohlavný styk s mužmi. Kluge tiež zdôraznil, že opičie kiahne by nemali byť dôvodom na rušenie podujatí počas nadchádzajúcej letnej sezóny. Leto s početnými akciami a festivalmi je podľa neho skôr príležitosťou na oboznamovanie verejnosti s informáciami o tomto ochorení.

Steve Taylor, riaditeľ Európskej asociácie organizátorov pochodov pride (EPOA), oznámil na spoločnej tlačovej konferencii s Klugem spoluprácu s WHO – aj vzhľadom na okolo 750 plánovaných akcií Gay Pride. Cieľom je pracovať s faktami, aby sa ľudia mohli chrániť sami seba, ale aj svojich blízkych a svoju komunitu, vysvetlil Taylor.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, The Guardian, UVZSR

Najnovšie videá

Trendové videá